Stříbrné Hory


Lokalita:
Rýmařov-Jeseníky
Kapacita:
27 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Základnu ve Stříbrných Horách - v podhůří Jeseníku jsme zakoupili v roce 2013. V letech 2014-2015 probíhala kompletní rekonstrukce hlavní budovy.

Rezervace základny:

Chalupu si prosím rezervujte přes rezervační systém.S dotazy se obracejte na Denisu Stanislavovou, tel.: 220 910 314, chalupy@a-tom.cz.

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny:

Základna Asociace TOM
Stříbrné Hory 26
793 44 Horní Město

Kontakt na správce:

Michal Pavlík
mail: mpavlik22@seznam.cz
tel.: 605 884 343
 

  Popis cesty:

K chalupě ve Stříbrných Horách se dá dostat v zásadě ze 2 stran:

a) Od hlavní silnice č. 11 (Ostrava - Šumperk - Hradec Králové), a to z obce Janovice cca  3,3  km  po  vedlejší  komunikaci  (po cyklotrase  6143) od  zastávky  bus  Rýmařov,  Janovice,  zámek. Z této strany se chata nachází po levé straně silnice.

 

b) z obce Skály (leží na trase Rýmařov - Horní Město; silnice č. 370) pokračovat po  vedlejší  komunikaci  - cyklotrase 6143, která směřuje vpravo od výše zmíněné silnice cca  1,8  km; od zastávky  bus, Horní Město, Skály, rest. Z této strany se chata nachází po pravé straně silnice.

Cca 600 m od chaty je zastávka busu Horní Město, Stříbrné Hory, točna, kde ovšem nestaví autobusy, které by jely přímo do Rýmařova (je třeba přestupovat v Horním Městě či Skalách – bus výhradně v prac. dny).

Chalupa stojí osamoceně u silnice, má světle béžovou barvu s cihlově červenou podezdívkou.

Doprava o víkendech je do Stříbrných Hor mizivá, proto můžete využít na sjednání autobusu kontakt u společnosti Arriva (je zapotřebí domluvit předem 2-3 dny), kdy jistě stojí nějaký bus v okolí, který na linku teprve vyjede.

Kontakt: pavla.belobradova@arriva.cz

Dopravce Arriva: dispečer 724 046 908

Současná cena:  23,50 Kč/1 km bez DPH, čekací doba 1hod/140 Kč

 

Upozornění pro zimní měsíce:

V Rýmařově může být odbočka na Horní Město správou silnic přeškrtnutá. Je to matoucí, ale podle místních je to jen pro kalamitní sněhové situace. Přeškrtnutí nedbejte, pokud není sněhová kalamita, k chalupě projedete.

Komplikace při silných mrazech:

Vážení hosté, upozorňujeme na nepříjemnou situaci, která na chalupě v zimních měsících může vzniknout a kterou my bohužel nedokážeme ovlivnit.

Dvě zimy za sebou (2017 a 2018) se při opravdu silných mrazech (-20°C) stalo, že zamrzla voda ve vodovodním řadu. Po této zkušenosti jsme nechali hned první rok naši přípojku odizolovat a zahloubit. Během druhé zimy se ale situace opakovala na přípojce, která podle nás patří Va K  Vodovodů  Bruntál, tedy mimo náš pozemek. S tuto společností v současné době (březen 2018) jednáme o nápravě, zaručit výsledek ale 100% nemůžeme.

Pokud tato situace někdy v budoucnu  nastane, ubytovaným nabízíme slevu. Vodu je možné brát ze zdejší studánky, od chalupy vzdálené cca 15 metrů, barely a kýble nachystané máme.

Víkend bez vody se přežít dá, s týdenním pobytem je to již horší.

Od pobytu vás ale títmo rozhodně neodrazujeme, v zimě 2018 se to stalo pouze poslední únorový týden při opravdu třeskutých mrazech.

Děkujeme za pochopení.

 

 

Kapacita:

19 míst na postelích + 8 míst na matracích.

 Ostatní praktické informace:

  • Upozorňujeme, že  ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku   asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.
  • Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
  • Nutný je vlastní spacák, přezutí, toaletní papír.
  • Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.
  • Dodržujte prosím noční klid.
  • Prosíme hosty, aby po sobě chalupu důkladně uklidili,nenechávali v kuchyni žádné zbytky jídla.

