Popis
V letech 2011-2012 prošel objekt generální rekonstrukcí díky prostředkům od ministerstva školství.
Adresa základny
Dobrá Voda
pošta Mrákotín
588 54
Popis cesty
Z Mrákotína (okres Jihlava, kraj Vysočina) se vydáte po menší silnici směrem na Dobrou Vodu, autem cca 5 minut. Projedete Dobrou Vodu, malou obcí s bizarní autobusovou zastávkou a vyjedete z ní ven. Pokud po levé straně uvidíte kapličku, o kousek dál rybníček - větší kaluž s malým vodníkem, pak jste správně. Mírně zahnete doleva a hned po pravé straně narazíte na odbočku - polní cestu, kde je již ukazatel Dobrá Voda - základna tomíků. Základna je umístěna ve hvozdech o několikset metrů dále.
GPS: na rozcestí s naší směrovkou, kde musíte ze silnice uhnout na polní cestu doprava:
49.1766531N
15.3749081E
Obsazování
Základnu obsazuje ústředí v Roztokách:
Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz
Správce
Václav Čech
mobil: 604 979 213
mail: cesum@seznam.cz
Nástup na základnu prosím oznamte správci vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd, který dodržujte.
Kapacita
V budově 37 osob na postelích, v samostatné chatě je 10 postelí.
Základna je určena pro letní provoz.
Od listopadu do března je základna uzavřena. Důvodem je obtížná vytopitelnost základny (topí se pouze v kamnech ve společenské místnosti, teplo je cca 4 metry od kamen), pokojíky vytápěny nejsou. Na zimu se rovněž vypouští voda z toalet a umýváren.
Ostatní praktické informace
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správce pana Čecha, tel: 604 979 213.
Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
Nezapomeňte si pro pobyt na základně přivézt i prostředky první pomoci, chata jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky (doporučujeme i prostěradlo), přezutí, utěrku, prostředek na mytí nádobí, houbičku a toaletní papír.
Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu. Pokud nebude správce s úklidem spokojen, nahlásí na ústředí pokutu pro hosta ve výši 500 Kč. Ta bude připočítána k ceně za nocleh a energii. Návštěvníky velmi naléhavě žádáme, aby si veškerý svůj odpad ze základny odvezli.
Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chatě k dispozici.
Dodržujte prosím noční klid, je přísně zakázáno pouštět hlasitě reprodukovanou hudbu z oken a rušit tak okolní chataře. Uvnitř objektu smí hudba hrát tlumeně. Děkujeme za pochopení.
Upozornění
Vážení hosté,
pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.
Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.
Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.
Děkujeme za solidní jednání.
Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.
Ceník
U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.
Cena pro tomíky činí 70 Kč, pro LLM, KČT a skauty 90 Kč a pro ostatní 100 Kč. Cena za elektřinu je 8 Kč/kWh.
Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.
Je stanoven minimální paušál 800 Kč za noc - pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší + elektřina.
Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.
Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.
Storno
Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):
Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma
Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč
Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč
Týdenní a delší pobyty:
Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma
Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč
Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč
Záloha
Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty
Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.
Vybavení
Typ objektu
Velká zděná budova s dřevěným obkladem, samostatná chata a letní jídelna, k dispozici venkovní hřiště na míčové hry.
Ubytování
V budově spaní na postelích a na palandách, v samostatné chatě na postelích.
Topení
V kuchyni velká kamna na dřevo (dá se na nich i vařit), v jídelně menší, ale výkonná kamínka také na dřevo.
Sociální zařízení
Od června 2008 je základna vybavena novými sprchami a toaletami, a to jak v lese, cca 40 metrů od hlavní budovy, tak v podzemí ubytovny. Prosím, udržujte v nich bezvadný pořádek!
Kuchyňka
Funkční, vybavená - sporák s vařičem (elektrický či propanbutanový), uvaří se pro 50 osob, nádobí a příbory jsou pro zhruba 35 osob.
Historie
V roce 2000 zpracovalo ústředí (jmenovitě Vítek Madron a Zdeněk Šmída) projekt, kterým jsme se ucházeli o někdejší svazácký majetek v katastrálním území Mrákotín u Telče. Byli jsme úspěšní.
