Pořešín


Pořešín - logo
Lokalita:
Jižní Čechy
Kapacita:
25 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Pořešín - logoJihočeský Pořešín u Kaplice oddíly využívají rády a často: prázdninové termíny jsou mnohdy plné beznadějně. Zajímavé je okolí: Přes Malši se vypravit do Slepičích a Novohradských hor, zajímavé je i okolí Kaplice. Zřícenina středověkého hradu Pořešín v samé blízkosti naší chalupy, kterou již několik let obhospodařuje společnost Hrady na Malši - to vše umocňuje atmosféru pobytu na chalupě, jejíž základní kámen byl položen ještě za dob panování císaře Františka Josefa I. Do svého programu se oddíly TOM snaží ještě vměstnat návštěvu kouzelného města Český Krumlov či kláštera ve Zlaté Koruně. O nedaleké zřícenině hradu Pořešín se traduje hrůzostrašná legenda.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314(Po - Pá od  8.00 do 14.00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz).

Správci chalupy, kteří ji ale neobsazují, jsou pan Jindřich Trávníček a pan Jan Wiederstein  z Pořešína. Nástup na chatu oznamte správcům vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd.

Je bezpodmínečně nutné posílat správcům alespoň týden předem poštou návratku, tedy potvrzení o rezervaci, prosíme o důsledné dodržování.

Během pobytu udržujte na chatě pořádek, rozbité věci a závady nahlaste správci při předávání chaty.

Dodržování nočního klidu: prosíme všechny hosty, aby důsledně dodržovali noční klid, po desáté večerní hodině nedělali kolem chalupy hluk a nerušili okolní sousedy. V opačném případě bude pan soused volat policii. Děkujeme za pochopení.

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

 

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Pořešín č.p. 37
382 41 Kaplice

Popis cesty

Nejsnazší spojení je vlakem. Pojedete po trati číslo 196 České Budějovice - Horní Dvořiště a vystoupíte ve stanici Kaplice - nádraží. Odtud se dáte doleva po zelené turistické značce, která vás dovede přímo k chaloupce. Projdete vesnicí Rozpoutí a Pořešín a přijdete k odbočce na zříceninu hradu Pořešín. Odtud již stačí jít dále po značce cca 200 metrů. Zde již také uvidíte velké bílé stavení - statek tomíků. Turistická značka ve směru na most přes Malši vede přímo kolem. Cesta z nádraží je asi 4 km dlouhá. Taky si lze před nádražím počkat na autobus, který vás sveze do Pořešína. Další možností je dojet dálkovým autobusem, vystoupit na zastávce u kaplického nádraží. Odtud pěšky nebo linkovým autobusem až do vesnice Pořešín.

Pozor! Změna příjezdové cesty autem!


Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že cesta autem k chalupě je možná pouze cestou od hradu Pořešín.
Přes louky to není možné, pozemek je soukromý!
Optimální bude, pokud necháte auta na parkovišti v Pořešíně a k chalupě dojdete 500 m pěšky.


V letních měsících se může stát, že příjezdová cesta bude kvůli akcím na hradě ucpaná.

(Nová cesta kolem hradu k chalupě)

Akceptujte prosím tuto skutečnost, neradi bychom nám a  majiteli pozemků, se kterým je přátelská komunikace, způsobovali komplikace a nedorozumění.
Díky za pochopení.

Prosíme také, abyste nechodili přes soukromé pozemky u řeky. Někde je upozornění vysloveně napsané, a přesto se najdou lidé, kteří přes ně chodí! Kazí nám pak sousedské vztahy s chataři.

Díky za pochopení.

 

Správce:

Správcování po manželech Wiedersteinových převzali jejich rodinní příslušníci:

Jindřich Trávníček  – 774 997 222. (v případě neúspěchu volání opakujte prosím).

Jan Wiederstein tel: 777 069 002

Pořešín 34
382 41 Kaplice

Vážení hosté,

prosíme vás, abyste se snažili do pořešínské chalupy přijíždět před sedmou hodinou večerní. Pan Trávníček navíc kvůli zaměstnání nebývá vždy doma, proto je vhodné domluvit se na příjezdu a předání klíčů telefonicky s předstihem. Děkujeme.


Kapacita

Kapacita chalupy je max. 25 slušných lidí.