 

 

 

Dostupnost služeb v nejbližším okolí:

Potraviny – ve Stříbrných Horách žádná prodejna není; nejbližší se nachází v obci Horní Město (cca 2,5 km) nebo v obci Janovice (u autobus. zastávky Janovice, zámek). Oba obchody mají otevřeno po celý týden (včetně soboty a neděle); v Rýmařově se nachází supermarket Lidl (vedle autobusového nádraží)

Pošta – Náměstí Míru 214/7 Rýmařov nebo Horní Město 237

Restaurace – nejblíže se nachází Argenta (cca 1,2 km), zde se nevaří, možnost pouze občerstvení; dále restaurace v Janovicích (naproti poště), v Rýmařově rest. Praděd, pivovar Excelent

Lékárna – Radniční 8, Rýmařov

Lékař – chirurgická pohotovost od  PO do PÁ (7:00 – 14:00) v Podhorské nemocnici Rýmařov; specializovaná odborná pomoc v Bruntále, Šumperku, Šternberku

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí  80,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 100,- Kč a pro ostatní 110,- Kč. Cena za energii - 4,- Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 800,- Kč/noc pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší) + energie.

Zálohy na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt
Pro ostatní 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Pokud se zruší pobyt poslední měsíc před nástupem k pobytu, záloha propadá celá! Pokud se zruší dříve, propadá část zálohy po dohodě.

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,- Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Vánoční a silvestrovská cena je dvojnásobná (od 23. 12. do 2. 1.).Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

 

Vybavení

Spaní na 19 postelích v pěti pokojích. Dalších osm míst na matracích je k dispozici v podkroví. Celková kapacita je 27  osob. Tuto kapacitu prosím striktně dodržujte a počet ubytovaných nepřekračujte!

Nutný je vlastní spacák. Pro pobyty delší než víkendové doporučujeme také vlastní prostěradlo.

Dobře vybavená kuchyně s nádobím pro 27 osob.

Vážení hosté,

setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

Vytápění ústředním topením, teplá voda, nové sprchy a toalety.

S případnými technickými problémy či nejasnostmi s topením se obracejte prosím na pana správce (opravdu ale jen v nejnutnějších případech).

Ve společenské místnosti čeká na návštěvníky překvapení z dílny Zlatých šípů.

Vážení hosté,

upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurované a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nového.

 

 

Mapa

Tipy na výlet

V blízkém  okolí  základny  je  CHKO  Jeseníky,  Hrubý  a Nízký Jeseník,  Přírodním  park  Sovinecko  a další  -  se  spoustou zajímavostí, turistikou, cykloturistikou, lyžováním, běžkováním.

Stříbrné Hory, Skály, Horní Město - zde naleznete staré hornické osady se sakrálními památkami.
V Rýmařově najdete městskou památkovou zónu a městské muzeum. Můžete se vydat Vychodilovou stezkou na vycházkový okruh včetně udržované běžkařské trasy až do blízkosti základny.

V blízkosti základny se také nachází Strálek - zřícenina hradu ze 13. století, zámek Janovice (přístupný park a nádvoří) s výrobou turistických známek a zřícenina hradu Rabštejn ze 13. století, kde  se  nachází  oblíbený  horolezecký  terén  (spojení cyklostezkou č.6261).

Východiskem  tras  je  tzv.  Skřítek.  Odtud  vedou  pěší,  cyklo a běžkařské trasy na hlavní hřeben Jeseníků.

Navštívit můžete také zříceninu hrádku Rešov nebo Rešovské vodopády  -  národní  přírodní  památku  na  říčce  Huntavě.

Pokud  chcete  vidět  nejrozsáhlejší  hradní  komplex  Nízkého Jeseníku, naplánujte si výlet na Sovinec.

Zimní tipy na program v okolí Stříbrných Hor

Co dělat v zimě na základně v podhůří Jeseníků? No samozřejmě vyrazit na lyže! Co se týče sjezdového lyžování, uspokojí Jeseníky určitě každého. Trošku vzdálenější (pokud máte zajištěnu dopravu) jsou střediska jako Malá Morávka/Karlov, Červenohorské sedlo, Ramzová, Petříkov, Kouty nad Desnou… anebo samozřejmě pod nejvyšší horou Praděd (Ovčárna).

Ale doporučíme i ty nejbližší, na kterých je také pěkná a levnější lyžovačka. Dostupný Žďárský potok najdete kousek od Rýmařova, v údolí od Janovic a Staré Vsi. Ski areál Čerťák a Avelanche směrem na Malou Morávku. Anebo projedete sedlo Skřítek a narazíte na areál Klepáčov, Hraběšice nebo Vernířovice.

