Psí zub


Lokalita:
Posázavská stezka
Kapacita:
13 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Babička Mary, štěchovická laguna, kovbojové. Znáte tuhle píseň, parodii na předvolební agitace z pera Voskovce a Wericha? Zveme vás do toho kraje, zveme vás do Posázaví. Zveme o to srdečněji, že si tomíci od února 2010 pronajali v téhle krásné končině srub. Jak se jmenuje? Psí zub!

Srub Psí zub je malebný sroubek z třicátých let. Stojí na Posázavské stezce, cca 4 kilometry od Petrova, který je i přirozeným východiskem, pokud na srub jedete vlakem. Povězme hned úvodem, že patří Sokolu Malá Strana, který ho tomíkům v roce 2010 pronajal k úžívání. I z tohoto důvodu budeme srub půjčovat jen a pouze organizovaným skupinám (tomíci, junáci, woodcrafteři atd.), které známe, se kterými máme dobré zkušenosti a na které je - třeba přes jejich ústředí - jistá páka v případě, že by na pronajatém majetku něco poškodili nebo udělali ve srubu jinou nezdobu.

Neznámým soukromým osobám ho půjčovat není možné. Srub je fantastický svou malebností (stojí vyvýšen nad řekou skále v místě, kde se stezka prudce zdvíhá do kopce), historií - pochází z roku 1932, i skromností vybavení. Stavení určené maximálně pro 15 osob je bez vody (ta se bere ve studánce cca 400 metrů vzdálené), bez zavedené elektřiny, s interiérem, který od 30. roků zůstal v zásadě nezměněn.

Je to stařeček víc než sedmdesátiletý, bytelný sice, ale... Podle toho se k němu prosím chovejte.

Adresa základny

Chata 347, Hradišťko

Popis cesty

GPS: 49°51'57.5"N 14°27'31.4"E

Nadchnou vás už první metry cesty z železniční stanice Petrov. Z oprýskaného nádraží se dáte přes lávku, pod sebou máte Sázavu. V létě bude plná vodáků, kteří právě v místech pod mostem končí vodácké putování na jednom z nejatraktivnějších úseků řeky. Pozor - zastávce Petrov u Prahy předchází Petrov-Chlomek. V Chlomku nevystupovat, to byste si cestu zbytečně prodloužili! Spolehlivě vás povede už zmíněná Posázavská stezka. Cesta zbudovaná nákladem Klubu československých turistů hned po skončení první světové války dodnes fascinuje svou spletitostí, dovedností, s jakou byla vytesána v některých místech do skály, úchvatností vyhlídek. Od listopadu roku 2009 jsou vybudovány nové panely naučné stezky, rádi dodáváme, že pěkné, interaktivní, psané srozumitelným jazykem. Ve dvou místech panely doprovodí hříčky pro děti - mohou si například lanem pospojovat vlakové zastávky, které stezku kopírují na protější straně... Pod stezičkou, místy širokou sotva půl metru, stříká a hřmotí Sázava. Ale nebojte se, exponovaná místa jsou opatřena zábradlím, do vody spadne opravdu jen dvojnásobný nešika. Cestou jsou k vidění chatičky všech tvarů a velikostí. Slavná Starcova restaurace na začátku stezky se svým jménem už nehonosí, zbyly jen obrysy písmen. Jinak je tu ale všechno při starém. Trampské sruby z první republiky na obou stranách řeky udivují tvarem i místem, kde jsou postaveny. Některé jsou opravdovými orlími hnízdy nad řekou...

Po čtyřiceti minutách (s dětmi a bagáží počítejte raději více než hodinu) chůze od zastávky narazíte na studánku, sroubenou u země a opatřenou dvířky s petlicí. Je "vrostlá do skály", je v ní pitná voda. Zbystřete, jste už poblíž srubu. Minete pak ještě pár chat, potůček, kam určitě půjdete pro užitkovou vodu (pít jsme to nikdy nezkoušeli, nedoporučujeme, zato k umytí poslouží spolehlivě), to jste už opravdový kousek od našeho cíle. Stezka se po chvíli mění ve schody, stáčí doprava a prudce stoupá. Uf, vyfuněli jste ten asi dvacátý schod, hlavu vzhůru - vlevo uvidíte srub. Je to on. Červenohnědé barvy a bytelných okenic. Kandík psí zub, bylinu, podle které je srub pojmenován, v bezprostředním okolí asi hned tak nenajdete, museli byste mít obrovské štěstí a přijít tábořit někdy v březnu. Kousek dál pod Medníkem ale tušíme kandíky rostou, kde ale přesně, nepovíme. Srub je váš.

