Janov nad Nisou


Janov nad Nisou
Lokalita:
Jizerské hory
Kapacita:
38 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Janov nad Nisou - logo

Základna v severočeském Janově, v Jizerských horách, kraji Gustava Ginsela, Járy Cimrmana a hospodské Vovískové (viz názorná agitace přímo na chalupě), je ideálním střediskem pro celoroční turistiku. V zimních měsících se lze téměř vždy spolehnout na bohatou nadílku sněhu. Oddíly zaměřené na lyžování se díky tomu každoročně prohánějí po svazích nedalekých středisek Severák či Bedřichov. Lákavá je také blízkost krásných jizerskohorských rozhleden Slovanka, Bramberk, Královka. V případě nepřízně počasí mají tomíci možnost navštívit liberecký či jablonecký bazén, zoologickou či botanickou zahradu či Severočeské muzeum.

Adresa základny

Janov nad Nisou 1199
468 11 Janov nad Nisou

Popis cesty

Vlakem do Rychnova u Jablonce nad Nisou a dál busem č. 101 do Janova zastávka Janov pošta. Nebo autobusem a vlakem do Jablonce nad Nisou a městskou hromadnou dopravou č. 101 a z Janova dál pěšky k chalupě (viz. mapa) směrem k hotelu Semerink nebo pokud stihnete městskou hromadnou dopravu č. 126 z Janova do Hrabětic vystoupíte na zastávce Brusírna cca 50 m nad chalupou.

https://www.dpmlj.cz/

Mapy KČT: 20-21 - Jizerské hory a Frýdlantsko.

Pro vyznavače GPS je přesná poloha chalupy 50° 46,004' s.š. 15° 10,933' v.d. a leží ve výšce 612 m.n.m.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Správce

Jindřich Zápotocký
mobil: 602 457 725
mail: janov.atom@email.cz

Nástup na základnu prosím oznamte správci telefonicky alespoň dva dny před pobytem a uveďte předpokládaný čas příjezdu.

Kapacita

30 míst na postelích + 8 v podkroví na starších matracích. Jídelna s televizí a krbem se používá jako společenská místnost. Sušák bot je umístěn v místnůstce pod schody, lyžárna k dispozici.

Ostatní praktické informace

Janovská základna patří mezi nejlépe vybavené a pečlivě spravované chalupy našeho spolku. Prosíme, nezařaďte se mezi ty, kteří po sobě neuklidili, odvezli si omylem příbory nebo nerezový pekáč. Mezi ty návštěvníky, kteří nerespektovali zákaz parkování podél potoka, znemožnili tak průjezd aut našich sousedů a vyvolali zbytečný konflikt. Mezi ty návštěvníky, jejichž svěřenci pomatlali trámy v ložnici pastou, lezli po střeše nebo byli líní si odházet sníh a spoléhali v tomto smyslu na (neproveditelný) servis od správce. Pokud toto budete respektovat, budete příště na chalupě opět vítáni.    Děkujeme za pochopení.

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurovaná a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nových.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, přezutí, utěrku, tablety do myčky a toaletní papír.

Prosíme o důkladný úklid objektu - rezervujte si na závěrečný úklid před odjezdem dostatek času. 

Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chatě k dispozici.

Prosíme všechny ubytované o dodržování nočního klidu, nerušte prosím v žádném případě sousedy v okolí!

Upozornění

Pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.                                                                                                                                                                                                                  

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

 

  

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Letní sezóna (dále LS) - 1. květen - 30. září

Zimní sezóna (dále ZS) - 1. říjen - 30. duben

LS: Cena pro tomíky činí 90 Kč, pro LLM, KČT a skauty 130 Kč a pro ostatní 150 Kč. Cena za elektřinu je 7 Kč/kWh.

ZS: Cena pro tomíky činí 110 Kč, pro LLM, KČT a skauty 150 Kč a pro ostatní 180 Kč. Cena za elektřinu je 7 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 1000 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 1400 Kč + energie.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Upozornění k obsazování:

Jarní prázdniny ubytováváme vždy na týdenní pobyty - od soboty do soboty.

Na jarní prázdniny si jeden oddíl může základnu rezervovat nejvýš dvakrát za sebou, pak musí mít rok pauzu. Prosím berte ohled na ostatní zájemce z řad oddílů.

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Storno týdenních pobytů o jarních prázdninách činí 2000 Kč, pokud je pobyt zrušen měsíc před zahájením pobytu.

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

 

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova.

Ubytování

Počet pokojů/lůžka: 1/2, 2/4, 1/5, 1/6, 1/10 + podkroví s matracemi. Nutný je vlastní spacák, doporučeno je i prostěradlo a polštářek.

Topení

Topí se pouze dřevem ve dvou kamnech a přímotopy. Dřevo na zatápění se připraví vlastními silami a před odjezdem doplní do plného stavu.