Jestli máte raději běžky a napadlo dost sněhu, určitě můžete vyrazit již kousek od základny. Podle místních map by jedna udržovaná trasa měla vést i v těsné blízkosti.

Jsou to trasy udržované Horním Městem a zavedou Vás nejenom do okolí Stříbrných Hor, ale třeba až do Tvrdkova, Dobřečova či Rešova. http://www.hornimesto.cz/index.php?nid=723&lid=cs&oid=3032653 Na další udržované trasy narazíte také u cesty z Rýmařova v “Hornoměstské zatáčce“, kudy probíhají trasy Stráleckého údolí a přírodního parku Sovinecko.  Tyto udržuje Ski klub Rýmařov. A samozřejmě i z Rýmařova či Staré Vsi směr Skřítek nebo do širokého okolí. http://jesenicka-magistrala.msregion.cz/cz/lyzarske-bezecke-trate---rymarov-20806/  Když je sněhu méně, je ideální vyjet do sedla Skřítek ať již auty nebo autobusem (staví zde i dálkové spoje) a vydat se na Rabštejn. To zvládnou i méně zdatní běžkaři. Parkovné můžete poté zužitkovat a projíst v motorestu Skřítek. Když je sněhu méně, vydejte se na opačnou stranu kolem rašeliniště a vystoupejte do nadmořské výše přes 1.100 metrů (ti méně zdatní si musí trošičku máknout) a zde Vás čeká již naprostá pohoda a krásné stopy. Zajet si minimálně na Alfrédku (je zde bufet), to je téměř povinnost každého běžkaře. Zdatní mohou pokračovat samozřejmě i dále, třeba až na Ovčárnu, Praděd, Švýcárnu, Červenohorské sedlo… Možností je spousta.

Jak jsme již psali, velkým lákadlem je samozřejmě zřícenina hradu Rabštejn se svými cvičnými skalami a přívětivou hospodou. Přímá cesta z naší základny nevede a při pohledu do mapy se nabízí několik variant, určitě nemusíte jít dvakrát stejnou cestou. Pokud popojdete po málo frekventované cestě od základny směrem na Ferdinandov a Bedřichov (silnice se v zimě neudržuje, případně jenom částečně) a budete mít orientační smysl a dobrou mapu, tak si nějakou kratší a schůdnou cestu najdete. Na cestu tam i zpět ale pořád počítejte s délkou 20 km a více! V zimě nezapomeňte pro jistotu baterky a reflexní pásky. Kousek za Stříbrnými Horami ale můžete také vystoupat (po neznačené polní cestě) na cyklotrasu 6261 a napojit se na žlutou značku a projeté běžkařské trasy u výhledového místa, které nazývají Kamenná sfinga, případně Čertův kámen. Toto místo je vděčné i pro kratší vycházku. Hledači „kešek“ zde samozřejmě mohou tu svoji pohledat, stejně jako i na jiných místech našich tipů.  Půjdete-li na Rabštejně na úplný vrchol, počítejte s tím, že na vyhlídkové místo vede mezi skalami žebřík a ten nemusí zvládnout úplně všichni. Chce to trošku odvahy.

Máte-li málo sportu, mrkněte se na stránky Sportovních a kulturních areálů města Rýmařov http://www.rymarov.cz/sportovni-areal-1/zimni-stadion a vyrazte si večer zabruslit na venkovní zimák. Má to svoje kouzlo, obzvláště pro městské tomíky zvyklé na krytá kluziště. Na podvečerní vyžití najdete ve městě i horolezeckou stěnu na místním SVČ. A že jsou v Rýmařově i muzea a další památky, to určitě tušíte. A v Janovicích najdete muzeum populárních turistických známek.

V zimě jsou hrady zavřené (Sovinec…), ale máte-li dopravu nebo najdete-li si vhodný spoj směr Jiříkov, navštivte Pradědovu galerii u Halouzků. Množství a rozsah vyřezávaných soch a dalších artefaktů musí vyrazit dech každému a to i v zimním období. A úplně na závěr – Rešovské vodopády. Nádhera i v zimě, jenom buďte opatrnější, může to klouzat. A kešky najdete po cestě i zde, ať již půjdete z Rešova či z Horního Města podél říčky Huntavy.

Pěknou zimu a dovádění Vám přejí Čmoudíci z Ostravy!

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém viedochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.