Pojedete-li autem, cesta ke srubu je popsána ve foto sekci. Za Hradištkem první odbočka vpravo. Dojet se dá pouze k místu označeném červenou tečkou. Pozor - místo, které je označeno jako místo k zaparkování, je myšleno pouze pro případné vyložení nákladu. Parkování často pokutuje policie. Proto zde prosím neparkujte!

Správce

Správcem je ústředí v Roztokách, které srub obsazuje:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Kapacita

12 pohodlně, v nouzi i 15, víc není možné. 13 míst na spaní.

Ostatní praktické informace

Předávání klíčů

Klíče od srubu je nutné vyzvednout osobně na ústředí tomíků v Roztokách u Prahy. S předstihem alespoň tří dnů (mimopražští dnů více) se prosím telefonicky ohlaste, abyste na ústředí zastihli někoho, kdo Vám klíče předá. Ve všední dny zde zpravidla někoho zastihnete v rozmezí 8-16 hod.

Ve výjimečných případech je po včasné dohodě možné klíče zaslat poštou. Náklady hradí příjemce.

Stejným způsobem probíhá vracení klíčů.

Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Během pobytu udržujte ve srubu i kolem srubu pořádek, rozbité věci a závady nahlaste na ústředí.

V noci úřadují ve srubu různí živočichové, tak se nevylekejte podivnými zvuky :) Ve srubu je instalována rušička hlodavců - v případě, že ji během pobytu vypnete, nezapomeňte ji prosím při odjezdu zase zapnout!

Nezapomeňte si pro pobyt zde přivézt i prostředky první pomoci, srub jimi není vybaven. Dále vlastní spacáky (případně vlastní vložky do spacáků - dekáčů vhodných na léto, které jsou zde k dispozici), mycí prostředky, utěrku a toaletní papír.

Varování

Solidní přístup, bezvadný úklid a odnesení veškerých - bez výjimky! - zbytků (nenechávejte zde vůbec žádné jídlo, ani hořčice, oleje, cukry, koření apod.) a odpadků je nutností. Prosíme o info, pokud by se Vám zdálo, že dochází plynová bomba. Děkujeme!

Cedulky a nápisy, kterými se srub jen hemží a kterými ho vybavil dlouholetý správce Karel Vosátka (spravoval chatu bezmála 50 let!) z odboru turistiky Sokol Malá Strana, ke srubu neodmyslitelně patří. Respektujte je prosím a nikterak na ně nesahejte. Tomíci přidali přísný zákaz svícení svíčkami či petrolejkami - doslova striktní! 

Svícení

Nové osvětlení napájené solárním panelem neřídí žádný centrální vypínač, světla rozsvítíte a zhasnete klasickým vypínačem.

Nabíječku na telefony umístěnou nad elektroskříňkou zapnete červeným tlačítkem na nabíječce - při zapnutí svítí USB konektory modře. Po nabití stejným tlačítkem vypnete.

Dřevo

Pilu a sekyru zde najdete. Dříví je třeba si nasbírat a před odjezdem doplnit pro další návštěvníky, ne ale z pokácených živých stromů, jen a jen ze souší či z klestu, kterého je v okolí poskrovnu! Dál od srubu, kilometr či dva směrem ke Třebsínu, je to se dřevem lepší, o fous.

Radíme - v zimě přibalte do báglu každý dospělý briketu. Koupí se na benzínkách, spolehlivě. Jinak nevytopitelné!

Rozhodně prosím neberte dřevo ze zásob okolních chatařů, na tuto skutečnost je třeba upozornit hlavně děti. Stejně tak je prosím ohlídejte, aby neházely dolů ze stráně kameny!

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Vaše jméno a e-mail budou zveřejněny v přehledu obsazenosti pro ostatní uživatele.

Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.

Logo

Psí zub - logo

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 50 Kč, pro LLM, KČT a skauty 60 Kč a pro ostatní 70 Kč.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 400 Kč - pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Storno týdenních pobytů o jarních prázdninách činí 2000 Kč, pokud je pobyt zrušen měsíc před zahájením pobytu.

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Vybavení

Typ objektu

Dřevěný srub.

Ubytování

12 míst na spaní na palandách a letištích, třinácté ve světnici na posteli. Další tři lidi se vejdou všude po srubu na karimatky, víc vážně ale ani omylem ne! Spacáky pro 12 osob (tenké dekáče jsou ve srubu k dispozici, pokud je použijete, přineste si vlastní vložku či prostěradlo dovnitř).

Topení

Ve srubu jsou zabudována kamna.

