Polana


Polana
Lokalita:
Vsetínské vrchy
Kapacita:
20 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Aktuální upozornění:

Vzhledem k poměrně častému porušování pravidel (nepovolený vjezd automobilů - obcházení správce tím, že si nedisciplinovaní návštěvníci sami vyřizují vjezd do lesa, vodění psů na základnu přes výslovný zákaz a také občasný noční hluk) velmi naléhavě žádáme:

Pokud nemůžete být bez svého čtyřnohého miláčka na Polaně, tuto chalupu si prosím nerezervujte.

Pokud neujdete cca tři kilometry do mírného svahu a jste zcela závislí na dopravě automobilem téměř k prahu chalupy, naši základnu si prosím nerezervujte. Je zcela vyloučeno obcházet správce a vyřizovat si vjezd do lesa po vlastní linii. Poškozuje to naše vztahy se sousedy, bez kterých se v horách zkrátka neobejdeme.

Pokud nevydržíte po dobu pobytu nehlučet, neječet tak, že to v noci budí sousedy, chalupáře, kteří jezdí do hor za klidem a přírodou, Polanu si prosím rovněž nerezervujte.

Zní to tvrdě? Možná ano. Ale odlehlost základny od civilizace vyžaduje naprosté respektování pravidel a spolupráci se správcem Jiřím Homolkou.

Děkujeme, ústředí tomíků.

 

Horská usedlost v nadmořské výšce 820 m.n.m., vhodná pro celoroční turistiku. V létě lze podnikat pěší nebo cyklistické výlety po hřebenech Vsetínských vrchů, do oblasti Radhoště, Beskyd i Javorníků. V zimě to mohou být túry na běžkách, zimní táboření nebo hry na sněhu. Další možnosti zpestření pobytu nabízí návštěva Rožnova pod Radhoštěm, Velkých Karlovic a dalších zajímavých míst v okolí.

Adresa základny

Usedlost stojí pod horským hřebenem Benešky nedaleko nejvyšší hory Vsetínských vrchů - Vysoká (1024 m.n.m.) nad údolím Velké Karlovice - Léskové.

Popis cesty

Ze Vsetína pojedete do Velkých Karlovic, odtud autobusem do údolí Léskové. Dále pěšky půjdete asi 3 km směrem k hřebeni Benešek. V závěru narazíte na žlutou turistickou značku, usedlost je situována nedaleko ní.

Jiná možnost: z centra Velkých Karlovic po modré značce do údolí Miloňov, pak odbočka na žlutou značku a ta vás přivede až na Polanu. Pro lepší orientaci přikládáme turistickou mapu s vyznačenou cestou.

GPS: 49.3939478N, 18.3371436E , https://mapy.cz/s/1VlrR

Je zakázáno porušovat zákaz vjezdu na lesní zpevněné cesty v majetku LČR a vjíždět na jakékoliv nezpevněné lesní cesty (obecně zakázáno zákonem) v majetku soukromých vlastníků. Porušováním zákazu vjezdu je ohroženo povolování vjezdu nám jako majitelům objektů pro potřeby zajištění provozu a údržby. Při nedodržení tohoto pokynu vám bude naúčtován poplatek 2 000 Kč.

O  mimořádné výjimky pro vjezd z vážných důvodů je nutno požádat v dostatečném předstihu správce objektu, který podá informaci, zda je možné takové povolení vjezdu zajistit a zda jsou v příslušném ročním období pro vjezd vhodné podmínky. 

Je zcela vyloučeno obcházet správce a vyřizovat si vjezd do lesa po vlastní linii. Poškozuje to naše vztahy se sousedy, bez kterých se v horách zkrátka neobejdeme.

Obsazování

Chalupu obsazuje správce - viz níže

Na stránkách vsetínských tomíků najdete soubor "pokyny pro pobyt", ve kterém naleznete užitečné informace k pobytu na chalupě.

Správce

Jiří Homolka
Ohrada 1834/6
75501 Vsetín
mobil: 602 521 277, 736 754 097
email: jirikhomolka@seznam.cz

Nástup na základnu prosím oznamte správci vždy včas.

