Janov nad Nisou


Janov nad Nisou
Lokalita:
Jizerské hory
Kapacita:
38 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Janov nad Nisou - logoZákladna v severočeském Janově, v Jizerských horách, kraji Gustava Ginsela, Járy Cimrmana a hospodské Vovískové (viz názorná agitace přímo na chalupě), je ideálním střediskem pro celoroční turistiku. V zimních měsících se lze téměř vždy spolehnout na bohatou nadílku sněhu. Oddíly zaměřené na lyžování se díky tomu každoročně prohánějí po svazích nedalekých středisek Severák či Bedřichov. Lákavá je také blízkost krásných jizerskohorských rozhleden Slovanka, Bramberk, Královka. V případě nepřízně počasí mají tomíci možnost navštívit liberecký či jablonecký bazén, zoologickou či botanickou zahradu či Severočeské muzeum.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314(Po - Pá od  8,00 do 14,00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz). Správcem je Jindřich Zápotocký (janov.atom@email.cz), který však chalupu neobsazuje. Nástup na chatu oznamte správci vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd (viz. návratka). Během pobytu udržujte na chatě pořádek, rozbité věci a závady nahlaste správci při předávání chaty.

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

 

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Janov nad Nisou 1199
468 11 Janov nad Nisou

Popis cesty

Vlakem do Rychnova u Jablonce nad Nisou a dál busem č.101 do Janova zastávka Janov pošta. Nebo autobusem a vlakem do Jablonce nad Nisou a městskou hromadnou dopravou č. 101 a z Janova dál pěšky k chalupě (viz. mapa) směrem k hotelu Semerink nebo pokud stihnete městskou hromadnou dopravu č. 126 z Janova do Hrabětic vystoupíte na zastávce Brusírna cca 50m nad chalupou.

http://www.dpmlj.cz/mhd-jablonec-nad-nisou

Správce

Jindřich Zápotocký
mobil: 602 457 725
email: janov.atom@email.cz

 

Prosíme o důkladný úklid při odjezdu, nezpomeňte si vždy opsat spotřebu energie.

 

Díky za pochopení.

 

Kapacita

30 míst na postelích + 8 v podkroví na starších matracích. Jídelna s televizí a krbem se používá jako společenská místnost. Sušák bot je umístěn v místnůstce pod schody, lyžárna k dispozici.

Počet pokojů / lůžka:
1/2 - 2/4 - 1/5 - 1/6 - 1/10

Ostatní praktické informace

Janovská základna patří mezi nejlépe vybavené a pečlivě spravované chalupy našeho spolku. Prosíme, nezařaďte se mezi ty, kteří po sobě neuklidili, odvezli si omylem příbory nebo nerezový pekáč, mezi konfliktní návštěvníky, kteří nerespektovali zákaz parkování podél potoka, znemožnili tak průjezd aut našich sousedů a vyvolali zbytečný konflikt. Nezařaďte se mezi ty laxní ignoranty, jejichž svěřenci pomatlali trámy v ložnici pastou, lezli po střeše nebo byli líní si odházet sníh a spoléhali v tomto smyslu na (neproveditelný) servis od správce. Pokud toto budete respektovat, budete příště na chalupě opět vítáni.

  • Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.
  • Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
  • Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.
  • Dále je nutný spacák, přezutí a toal. papír.

Pro vyznavače GPS je přesná poloha chaty 50° 46,004' s.š. 15° 10,933' v.d. a leží ve výšce 612 m.n.m.

Prosíme všechny ubytované o dodržování nočního klidu, nerušte prosím v žádném případě sousedy v okolí!!

Mapy KČT: 20-21 - Jizerské hory a Frýdlantsko.

Na četné stížnosti správců důrazně připomínáme odddílům, že palivové dřevo nařezané pro topení uvnitř chalupy NENÍ ROZHODNĚ URČENO PRO PÁLENÍ NA TÁBOROVÝCH OHNÍCH !!! Správcové budou dodržování tohoto nařízení kontrolovat a oddíl, který bude přistižen, bude muset uhradit 500 Kč pokuty, respektive nebude příšte na chalupě vítán. Palivové dříví je velmi drahé, pro táboráky prosím používejte dříví donesené z lesa. Děkujeme za pochopení.

JARNÍ PRÁZDNINY UBYTOVÁVÁME VŽDY NA TÝDENNÍ POBYTY - OD SOBOTY DO SOBOTY.

Ceník

Cena pro tomíky činí 80,-Kč, pro LLM, KČT a skauty 100,-Kč a pro ostatní 130,-Kč. Cena za energii je 4,-/kWh.

Je stanoven minimální paušál 1000,- Kč/noc pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší) + elektřinu. 

Platbu za ubytování prosíme odeslat na ústřední účet č. 164456389/0800 pod variabilním symbolem složeným z čísla faktury, kterou Vám po pobytu vystavíme.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23. 12. do 2. 1.).Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

 

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400 Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000 Kč

Storna objednaných týdenních pobytů o jarních prázdninách činí 2000,-Kč, pokud jsou pobyty zrušeny měsíc před zahájením pobytu.

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce dní před pobytem.