Pokoje / lůžka

V přízemí naproti je místnost se dvěmi palandami (zde jsou malá kamínka), za ní další dvě místnosti, kde jsou také hezky zrenovovaná menší kachlová kamna. Dále je v přízemí ještě jedna menší místnůstka s kamínky a palandou. Poslední obyvatelný prostor je v patře. Zde se spí na slamnících na zemi. Spát lze i v nové klubovně s krbem, opět na karimatkách či na slamnících.

Celkem 5 pokojů.

NUTNÝ VLASTNÍ SPACÁK, PŘEZUTÍ, UTĚRKY DO KUCHYNĚ, TOAL.PAPÍR.

Ostatní užitečné informace

Hospodaření s odpady

Kousek od chaty stojí dva kontejnery na odpadky, první, označený asociačním znakem, plně využívejte, ten druhý prosím nepoužívejte! Platí si ho chataři a pokud tam budete cpát své odpadky, poškodíte křehké vztahy s nimi. Na návsi v Pořešíně jsou kontejnery na třídění odpadu (sklo, plast). Používejte je přiměřeně, nelze je zcela nacpat naším odpadem.

Pořešínská chalupa má malebnou polohu a krásné okolí, i když od roku 2009 vyrostly v okolí chalupy 2 rekreační objekty a snad až příliš se rekonstruuje zřícenina hradu Pořešín. Tím že stojí téměř o samotě je zde ale podstatně náročnější odpadové hospodaření. Odpadky je třeba naprosto spolehlivě třídit, na kompost patří organické zbytky (větší množství zbytků jídla lze věnovat Wiedersteinům pro domácí zvířata). Plasty, sklo a papír MUSÍ uživatelé chalupy buď vzorně roztřídit do sudů ve dřevníku, v optimálním případě - u motorizovaných oddílů to automaticky předpokládáme - odvézt.

Zhruba 50% návštěvníků chalupy se v ní neumí pohybovat. Nevědí, jak topit, mají problém s úklidem (například nevyčistí kamna, nedoplní vodu na WC, zanechávají v kuchyni nesmyslné dárky v podobě zbytků hořčic, zbytků koření, kávy, která stejně za 3 dny vyčichne, atd). Zvláště nedisciplinovaní uživatelé nevrátí přestěhovaný nábytek či slamníky na místo, nepřipraví dřevo, které spotřebovali, na kompost nahází igelity či vytvoří neuvěřitelný borčus v kredenci. Hulváti pak odbývají připomínky správců buď ironicky, nebo svádějí vše na předchozí turnus. Takovýmto uživatelům nebudeme příště chalupu zapůjčovat. Hleďte, prosím, abyste se mezi ně nezařadili!

 

 • Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.
 • Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
 • Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.
 • Na četné stížnosti správců důrazně připomínáme odddílům, že palivové dřevo nařezané pro topení uvnitř chalupy NENÍ ROZHODNĚ URČENO PRO PÁLENÍ NA TÁBOROVÝCH OHNÍCH !!! Správcové budou dodržování tohoto nařízení kontrolovat a oddíl, který bude přistižen, bude muset uhradit 500 Kč pokuty, respektive nebude příšte na chalupě vítán. Palivové dříví je velmi drahé, pro táboráky prosím používejte dříví donesené z lesa. Děkujeme za pochopení.
 • Dle domluvy s kastelánem hradu návštěvníci chalupy TOMíků zaplatí vstupné na hrad 1x za pobyt a pak už mohou na hrad kdykoli během pobytu zdarma.

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí 65,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 70,- Kč a pro ostatní 100,- Kč. Cena za energii činí 4,- Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 700,- Kč za noc (pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší) + energie.

Platbu za ubytování prosíme odeslat na účet č. 164456389/0800 pod variabilním symbolem složeným z čísla faktury, kterou Vám po skončení pobytu vystavíme.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12.-2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,- Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

 

 

Záloha na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- Kč na pobyt delší než jeden týden.
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt.
Pro ostatní 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova

Typ ubytování

Postele - palandy, letiště (celkem je v chalupě 10 postelí),  dále pak slamníky v podkroví. Nutný vlastní spacák. Interiér poměrně spartánský, zvláště v zimě není chalupa vhodná pro neotrlé.