Kapacita

20 osob.

Chalupu může rezervovat a obsadit vždy pouze jedna skupina.

Ostatní praktické informace

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správce pana Homolku, tel: 602 521 277, mail: jirikhomolka@seznam.cz.

Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Během pobytu udržujte na chalupě pořádek, rozbité věci a závady nahlaste správci při předávání chalupy. Za každou rozbitou či zničenou věc nutno dohodnout se správcem formu úhrady.

Nezapomeňte si pro pobyt na chalupě přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, prostěradla a přezutí. Nutné je také přivézt si vlastní sekyrku!

Prosíme o stoprocentní dodržování nočního klidu. Po desáté hodině večerní je zakázáno pouštět reprodukovanou hudbu venku. Prosím akceptujte noční klid i v rámci případných oslav, které na chalupě plánujete. Děkujeme.

Na základnu mají psi i ostatní domácí zvířata přísný zákaz vstupu.

Jak udržet pořádek

 • Než vejdeme do chalupy, přezujeme se.
 • Dřevo sekáme venku na špalku za stodolou, ne v chalupě!
 • Popel a biologický odpad zakopáváme v lese za latrínami.
 • Spalitelné odpadky spálíme, všechny ostatní si odneseme s sebou (sklenice nevyjímaje).
 • Latrína je cca 100 m od chalupy
 • V podkroví chalupy nejíme a nehrajeme pohybové hry.
 • To, co je v jedné chalupě, nepatří do druhé - věci nepřenášejte.
 • V době trav louky šetříme a zbytečně po nich neběháme.
 • Pitnou vodu máme možnost nabrat přímo u vrtu anebo v koupelně ve spodní chalupě.
 • Myjeme se v korytě u vrtu, zuby si čistíme ještě o kousek dál na hranici pozemku.
 • Špinavou vodu vyléváme v dostatečné vzdálenosti od objektů (min 50 m).
 • Neznečišťujeme studnu a studánku, tyto objekty neslouží k chlazení nápojů, nýbrž pouze jako zdroj pitné a užitkové vody.
 • Kozlík na dřevo uklízejte pod střechu.
 • Pily najdete v kumbále v horní chalupě.
 • Nenechávejte v chalupě žádné zbytky jídel

Topení v kamnech

 • Při prvním roztápění novinami zahřejte komín. Neplňte topeniště množstvím dřeva - méně je lépe - lépe probíhá proces hoření.
 • Po vymetení kamen nechte topeniště mírně otevřené. Nezůstává uvnitř vlhkost.
 • Dřevo na topení získáváme pouze z našeho lesa.
 • Horní chata - otvor do vedlejší místnosti musí být uzavřen, jinak nezatopíte, při prvním zatápění je možno si pomoct zahřátím komína zapáleným papírem přímo v komíně (dvířka za kamny).
 • Dolní chalupa - teprve po roztopení kamen v kuchyni lze topit v kamnech v pokoji.
 • Stodola - velikost hoření v krbových kamnech řídíme záklapkou do komína, dvířka musí být vždy zavřeny.

Upozornění: s kamny může manipulovat pouze vedoucí oddílu nebo dospělá osoba. Zavírání dvířek je již vyběhané a musí se na ně opatrně. 

Dřevo

Milí návštěvníci Polany, děkujeme, že dle svých možností doneste v rámci pobytu dřevo z lesa na topení (nikdy nekácejte prosím živé stromy!). Nenechávejte prosím ale dřevo naházené u kůlny, nezpracované. Raději ho doneste polovinu, ale osekejte větve a nařežte na ca 1-1,5 metrové kusy a uložte 4 m níže pod přístřešek. Ti, co přijdou po vás, jistě ocení, že dřevo není mokré popř. zasněžené a je alespoň nahrubo zpracováno.

Jakékoliv dřevo, které donesete z lesa a to jak k topení v kamnech či na ohništi skladujte pouze v přístěnku za kamennou chatou. Rozhodně nic nenechávejte u ohniště ani nikde jinde na louce. 

