Stříbrné Hory


Lokalita:
Rýmařov-Jeseníky
Kapacita:
27 osob

Zobrazit obsazenost >

Rezervace >


Popis

Základnu ve Stříbrných Horách - v podhůří Jeseníku jsme zakoupili v roce 2013. V letech 2014-2015 probíhala kompletní rekonstrukce hlavní budovy.

Rezervace základny:

Chalupu si prosím rezervujte přes rezervační systém.S dotazy se obracejte na Zuzanu Antošovou, tel.: 220 910 314, chalupy@a-tom.cz.

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny:

Základna Asociace TOM
Stříbrné Hory 26
793 44 Horní Město

Kontakt na správce:

Michal Pavlík
mail: mpavlik22@seznam.cz
tel.: 605 884 343
 

  Popis cesty:

K chalupě ve Stříbrných Horách se dá dostat v zásadě ze 2 stran:

a) Od hlavní silnice č. 11 (Ostrava - Šumperk - Hradec Králové), a to z obce Janovice cca  3,3  km  po  vedlejší  komunikaci  (po cyklotrase  6143) od  zastávky  bus  Rýmařov,  Janovice,  zámek. Z této strany se chata nachází po levé straně silnice.

 

b) z obce Skály (leží na trase Rýmařov - Horní Město; silnice č. 370) pokračovat po  vedlejší  komunikaci  - cyklotrase 6143, která směřuje vpravo od výše zmíněné silnice cca  1,8  km; od zastávky  bus, Horní Město, Skály, rest. Z této strany se chata nachází po pravé straně silnice.

Cca 600 m od chaty je zastávka busu Horní Město, Stříbrné Hory, točna, kde ovšem nestaví autobusy, které by jely přímo do Rýmařova (je třeba přestupovat v Horním Městě či Skalách – bus výhradně v prac. dny).

Chalupa stojí osamoceně u silnice, má světle béžovou barvu s cihlově červenou podezdívkou.

Doprava o víkendech je do Stříbrných Hor mizivá, proto můžete využít na sjednání autobusu kontakt u společnosti Arriva (je zapotřebí domluvit předem 2-3 dny), kdy jistě stojí nějaký bus v okolí, který na linku teprve vyjede.

Kontakt: pavla.belobradova@arriva.cz

Dopravce Arriva: dispečer 724 046 908

Současná cena:  23,50 Kč/1 km bez DPH, čekací doba 1hod/140 Kč

 

Upozornění pro zimní měsíce:

V Rýmařově může být odbočka na Horní Město správou silnic přeškrtnutá. Je to matoucí, ale podle místních je to jen pro kalamitní sněhové situace. Přeškrtnutí nedbejte, pokud není sněhová kalamita, k chalupě projedete.

Komplikace při silných mrazech:

Vážení hosté, upozorňujeme na nepříjemnou situaci, která na chalupě v zimních měsících může vzniknout a kterou my bohužel nedokážeme ovlivnit.

Dvě zimy za sebou (2017 a 2018) se při opravdu silných mrazech (-20°C) stalo, že zamrzla voda ve vodovodním řadu. Po této zkušenosti jsme nechali hned první rok naši přípojku odizolovat a zahloubit. Během druhé zimy se ale situace opakovala na přípojce, která podle nás patří Va K  Vodovodů  Bruntál, tedy mimo náš pozemek. S tuto společností v současné době (březen 2018) jednáme o nápravě, zaručit výsledek ale 100% nemůžeme.

Pokud tato situace někdy v budoucnu  nastane, ubytovaným nabízíme slevu. Vodu je možné brát ze zdejší studánky, od chalupy vzdálené cca 15 metrů, barely a kýble nachystané máme.

Víkend bez vody se přežít dá, s týdenním pobytem je to již horší.

Od pobytu vás ale títmo rozhodně neodrazujeme, v zimě 2018 se to stalo pouze poslední únorový týden při opravdu třeskutých mrazech.

Děkujeme za pochopení.

 

 

Kapacita:

19 míst na postelích + 8 míst na matracích.

 Ostatní praktické informace:

  • Upozorňujeme, že  ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku   asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.
  • Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
  • Nutný je vlastní spacák, přezutí, toaletní papír.
  • Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.
  • Dodržujte prosím noční klid.
  • Prosíme hosty, aby po sobě chalupu důkladně uklidili,nenechávali v kuchyni žádné zbytky jídla.