Topení

V chalupě se topí na pěti místech - dvoje kamínka, dvoje kachlová kamna a krb. Nikde v chalupě prosím neštípejte dřevo přímo u kamen, ničí se dlažba či prkenná podlaha. Ke štípání slouží špalek ve dřevárce. V kachlových kamnech prosím v žádném případě netopte uhlím a nespalujte ani umělohmotný odpad. Po skončení vašeho pobytu byste měli připravit třísky a drobné dřevo, kamna musí být zbavena popela a vymetená. Upozornění: zejména při zimních pobytech je vhodné zatopit nejprve ve vybíracích dvířkách komína - přístup z chodby. POZOR! CHALUPA SE ROZTÁPÍ V ZIMĚ CELÝ DEN, V EXTRÉMNÍCH MRAZECH I DELŠÍ DOBU.

V chalupě také fungují přímotopy. Topte ale prosím přiměřeně, při odchodu z chalupy kontrolujte, zda jsou přímotopy vypnuté!!

Při odjezdu zkontrolujte prosím, zda je vypnutý hlavní jistič, který je zvenku chalupy.

Sociální zařízení

V chalupě je i koupelna. Je zde umístěno podlouhlé nerezové koryto, do kterého si v případě potřeby přineste vodu ze studánky a umyjte se. Pouze v zimních měsících je riziko, že pumpa bude zamrzlá. V tom případě berte vodu na mytí ve studánce. V teplých měsících lze seběhnout k řece a ponořit své tělo do studené vody. Donášení vody je poněkud namáhavé, ale zocelí vás na těle i na duchu. V chalupě jsou dva záchody vybavené speciálními mísami, demontovanými v roce 1998 z pantografu Ludvík. Specialita spočívá v neexistenci "šneku". Stejně jako ve vlaku propadá váš výtvor přímo do potrubí. Splachujte prosím přiměřeně, vodou donesenou ze studánky, nebo vodou z nádobí. Kdo nespláchne a ucpe, není dobrý člověk. Splachujte poctivě (hlavně v zimních měsících), jinak se odtok do jímky zacpe. Při odjezdu je vodu na WC nutno doplnit. WC prosím ve vlastním zájmu zavírejte, ať se chalupou nešíří případný zápach.

 

Pitná voda

K čerpání pitné vody používejte prosím vrt před plaňkovým plotem na dvorečku, který je na statku instalován od léta 2013.

Dávkování vody se ovládá na sloupku vpravo vedle pumpy.

Voda je vyvedena do menší zelené pumpy a vytéká z hubice.

Vrt je funkční vždy, pokud jde elektřina. Přepínač vrtu je instalován ve stodole a hostům není běžně přístupný.

V současné době (od podzimu 2016) máme problémy s čerpáním pitné vody z vrtu. V případě, že voda z vrtu nepoteče nebo bude kalná, naberte si prosím pitnou vodu ze studánky a raději ji převařte. Pitnou vodu je také možné nabrat u Wiedersteinů. Omlouváme se za vzniklé potíže, ale není v našich silách problémy s vodou uspokojivě vyřešit.

 

Užitková voda

Druhá, původní pumpa, je nefunkční, pokud ji zalijete, můžete napumpovat jen užitkovou, nikoliv pitnou vodu.

Neplýtvejte prosím vodou, nenechávejte ji zbytečně vytékat.

Děkujeme.

 

 

Kuchyňka

V chalupě je vybavená kuchyně. Vaří se buď na sporáku nebo na elektrickém vařiči. Dále k dispozici lednička a rychlovarná konvice. Pitnou vodu používejte prosím z vrtu. Vezměte si s sebou vlastní utěrky!

Další praktické rady:

Vezměte si prosím vlastní lékárničku, v chalupě není. Nutné je krom spacáku i přezutí a s sebou nezapomeňe přibalit toaletní papír.

Sousedovic psi

Sousedi vedle naší chalupy vlastní tři pitbuly-bojové plemeno psů. Od zimy 2016 pan soused vybavil své psy speciálními obojky a okolí domu takovým zařízením, které neumožňuje psům běhání na naši zahradu.

Pokud byste ale zaznamenali, že i přes tato opatření psi na náš pozemek běhají, dejte nám prosím vědět na mail:chalupy@a-tom.cz.

Pokud si s sebou na chalupu berete vlastní psy, dbjete prosím důsledně na to, aby se nezaběhli k sousedům.