Elektřina

 • Elektrické vařiče nenecháváme nikdy zapnuté naprázdno - nesmí sloužit jako topení.
 • Přímotopy nikdy nezakrýváme, ani na nich přímo nic nesušíme.
 • Upozorňujeme, že za každou spálenou kW platíte a proto používejte elektřinu v nejnutnějších případech.

Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu.

Při odjezdu prosíme, abyste věnovali zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chalupě k dispozici.

Co udělat před odchodem

Kamna a dřevo

 • Kamna vymeteme a chladný popel zahrabeme v lese.
 • Dvířka do kamen necháme pootevřená - vnitřek tak nevlhne.
 • Bednu na dřevo doplníme a přichystáme třísky na podpal.
 • Dřevo se řeže a štípe venku před dřevníkem - pily jsou v kumbále horní chaty.
 • Kolik dřeva spálíme, tolik ho potom nařežeme a naštípeme.

Nádobí

 • Umyjeme, utřeme a uložíme na místo, odkud jsme ho vzali.
 • Utěrky zavěsíme na sušáky.

Voda

 • Vodu z kanystrů, kbelíků a rychlovarných konvic vždy vylejeme.
 • Špinavou vodu vyléváme ve vzdálenosti nejméně 50 m od chalup.

Odpad a jídlo

 • Spalitelné odpadky můžeme spálit.
 • Všechny ostatní + jídlo, které jsme nespotřebovali, si odneseme s sebou, v určené bedně lze zanechat jen konzervy - nechceme si tu vydržovat myši!

Podlaha

 • Nejdříve zameteme a potom setřeme mokrým hadrem - v celé chalupě, tj. i v podkroví a pod postelemi

Světla a elektřina

 • Zkontrolujeme, jestli jsou všechna světla zhasnutá.
 • Vypněte všechny jističe a do notesu zapište koncový stav elektroměru.
 • V zimním období zanechte dva označené jističe v poloze zapnuto.

Když si nevíte s něčím rady, tak toto je člověk, který zná řešení! RNDr. Jiří Homolka - tel: 602 521 277, mail: jirikhomolka@seznam.cz.

Dále prosíme všechny návštěvníky, aby po návratu ze základny poslali pár řádek o stavu chalupy správci Jiřímu Homolkovi.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

 

  

 

 

 

 

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 90 Kč, pro LLM, KČT a skauty 100 Kč a pro ostatní 130 Kč. Cena za elektřinu je 8 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 900 Kč za noc - pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší + elektřina.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru - oba tarify T1 i T2, jinak vám budeme nuceni účtovat automaticky paušál 150 Kč za spotřebovanou energii za každý den! Stav pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha na dlouhodobé pobyty

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny z ceny na týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Konkrétní příklady výpočtu platby:

1) TOM č. 9999 si objedná chalupu na jednu noc pro 12 členů, zaplatí tedy: 12 x 90 Kč = 1080 Kč + 8 Kč za každou spotřebovanou kWh

2) TOM č. 9090, který si objedná chalupu na jednu noc pro 4 členy, nezaplatí 4 x 90 Kč = 360 Kč, ale minimální cenu za objekt, tj. 900 Kč + 8 Kč za každou spotřebovanou kWh

 

Vybavení

Typ objektu

3 chalupy - kamenná, dřevěná, zděná

Ubytování

Spaní na postelích.

Topení

V letním období od 1.4. do 31.10 se topí pouze přímotopy, v zimním období od 1.11. do 31.3. se topí v kamnech i přímotopy.

Sociální zařízení

V letním období d 1.4. do 31.10. je k dispozici koupelna s teplou vodou/sprcha, v zimním období od 1.11. do 31.3. je k dispozici pouze voda ze studny či studánky.

Kuchyňka

V každé chalupě se nachází kuchyňka s kamny a elektrický vařič.