Poslanci nám základnu s vábným názvem Dobrá Voda přiklepli v listopadu roku 2001. Dobrá Voda ale krátce nato pořádně zabublala. Areál do té doby užíval třešťský Dům dětí a mládeže a tamní radnice se rozhodně nesmířila s faktem, že byl jejich objekt zařazen mezi svazácký majetek. Poté, co katastrální úřad v Telči vyhověl spřízněným žadatelům a odmítl přepsat Dobrou Vodu na Fond dětí a mládeže, rozhořel se víc než tříletý soudní spor. Stáli jsme po celou dobu vědomě zcela stranou sporu. V Třešti kolem věci totiž panovala lehká hysterie, nechyběly ani dramatické novinové články místních žurnalistů. Měli jsme s Fondem dětí a mládeže své zkušenosti a chápali jsme, jak obtížné je vydat oblíbenou (byť bídně udržovanou) základnu někomu od Prahy. Po dvoukolovém soudním sporu mezi Fondem dětí a mládeže a Třeští nabyl v září roku 2005 právní moci rozsudek, který stanovil jako vlastníka nemovitosti Českou republiku.
Krátce nato nám fond základnu v účetní hodnotě 894 tisíc korun protokolárně předal a my se dohodli s radnicí v Třešti i tamním sdružením Kamarád na vzájemně výhodné spolupráci. Sdružení nám ponechalo v objektu veškerý inventář, na oplátku si základnu na část prázdnin pronajímá jen za režijní náklady.
Dřevostavba postavená v roce 1968 má nicméně dobu své největší slávy již dávno za sebou. Jestliže ubytovací a kuchyňské prostory jsou v současné době na samé hranici své životnosti, podzemní sprchy a toalety vystavěné separátně v lese bylo třeba zásadně zrekonstruovat ihned. Podařilo se nám to díky podpoře ministerstva školství na přelomu let 2007 a 2008 více než půlmilionovým nákladem, další úpravy budou jistě následovat. I tak patří základna s kapacitou cca 50 osob pouze k sezónním. Skromný interiér i poněkud ošuntělý plášť vynahrazuje krásná poloha v lese, blízkost koupání, malebné Telče i dalších krás Vysočiny.
Tomáš Novotný
Mapa
Galerie
Tipy na výlet
Areál Dobrá Voda se nachází nedaleko města Třešť, které je známé především svou tradicí řezbářství a betlémářství. Zde je proto možno shlédnout stálou expozici betlémů řezbářů místních i z okolí, která je instalována v Schumpeterově domě.
K zahození jistě není ani procházka do okolních lesů, především do 3 km vzdálené Národní přírodní rezervace Velký špičák (733 m.n.m).
Telč - 11 km od Třeště najdete malebné městečko Telč, které rozhodně stojí za návštěvu. Pro historickou cenu památek a pro jedinečně dochované náměstí byla Telč roku 1970 vyhlášena městskou památkovou rezervací a v roce 1992 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Jihlava - starobylé, nejstarší horní město v Čechách. Celá městská památková rezervace - jedinečná kombinace gotické, renesanční a barokní architektury - potěší každého obdivovatele uměleckých památek a dávné historie. Městská památková rezervace byla vyhlášena v roce 1951 (nové znění 1982). V historickém středu se nachází 213 památkově chráněných objektů, z toho 70 památek.
Roštejn - nedaleko Třeště leží hrad Roštejn. Původně obranný hrad s typickou sedmibokou věží, byl v renesanci přestavěn na lovecký zámek. Po požáru roku 1915 byl opuštěn a pustl. Na přelomu 50. A 60.let proběhla komplexní rekonstrukce, která dala hradu jeho dnešní podobu.
V jeho interiérech jsou umístěny některé z expozic Muzea Vysočiny - příroda Jihlavských vrchů, cínařství a kamenictví a Vysočině, historie hradu.
Část bývalé obory pod hradem tvoří botanickou rezervaci.