Věnujte prosím také zvýšenou pozornost kamnům a topení v nich!

Malé ohniště lze zřídit (využít postavené) před srubem. Žádné vatry, jen pidi ohýnek, jsme v rezervaci! Při odjezdu prosíme také o důkladný úklid ohniště.

Dřevo

Pilu a sekyru zde najdete. Dříví je třeba si nasbírat a před odjezdem doplnit pro další návštěvníky, ne ale z pokácených živých stromů, jen a jen ze souší či z klestu, kterého je v okolí poskrovnu! Dál od srubu, kilometr či dva směrem ke Třebsínu, je to se dřevem lepší, o fous.

Radíme - v zimě přibalte do báglu každý dospělý briketu. Koupí se na benzínkách, spolehlivě. Jinak nevytopitelné!

Rozhodně prosím neberte dřevo ze zásob okolních chatařů, na tuto skutečnost je třeba upozornit hlavně děti. Stejně tak je prosím ohlídejte, aby neházely dolů ze stráně kameny!

Sociální zařízení

Suché cca 15 metrů od srubu. Voda ze studánky cca 400 metrů vzdálené pitná, z potůčku cca 250 metrů užitková, koupání v Sázavě.

Kuchyňka

Pro 10-12 lidí je sroubek vybaven nádobím a příbory, talíři. Na vaření je k dispozici plynová bomba.

Studánka

Nejspíš dojde na Posázavské stezce ke změně - bude se zamykat studánka s pitnou vodou. Situaci zapříčinili bezohlední turisté, kteří studánku používají jako myčku kol a odpadní jámu…bohužel. Jakmile tedy místní ochranáři instalují zámek, dostaneme samozřejmě klíč. Ten bude na klíčích od srubu, takže smrti žízní se obávat nemusíte.

Svícení

Nové osvětlení napájené solárním panelem neřídí žádný centrální vypínač, světla rozsvítíte a zhasnete klasickým vypínačem.

 

Mapa

Tipy na výlet

Srub Psí zub - opravdová romantika

Kdo jste ještě nebyl na Psím zubu - našem srubu na Posázavské stezce, tak byste to měli určitě „dohnat“.

Není tu žádný komfort, kromě led světýlek si elektrický lustřík nerozsvítíte, záchod rozhodně nespláchnete neb na kadibudce jaksi není čím…a když si chcete uvařit, budete rádi za malou plynovou bombu s dvouvařičem, kterou si ale možná budete muset doběhnout do vsi vyměnit, když budete kulinařit hodně. Je to jen pouhé tři kilometry, žádná hrůza.

Abych nezapomněla, vodovodní kohoutek nehledejte, hezky kanystřík do tlapek a šup pár set metrů ke studánce s výbornou pitnou vodou. Na umytí čehokoli pak teče podstatně blíž pramínek vody užitkové. Pravda je, že pobyt na srubu vás naučí šetřit se vším - co si nepřinesete, nemáte. A zároveň platí, že co si přinesete, nemělo by po vás na místě zůstat. Ti, co přijdou po vás, si určitě nesou budoucí odpadky vlastní.

Až budete usínat, nepochybně uslyšíte šramot, to jak se probouzí noční život malých obyvatel. My jsme si hleděli do očí s plchem velkým, který se nepokrytě divil, cože tam chceme, když tady na té polici to má přece pronajaté on. Dobře, ve dne my, v noci ty, dohodli jsme se.

Psí zub je zkrátka opravdová romantika se vším, co k romantice a pobytu v přírodě patří. Je fajn, že ještě všude nefunguje všechno samosebou. Líbí se mi to. Koukám na obsazenost - brzy budou prázdniny, začnou tábory a proto je na srubu dost volno. Výborně, než odjedu na náš tábor, asi tam pojedu zas. Ne asi, určitě. Jdu si otevřít formulář…

Jindřiška Zoufalá

 

Kam vyrazit na jídlo, pokud si nechcete jen vařit?

Určitě do Třebsína. Po stezce dál, asi dva kilometry... Minete zátiší s vodníky, projdete se pěkným lesem a narazíte na soukromou hospodu, kde jsou vcelku levní, rychlí jako sen (bez ironie).

Výlety jsou jen na vás. Medník, Kamenný Přívoz, Žampach, možná dojdete až do Jílového u Prahy, to už je přeci jen pěkná procházka. Prvně jmenovaný Medník ale nepomiňte. Na vrcholu se můžete začíst do vandrovní knížky, jakési vrcholové knihy. Pestré čtení na krásném kopci.

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém videochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.