 

Záloha na dlouhodobé pobyty

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týden,1000,-Kč více než týdenní pobyt (mimo zimní sezonu)
Pro spřátelené spolky 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,-Kč na delší pobyty jednoho týdne (mimo zimní sezonu)
Pro ostatní 50 % z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a na více než týdenní pobyt

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova.

Typ ubytování

Postele, palandy - nutný vlastní spacák (správce doporučuje i prostěradlo a polštářek).

Topení

Topí se pouze dřevem ve dvou kamnech a přímotopy. Dřevo na zatápění se připraví vlastními silami a před odjezdem doplní do plného stavu.

Sociální zařízení

Teplá voda, el. ohřev vody 3 x 250 litrů. 1 dívčí a 1 chlapecká umývárna, v každé koupelně je jedna sprcha a umyvadla, WC.

Kuchyňka

Dobře vybavená na počet ubytovaných, el. sporák (čtyři plotýnky, el. trouba), lednička, nádobí, varná konvice, mikrovlnná trouba a myčka nádobí.

Vážení hosté, setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

Historie

Domek v Janově, nad náhonem Janovské Nisy, v srdci Malého Semerinku, pochází podle dohledatelných pramenů z roku 1878. Je přilepen k silnici, z jedné strany ho obtéká potok. Dům je ale dobře proti vodě chráněn – stojí na bytelné kamenné zdi. Při větší vodě může tak být zaplaven nejvýše sklep, nejzachovalejší část původní stavby. Nic takového ale tomíci, kteří domek vlastní od roku 1997, nepamatují.Voda se ale jistě někdy sklepem prohnala! Svědčí o tom zbytky sklářských výrobků splavených z okolních výroben do sklepa našeho domku kdysi v minulosti.

Dům jsme koupili od státu, resp. Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou za přívětivých 311 520 Kč. Byl v bídném stavu. Není divu, vždyť dřívějším majitelem byla armáda. I jí sloužilo janovské stavení k rekreaci. Vojáci ale příliš neopravovali – jen natírali, natírali a zase natírali, nezdoba se skryla pod sololit. Když jsem v zimě roku 1996, nadšen okolní krajinou milovaných Jizerek, požádal tehdejšího janovského pana starostu o radu, zda není v obci nějaký domek ke koupení, bezpečně mne zavedl sem. Ke zchátralému domku nad serpentinami, mimo intravilán obce. Domek jsme si nejprve pronajali, po několika měsících jsme ho pak zakoupili. Generální rekonstrukce probíhala v několika etapách – první část provedlo stavitelství Prosperita z Liberce, v následných letech pak domek zvelebovala firma KARO tomíka Rosti Kašovského. Původní topení v kamnech vystřídaly dva horkovzdušné krby, které celý dům vyhřejíbez problémů. Krby jsou ovšem neuvěřitelnými žrouty paliva – každoročně v nich zmizí dřevo za desítky tisíc korun… Koupelny jsou vytápěny přímotopy. Základna je populární a známá – v zimě je beznadějně obsazena. Ročně jí projdou stovky tomíků, brigádníci zde prolévají konve potu právě při přípravě paliva do krbů.

Správcem základny je dlouhá léta Jindřich Zápotocký, který v roce 1999 vystřídal Tomáše Vízka.

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

V Janově nad Nisou na bývalé sjezdovce za sklárnou Vitrum vznikla nová 1100 metrů dlouhá bobová dráha. Je vyhřívaná, a proto je v provozu celoročně. Patří mezi nejprudší a nejatraktivnější v zemi. V jejím středu je karusel, který jezdce ve vozíčkách otočí téměř dvakrát dokola.

Další tipy na výlet:

Liberecká ZOO je nejstarší zoologickou zahradou v České republice.Byla založena v roce 1919. Prohlídka trvá cca 3 hodiny a na 3,5 km dlouhém okruhu mohou návštěvníci obdivovat téměř 1000 zvířat 170 druhů.

Botanická zahrada v Liberci se bohatstvím svých sbírek řadí na přední místo evropských zařízení tohoto druhu.

Rozhledna Slovanka u Janova nad Nisou je nejstarší železnou rozhlednou u nás, pochází již z 19. století. Z rozhledny je velmi pěkný výhled na Jizerské hory a Ještěd, Krkonoše a Český ráj.

Sochařský ateliér 30m od chalupy nabízí pro děti i dospělé modelování, kresbu, workshopy, formovací a odlévací techniky spojené se sochařským a malířským řemeslem.

Podrobnosti pod následujícím odkazem:
https://drive.google.com/folderview?id=0B4td3Wu-qHeBRlg2aWtub2hwX1E&usp=sharing

 

Muzeum výroby hraček  - DETOA Albrechtice v Jizerských horách

Výroba dřevěných hraček, korálků a komponentů do klavírů- velmi zajímavá exkurze s kreativní dílnou na závěr- možnost vyrobit si vlastní hračku- ideální při nepřízní počasí!

 

Přehrady- Protržená přehrada, Souš, Mlýnická přehrada, Černá Nisa

Rozhledny- Královka, Bramberk, Ještěd, Štěpánka

Další města: Hejnice, Jablonec nad Nisou, Příchovice, Bedřichov, Turnov

 

 

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém viedochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.