Historie

Na konci devadesátých let jsme vlastnili či užívali již několik základen v českých zemích. Na Moravě však stále jedinou - klubové Kusalíno. Není divu, že moravští členové spolku poněkud tlačili na získání druhé základny TOM na Moravě. Vedení asociace tomu rozumělo a věc podporovalo. Navštívili jsme mnoho objektů, spřádali plány na nákup domů v horším i lepším stavu… Až se nám v roce 2000 naskytla příležitost zakoupit soubor tří objektů na Polaně ve Velkých Karlovicích. Usedlost patřila manželům Sychrovým z Karviné, důchodcům, jejichž děti žijící v Čechách o objekt v Beskydech neměly zájem. Usedlost včetně pozemků a lesů jsme zakoupili za 750 000 Kč. Nejvyšší odhadní cenu měly necelé dva hektary lesa.

Sychrovi chalupu koupili od rodiny Tomků, kteří Polanu postavili v r. 1936, v době kolonizace karlovických kopců. Josef Tomek, obrovský statný muž, tehdy z hlíny vlastnoručně vypálil cihly, ze kterých obytné stavení zbudoval. Z kamení a hlíny pak přistavěli chlév a ze dřeva stodolu na seno. Na místě dnešního chléva, zbudována ze stejných kamenů spojených pouze maltou, stojí dnes kamenná chata, kterou jsme vlastními silami za finanční pomoci ministerstva školství přestavěli. Ze stodoly je dnes malá horní dřevěná chata. Vyrubaný les se změnil v louky, ze kterých minulí majitelé desítky let pečlivě vybírali kamení a vozili je na hranici svého pozemku. Kamenné valy dnes vidíme v lese u latríny, kde naše pozemky hraničí s pozemky státních lesů. K usedlosti náleží též zhruba 1,6 hektaru lesa a 1,5 hektaru luk. Naše pozemky jsou stejně jako celé okolí bohaté na borůvky (valašsky „hafery“) a pravé hřiby, které zde dorůstají neuvěřitelné velikosti.

Jiří Homolka

Mapa

Tipy na výlet

- po žluté na hřeben, vrchol Vysoké a Třeštík. Z nedaleké rozhledny Sukenická jsou krásné daleké rozhledy všemi směry

- po žluté na hřeben a dále přes Benešky a Kotlovou na Soláň (lyžařský areál), z Kotlové sejít po žluté kolem romantického jezera do velkých Karlovic, z Kotlové také dojdete po zelené k údolní přehradě Horní Bečva (koupání)

- z Velkých Karlovic autobusem do údolí Podťaté, odtud na pohraniční hřeben Javorníky (Kasárna, Bukovina, Velké Karlovice)

- na Třeštík, odtud na rozcestí Hlavatá a po červené značce přes Martinák na Pustevny a Radhošť. Zpět autobusem z Rožnova na Horní Bečvu

Koupání

Hovězí splav, Vsetín - koupaliště a krytý bazén, Nový Hrozenkov, přehrada Bystřička

Podrobnosti o některých zajímavostech, otevíracích dobách, ceníku apod. najdete na těchto stránkách:

Městské lázně na Vsetíně
Vsetínský zámek
Vsetínská hvězdárna
Bazén a další sportoviště v Rožnově pod Radhoštěm
Valašské muzeum v přírodě
Hvězdárna ve Valašském Meziříčí

Mnoho dalších informací najdete na internetových stránkách valašských měst a obcí:

Janová - v jejím katastru je chalupa Kusalíno
Město Vsetín
Rožnov pod Radhoštěm
Valašské Meziříčí
Velké Karlovice, muzeum, dřevěný kostel
Čertovy a Pulčínské skály
Nový Hrozenkov

Hraní her v okolí chalupy

Máme poměrně velké pozemky, které jsou dostatečné na hry všeho druhu. Naše pozemky jsou na přiložené mapě označeny červeně.

Vlevo od nich a směrem na sever (horský hřeben) to jsou lesy LČR, kde je možno hrát hry relativně dle libosti. Ostatní pozemky jsou sousedů - pokud jsou louky posečeny, tak principiálně hraní her nevadí. Do lesů se může. Zásadní ovšem je nehrát hry hned u chalup sousedů a vše si po sobě uklidit. 

https://chalupy.a-tom.cz/sites/default/files/images/pozemky_a-tom_polana_1__0.jpg