 

 

 

Dostupnost služeb v nejbližším okolí:

Potraviny – ve Stříbrných Horách žádná prodejna není; nejbližší se nachází v obci Horní Město (cca 2,5 km) nebo v obci Janovice (u autobus. zastávky Janovice, zámek). Oba obchody mají otevřeno po celý týden (včetně soboty a neděle); v Rýmařově se nachází supermarket Lidl (vedle autobusového nádraží)

Pošta – Náměstí Míru 214/7 Rýmařov nebo Horní Město 237

Restaurace – nejblíže se nachází Argenta (cca 1,2 km), zde se nevaří, možnost pouze občerstvení; dále restaurace v Janovicích (naproti poště), v Rýmařově rest. Praděd, pivovar Excelent

Lékárna – Radniční 8, Rýmařov

Lékař – chirurgická pohotovost od  PO do PÁ (7:00 – 14:00) v Podhorské nemocnici Rýmařov; specializovaná odborná pomoc v Bruntále, Šumperku, Šternberku

Ceník

Cena pro tomíky činí  80,-Kč, pro skauty, LLM a KČT  100,-Kč a pro ostatní 110,-Kč. Cena za energii- 4,-Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 800,- Kč/noc pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší) + elektřinu.

Zálohy na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace 1000,-Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt
Pro ostatní 50 % z ceny na týdenní a delší pobyty

Na pobyty kratší jednoho týdne zálohu nevystavujeme.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Pokud se zruší pobyt poslední měsíc před nástupem k pobytu, záloha propadá celá! Pokud se zruší dříve, propadá část zálohy po dohodě.

Storno u krátkodobých pobytů stojí 200,- Kč, je-li provedeno alespoň s třídenním předstihem.

Pozdější storna (vyjma naprosto odůvodněných, mimořádných případů) činí 400,- Kč.

Děti do 3 let mají pobyt zdarma.

Vánoční a silvestrovská cena je dvojnásobná (od 23. 12. do 2. 1.).Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

 

Vybavení

Spaní na 19 postelích ve čtyřech pokojích. Dalších osm míst na matracích je k dispozici v podkroví. Celková kapacita je 27  osob. Tuto kapacitu prosím striktně dodržujte a počet ubytovaných nepřekračujte!

Nutný je vlastní spacák. Pro pobyty delší než víkendové doporučujeme také vlastní prostěradlo.

Dobře vybavená kuchyně s nádobím pro 27 osob.

Vážení hosté,

setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

Vytápění ústředním topením, teplá voda, nové sprchy a toalety.

S případnými technickými problémy či nejasnostmi s topením se obracejte prosím na pana správce (opravdu ale jen v nejnutnějších případech).

Ve společenské místnosti čeká na návštěvníky překvapení z dílny Zlatých šípů.

Vážení hosté,

upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurované a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nového.

 

 

Mapa

Tipy na výlet

V blízkém  okolí  základny  je  CHKO  Jeseníky,  Hrubý  a Nízký Jeseník,  Přírodním  park  Sovinecko  a další  -  se  spoustou zajímavostí, turistikou, cykloturistikou, lyžováním, běžkováním.

Stříbrné Hory, Skály, Horní Město - zde naleznete staré hornické osady se sakrálními památkami.
V Rýmařově najdete městskou památkovou zónu a městské muzeum. Můžete se vydat Vychodilovou stezkou na vycházkový okruh včetně udržované běžkařské trasy až do blízkosti základny.

V blízkosti základny se také nachází Strálek - zřícenina hradu ze 13. století, zámek Janovice (přístupný park a nádvoří) s výrobou turistických známek a zřícenina hradu Rabštejn ze 13. století, kde  se  nachází  oblíbený  horolezecký  terén  (spojení cyklostezkou č.6261).

Východiskem  tras  je  tzv.  Skřítek.  Odtud  vedou  pěší,  cyklo a běžkařské trasy na hlavní hřeben Jeseníků.

Navštívit můžete také zříceninu hrádku Rešov nebo Rešovské vodopády  -  národní  přírodní  památku  na  říčce  Huntavě.

Pokud  chcete  vidět  nejrozsáhlejší  hradní  komplex  Nízkého Jeseníku, naplánujte si výlet na Sovinec.

Zimní tipy na program v okolí Stříbrných Hor

Co dělat v zimě na základně v podhůří Jeseníků? No samozřejmě vyrazit na lyže! Co se týče sjezdového lyžování, uspokojí Jeseníky určitě každého. Trošku vzdálenější (pokud máte zajištěnu dopravu) jsou střediska jako Malá Morávka/Karlov, Červenohorské sedlo, Ramzová, Petříkov, Kouty nad Desnou… anebo samozřejmě pod nejvyšší horou Praděd (Ovčárna).