Na četné stížnosti správců důrazně připomínáme, že palivové dřevo nařezané pro topení uvnitř chalupy NENÍ ROZHODNĚ URČENO PRO PÁLENÍ NA TÁBOROVÝCH OHNÍCH! Palivové dřevo je velmi drahé, pro táboráky prosím používejte dříví donesené z lesa. Správcové budou dodržování tohoto nařízení kontrolovat a oddíl, který bude přistižen, bude muset uhradit 500 Kč pokuty, respektive nebude příště na chalupě vítán. Děkujeme za pochopení.

Sociální zařízení

Teplá voda, el. ohřev vody 3 x 250 litrů. 1 dívčí a 1 chlapecká umývárna, v každé koupelně je jedna sprcha a umyvadla, WC.

Kuchyňka

Dobře vybavená na počet ubytovaných, el. sporák (čtyři plotýnky, el. trouba), lednička, nádobí, varná konvice, mikrovlnná trouba a myčka nádobí.

Nádobí

Vážení hosté,

setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

Likvidace odpadu

Kontejnery na tříděný odpad najdete cca 200 metrů po silnici pod chalupou.

Historie

Domek v Janově, nad náhonem Janovské Nisy, v srdci Malého Semerinku, pochází podle dohledatelných pramenů z roku 1878. Je přilepen k silnici, z jedné strany ho obtéká potok. Dům je ale dobře proti vodě chráněn - stojí na bytelné kamenné zdi. Při větší vodě může tak být zaplaven nejvýše sklep, nejzachovalejší část původní stavby. Nic takového ale tomíci, kteří domek vlastní od roku 1997, nepamatují. Voda se ale jistě někdy sklepem prohnala! Svědčí o tom zbytky sklářských výrobků splavených z okolních výroben do sklepa našeho domku kdysi v minulosti.

Dům jsme koupili od státu, resp. Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou za přívětivých 311 520 Kč. Byl v bídném stavu. Není divu, vždyť dřívějším majitelem byla armáda. I jí sloužilo janovské stavení k rekreaci. Vojáci ale příliš neopravovali - jen natírali, natírali a zase natírali, nezdoba se skryla pod sololit. Když jsem v zimě roku 1996, nadšen okolní krajinou milovaných Jizerek, požádal tehdejšího janovského pana starostu o radu, zda není v obci nějaký domek ke koupení, bezpečně mne zavedl sem. Ke zchátralému domku nad serpentinami, mimo intravilán obce. Domek jsme si nejprve pronajali, po několika měsících jsme ho pak zakoupili. Generální rekonstrukce probíhala v několika etapách - první část provedlo stavitelství Prosperita z Liberce, v následných letech pak domek zvelebovala firma KARO tomíka Rosti Kašovského. Původní topení v kamnech vystřídaly dva horkovzdušné krby, které celý dům vyhřejí bez problémů. Krby jsou ovšem neuvěřitelnými žrouty paliva - každoročně v nich zmizí dřevo za desítky tisíc korun… Koupelny jsou vytápěny přímotopy. Základna je populární a známá – v zimě je beznadějně obsazena. Ročně jí projdou stovky tomíků, brigádníci zde prolévají konve potu právě při přípravě paliva do krbů.

Správcem základny je dlouhá léta Jindřich Zápotocký, který v roce 1999 vystřídal Tomáše Vízka.

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

V Janově nad Nisou na bývalé sjezdovce za sklárnou Vitrum vznikla nová 1100 metrů dlouhá bobová dráha. Je vyhřívaná, a proto je v provozu celoročně. Patří mezi nejprudší a nejatraktivnější v zemi. V jejím středu je karusel, který jezdce ve vozíčkách otočí téměř dvakrát dokola.

Liberecká ZOO je nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Byla založena v roce 1919. Prohlídka trvá cca 3 hodiny a na 3,5 km dlouhém okruhu mohou návštěvníci obdivovat téměř 1000 zvířat 170 druhů.

Botanická zahrada v Liberci se bohatstvím svých sbírek řadí na přední místo evropských zařízení tohoto druhu.

Rozhledna Slovanka u Janova nad Nisou je nejstarší železnou rozhlednou u nás, pochází již z 19. století. Z rozhledny je velmi pěkný výhled na Jizerské hory a Ještěd, Krkonoše a Český ráj.

Sochařský ateliér 30 m od chalupy nabízí pro děti i dospělé modelování, kresbu, workshopy, formovací a odlévací techniky spojené se sochařským a malířským řemeslem.

Podrobnosti pod následujícím odkazem:
https://drive.google.com/folderview?id=0B4td3Wu-qHeBRlg2aWtub2hwX1E&usp=sharing

Muzeum výroby hraček  - DETOA Albrechtice v Jizerských horáchVýroba dřevěných hraček, korálků a komponentů do klavírů - velmi zajímavá exkurze s kreativní dílnou na závěr. Možnost vyrobit si vlastní hračku, ideální při nepřízní počasí. 

Přehrady - Protržená přehrada, Souš, Mlýnická přehrada, Černá Nisa

Rozhledny - Královka, Bramberk, Ještěd, Štěpánka

Další města - Hejnice, Jablonec nad Nisou, Příchovice, Bedřichov, Turnov

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém videochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.