Děkujeme.

Vážení hosté,

upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurované a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nového.

Historie

V roce 1996 mohli tomíci využívat východočeský Dědov, malebné Kusalíno nad Vsetínem, v plném proudu byla rekonstrukce jizerskohorského Janova. Na jihu pak byla země pustá, pro tomíky nedostupná… chtělo by se napsat s úsměvem a s nadsázkou. V létě téhož roku jsem se svými přáteli Pepíkem Votavou, Veronikou Bernardovou a Václavem Hrobským objížděl intenzivně jižní Čechy. Pátrali jsme po statečku, chalupě, usedlosti – a navštívili jich nepočítaně, ať už namátkou, nebo podle nabídky realitních kanceláří. Jen o fous nám unikl půvabný stateček nedaleko Hluboké. Vše bylo na dobré cestě – ale rodina si pak prodej rozmyslela. Zpětně nahlíženo, možná je to i dobře, protože nedílnou součástí nabízené nemovitosti byl tehdy i pořádný kus lesa. A pořádný kus lesa, to je velký závazek a starost, o kůrovci nemluvě!

V listopadu 1996 jsme zakoupili od realitní kanceláře pana Sihelníka z Trhových Svinů samotu v Pořešíně u Kaplice, která sestávala a dodnes sestává z obytné části, maštale, kolny, kapličky, studny, žumpy, plotů a plotových vrátek, jak se doslova píše v kupní smlouvě.

Statek je ve svahu, asi tři sta metrů od silnice vedoucí Pořešínem na Trhové Sviny, tvoří uzavřený celek. Tehdy, v roce 1996, ho dvou stran zakrýval hustý les, zahrada byla pustá, zarubaná. O to romantičtěji celý dům působil! Asi se budete ptát, co je romantického na shnilých podlahách, začouzených stěnách, na děravých dveřích do stodoly, skrz které svítí slunko na změť hospodářského náčiní poházeného bez ladu a skladu. Právě to! Právě všechny ty věci, dotýkané desetiletí tvrdě pracujícími lidmi, opotřebované a ohmatané mozolnatýma rukama. Můj oblíbený můstek do minulosti, zachycení uprchlého času. Připadal jsem si trošičku jako Howard Carter před hrobkou Tutanchamonovou, když jsem se prodíral mezi starými rýči, hráběmi, dvoukoláky, kolovrátky na spřádání vlny či snad lnu, voji, žebřinami – hle, tohle bude mlátička a tohle metač chlévské mrvy, i po dvaceti letech nepoužívání ohavně páchnoucí…

Nahoře na půdě to bylo podobné: úzký sloupec světla osvětlil jen výseč toho, co zde leželo nahromaděno za dlouhá léta. Původní okna s okenicemi zrovna takovými, jako jsou k vidění v Provance! Vrátit nepůjdou, jsou zteřelá a rozpadají se, ale necháme udělat repliky…

Statek je rozložen nad malebnou říčkou Malší, v těsném sousedství hradní zříceniny Pořešín. V době koupi bylo rozsáhlé torzo hradu bezpečně ukryto v lese. Agilní spolek pro obnovu hradů na Malši se po roce 2000 pustil do zpevnění hradebních zdí a trochu nešťastně vykácel stromy kolem zříceniny. Dvě či tři bouře pak návršíčko, na kterém byl hrad ve druhé polovině 13. století postaven, téměř dokonale vyčistily.

Místo ožilo, zřícenina je dnes cílem mnoha výletníků, pořádají se tu koncerty a různé kulturní podniky. Práce na obnově statku trvaly zhruba pět let a stály téměř dva miliony korun, které nám laskavě poskytlo ministerstvo školství. Chalupa dostala nové krovy, z části stodoly vznikla klubovna, nechali jsme obnovit kachlový sporák, ve většině místností jsou nové (a obtížně udržovatelné) dřevěné podlahy.