Ale doporučíme i ty nejbližší, na kterých je také pěkná a levnější lyžovačka. Dostupný Žďárský potok najdete kousek od Rýmařova, v údolí od Janovic a Staré Vsi. Ski areál Čerťák a Avelanche směrem na Malou Morávku. Anebo projedete sedlo Skřítek a narazíte na areál Klepáčov, Hraběšice nebo Vernířovice.

Jestli máte raději běžky a napadlo dost sněhu, určitě můžete vyrazit již kousek od základny. Podle místních map by jedna udržovaná trasa měla vést i v těsné blízkosti.

Jsou to trasy udržované Horním Městem a zavedou Vás nejenom do okolí Stříbrných Hor, ale třeba až do Tvrdkova, Dobřečova či Rešova. http://www.hornimesto.cz/index.php?nid=723&lid=cs&oid=3032653 Na další udržované trasy narazíte také u cesty z Rýmařova v “Hornoměstské zatáčce“, kudy probíhají trasy Stráleckého údolí a přírodního parku Sovinecko.  Tyto udržuje Ski klub Rýmařov. A samozřejmě i z Rýmařova či Staré Vsi směr Skřítek nebo do širokého okolí. http://jesenicka-magistrala.msregion.cz/cz/lyzarske-bezecke-trate---rymarov-20806/  Když je sněhu méně, je ideální vyjet do sedla Skřítek ať již auty nebo autobusem (staví zde i dálkové spoje) a vydat se na Rabštejn. To zvládnou i méně zdatní běžkaři. Parkovné můžete poté zužitkovat a projíst v motorestu Skřítek. Když je sněhu méně, vydejte se na opačnou stranu kolem rašeliniště a vystoupejte do nadmořské výše přes 1.100 metrů (ti méně zdatní si musí trošičku máknout) a zde Vás čeká již naprostá pohoda a krásné stopy. Zajet si minimálně na Alfrédku (je zde bufet), to je téměř povinnost každého běžkaře. Zdatní mohou pokračovat samozřejmě i dále, třeba až na Ovčárnu, Praděd, Švýcárnu, Červenohorské sedlo… Možností je spousta.

Jak jsme již psali, velkým lákadlem je samozřejmě zřícenina hradu Rabštejn se svými cvičnými skalami a přívětivou hospodou. Přímá cesta z naší základny nevede a při pohledu do mapy se nabízí několik variant, určitě nemusíte jít dvakrát stejnou cestou. Pokud popojdete po málo frekventované cestě od základny směrem na Ferdinandov a Bedřichov (silnice se v zimě neudržuje, případně jenom částečně) a budete mít orientační smysl a dobrou mapu, tak si nějakou kratší a schůdnou cestu najdete. Na cestu tam i zpět ale pořád počítejte s délkou 20 km a více! V zimě nezapomeňte pro jistotu baterky a reflexní pásky. Kousek za Stříbrnými Horami ale můžete také vystoupat (po neznačené polní cestě) na cyklotrasu 6261 a napojit se na žlutou značku a projeté běžkařské trasy u výhledového místa, které nazývají Kamenná sfinga, případně Čertův kámen. Toto místo je vděčné i pro kratší vycházku. Hledači „kešek“ zde samozřejmě mohou tu svoji pohledat, stejně jako i na jiných místech našich tipů.  Půjdete-li na Rabštejně na úplný vrchol, počítejte s tím, že na vyhlídkové místo vede mezi skalami žebřík a ten nemusí zvládnout úplně všichni. Chce to trošku odvahy.

Máte-li málo sportu, mrkněte se na stránky Sportovních a kulturních areálů města Rýmařov http://www.rymarov.cz/sportovni-areal-1/zimni-stadion a vyrazte si večer zabruslit na venkovní zimák. Má to svoje kouzlo, obzvláště pro městské tomíky zvyklé na krytá kluziště. Na podvečerní vyžití najdete ve městě i horolezeckou stěnu na místním SVČ. A že jsou v Rýmařově i muzea a další památky, to určitě tušíte. A v Janovicích najdete muzeum populárních turistických známek.

V zimě jsou hrady zavřené (Sovinec…), ale máte-li dopravu nebo najdete-li si vhodný spoj směr Jiříkov, navštivte Pradědovu galerii u Halouzků. Množství a rozsah vyřezávaných soch a dalších artefaktů musí vyrazit dech každému a to i v zimním období. A úplně na závěr – Rešovské vodopády. Nádhera i v zimě, jenom buďte opatrnější, může to klouzat. A kešky najdete po cestě i zde, ať již půjdete z Rešova či z Horního Města podél říčky Huntavy.

Pěknou zimu a dovádění Vám přejí Čmoudíci z Ostravy!