Bratři Dumkové, rázovité postavičky ze stavební firmy odkudsi z drsného severu, vystavěli praktické a oblíbené podkroví a předělali významnou část prohnilých stropů. Z dílny tomíka Josefa Votavy je nábytek v klubovně i masivní vrata do stodoly. Brigádníci z Roztok, České Lípy, Pacova, Poděbrad a kdovíodkud ještě vystavěli plot kolem celého areálu a každý rok provádějí generální úklid chalupy. Mysleli jsme i na kapličku. Dostala novou fasádu, ale možná to právě dnes už zase není vidět – stojí uprostřed lesa, bez řádné izolace. Staré stromy, které do zahrady patří, ji zasypávají listím a půda kolem je neustále vlhká.

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

 

Výlety z pořešínské chaloupky

 

 • Naše chaloupka je skryta v lese na ostrohu řeky Malše. Okolní příroda je velmi krásná, a proto ji prosím chraňme. 
 • Zřícenina hradu Pořešín. Hrad postavil v gotickém slohu ve 13.století Bavor III. ze Strakonic. Bavorové vyměnili hrad za Vitějovice na Prachaticku, později jej získali (v I.pol. 15. stol.) Rožmberkové. Oldřich v roce 1434 dal hrad pobořit.
 • CHKO Blanský les. Tato CHKO o rozloze 212,35 ha byla vyhlášena v roce 1989, sídlo Správy CHKO je na zámku v Českém Krumlově. Nejvyšší vrchol Kleť (1084), na kterém naleznete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách z roku 1825 – rozhlednu císaře Františka Josefa (přístupná), hvězdárnu a 172 m vysoký televizní vysílač.
 • CHKO Novohradské hory. Novohradské hory se rozprostírají jižněji a východně od Benešova nad Černou a překračují česko - rakouskou hranici. Nejvyšším vrcholem Novohradských hor je Viehberg (1112m) na území Rakouska, u nás Kamenec (1072 m) a Myslivna (1040 m). Hory jsou porostlé smrkovými, bukovými a smíšenými lesy, ojediněle zachovanými v nejstarších pralesních rezervacích u nás Hojná Voda a Žofínský prales (již z r. 1838). Krajina je velmi málo osídlená – v roce 1945 byla násilně vysídlena, četné osady zbořeny a ponechány svému osudu.
 • Český Krumlov. V jednom z jistě nejkrásnějších měst střední Evropy najdete příjemný plavecký bazén, městskou památkovou rezervaci, která byla v roce 1992 zařazena do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, druhý největší zámek v Čechách, zámecký park, ve kterém je divadlo s otáčivým hledištěm, muzeum, Budějovickou bránu z roku 1598, renesanční radnici a domy, Latrán, Staré město, hospodu Na Louži…
 • Římov. Vesnice cca 15 km vzdušnou čarou na sever, po proudu Malše. Je zde krásná křížová cesta s 25 kaplemi a kapličkami zasázenými do okolní krajiny – okruh cca 5 km.
 • České Budějovice. Krajské město, ve kterém se vyrábí světoznámé pivo Budvar. V pivovaru je možná prohlídka. Významná městská památková rezervace, klášter, dva gotické a dva barokní kostely, 72 m vysoká Černá věž z 16. Stol., jedno z největších náměstí v Čechách, plavecký bazén…
 • Zámek Kratochvíle – 2 km od městečka Netolice najdete krásný renesanční zámeček s vodním příkopem, vystavěný pro Viléma z Rožmberka v druhé  polovině 16. století. V červnu roku  2011  byly slavnostně otevřeny nové instalace všech interiérů zámku. V zámecké zahradě se v letních měsících pořádají divadelní rozmanité kulturní akce. Najdete zde výbornou cukrárnu a restauraci.
 • Holašovice - Nevelká osada Holašovice leží v půvabné krajině nedaleko Českých Budějovic v Šumavském podhůří na jihovýchodních svazích Blanského lesa klesajícího do Českobudějovické rybniční pánve. Holašovice jsou nejreprezentativnějším a nejzachovalejším příkladem pozoruhodně vyspělé tradiční lidové stavební tvorby – selské baroko a jejich současná podoba dokumentuje, bez rušivých momentů vzhled typické jihočeské obce z doby kolem poloviny 19. století s výrazným geniem loci. Tato památka je zařazena do seznamu UNESCO.
 • Zpestřením pobytu pro vás může být návštěva bazénu v Českém Krumlově. Zavíracím dnem je pondělí, jinak volné plavání od 14.30h. Vstup - 30,35, 50 Kč podle věku. http://www.pro-sportck.cz/index.php/ceniky