Oparenský mlýn


Oparenský mlýn
Lokalita:
Lovosicko
Kapacita:
32 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Citlivě zrekonstruovaný soubor mlýnských stavení slouží jako středisko enviromentální výchovy a také jako turistická základna Asociace turistických oddílů mládeže České republiky. Mlýn leží v katastru obce Oparno, která dnes spadá pod vesnici Velemín. Mlýn jsme slavnostně představili veřejnosti 11. června 2011.

Ve mlýně se může v současné době ubytovat 22 osob na postelích ( v zimě). Při obsazení této kapacity lze počet ubytovaných zvýšit na 32 osob - 10 spí na vlastních karimatkách. V letním období může spát na postelích 27 osob + opět 10 na karimatkách.

Areál mlýna se skládá z technického zázemí (slouží správci, nepronajímá se), Domečku (vhodný pro dvojici, rodinu či ubytování max 6 osob), hrázděné chalupy, mlýnice, obytné stodoly, psí boudy, kořenové čističky a totemu.

Projektové stránky Opárna naleznete na adrese: http://oparno.a-tom.cz/ (projekt rekonstrukce mlýna) a nový projekt AD FONTES zaměřený na environmentální vzdělávací programy naleznete na adrese: http://adfontes.a-tom.cz/cs/

Prohlédnout mlýn si také můžete v novém videochalupáři: https://www.facebook.com/127160954024013/videos/780872889415322/?__so__=channel_tab&__rv__=all_videos_card

Popis jednotlivých budov:

Domeček

Lze pronajmout zvlášť, kapacita max. 6 osob, kuchyně a pokoj se 4 lůžky plus dvě místa na dřevěném patře. Vybaven dobovým kachlovým sporákem a kamny, kterými se v zimě prostor vytápí, kuchyňskou linkou s el. dvouvařičem, základním nádobím, lednicí a koupelnou se sprchou a toaletou. Domek má samostatný vchod a samostatný odečet energie. Dříve sloužil jako vejminek pro rodiče mlynáře, případně pro ubytování sezónních dělníků.

Hrázděné stavení

V přízemní je společenská místnost s kuchyní – stylově zařízená světnice, která slouží podle potřeby všem ubytovaným. Je vybavená kachlovým sporákem s pecí, kuchyňskou linkou s nádobím pro 20 osob (hrnce i bílé nádobí k dispozici), elektrickým dvouvařičem – varnou konvicí, ledničkou, zázemím pro kuchaře. V patře ubytování na postelích pro 8 osob.

V zimě vytápění v přízemí kachlovým sporákem, v patře el. přímotopy. V dalším, technickém patře hrázděné budovy je od srpna 2012 možno ubytovat dalších 5 osob na postelích, další na karmimatkách. Tento prostor není v zimě vytápěn. Vstupuje se do něj přes mlýnici.

Mlýnice

Architektonickým skvostem mlýna je mlýnice, upravená dnes jako společenský a shromažďovací prostor. Od léta roku 2013 by měla být vybavena hrami pro děti. V přízemí mlýnice jsou zbudovány toalety s koupelnou v retro stylu, přístupné z přízemí hrázděné chalupy. Teče zde studená i teplá voda a je zde vana.

Stodola

V patře stodoly je velký ubytovací prostor s toaletou o kapacitě 10 lůžek. V přízemí jsou dívčí a chlapecké toalety a sprchy. Vytápění ústředním topením.

Za mlýnským areálem je louka (možnost her, stanování po předchozí domluvě, ohniště). Mlýn obtéká Milešovský potok.

Obsazování

Kontaktní adresa pro ubytování je chalupy@a-tom.cz, telefon 2 209 103 14, areál obsazuje Denisa Stanislavová. Informaci lze také získat od správcové areálu Heleny Podroužkové, která však mlýn neobsazuje. Kontakt: oparenskymlyn@a-tom.cz, tel. 605 586 877.

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Oparno 29
410 02 Lovosice

Popis cesty

Do mlýna se dostanete vlakem (zastávka Oparno nebo – s procházkou 4km – Malé Žernoseky), autem pak po dálnici D8 do obce Oparno (zde je třeba nechat auto na konci vsi za viaduktem u Černodolského mlýna, případně o 100 m dále proti proudu potoka u staré střelnice a pokračovat cca 800 metrů pěšky).

Ověřte si prosím, zda stále trvá vlaková výluka kvůli sesuvu půdy v úseku Radejčín-Chotiměř. V této části trati je zavedena náhradní autobusová doprava.

Další přístup je přes obec Chotiměř. I zde je nutné nechat vůz cca kilometr od mlýna – vjezdu brání trvale instalovaný sloupek. Vjezd bude umožněn pouze v případě, že je třeba dovézt osobu se sníženou pohyblivostí či na jednorázový průjezd například při týdenním a delším pobytu, vždy po dohodě se správcem. Auto se dá zaparkovat na návsi před sloupkem (pozor, abyste sousedům či hasičům neblokovali vjezd do domů!) a sestoupit po úzké cyklostezce vedoucí nejprve mezi domy a pak přírodou dolů do údolí po zelené turistické značce.

Při průjezdu obcí Chotiměř najdete na plotě  v první odbočce vpravo, v úzké uličce, směrovku k našemu mlýnu.

Správce

Helena Podroužková
Oparno 29
410 02 Lovosice
tel.: 605 586 877
email: oparenskymlyn@a-tom.cz

Nejméně dva dny předem si prosím telefonicky domluvte s paní správcovou příjezd. Kontaktujte prosím vy ji, ona vám volat nebude.

Kapacita

Areál Oparenského mlýna je možné si pronajmout buď celý, nebo odděleně Domeček a zbytek areálu. Další kombinace mohou být provozně složité a je třeba je s ústředím asociace tomíků řádně prodiskutovat.

22 osob na postelích ( v létě 27) + 10 na vlastních karimatkách - NUTNÝ VLASTNÍ SPACÁK.

V době letních prázdnin ve mlýně probíhají pouze dětské tábory, pobyty rodin s dětmi apod. Není proto možné si mlýn rezervovat na oslavy a podobné akce. Díky za pochopení.

Ostatní praktické informace

Nosnost přístupového můstku do mlýna je maximálně 7 tun!

Nabídka  přednášek zaměřených na ekologii

Při pobytu v mlýně (alespoň 14 dnů dopředu) je možno si objednat zajímavý ekologicky zaměřený program podle věku a zájmu účastníků. V případě zájmu kontaktujte prosím paní správcovou oparenskymlyn@a-tom.cz.

Ekologická hygiena

Důležité upozornění: používejte prosím k mytí i úklidu ekologické prostředky (Ecover). Vzhledem k tomu, že je u mlýna kořenová čistička, není možné používat sprchové šampony. Úklidové prostředky jsou ve mlýně k dispozici. Děkujeme.

Upozorňujeme, že  ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.

Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.

Nutný je dále spacák, přezutí a toal. papír.

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí 90,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 110,- Kč a pro ostatní 180,-Kč. Cena za energii - 5,- Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 1000,- Kč / hl. budovu a 500,- Kč / domeček za noc pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší) + elektřina.

Platbu za ubytování prosíme odeslat na ústřední účet č. 164456389/0800 pod variabilním symbolem složeným zčísla faktury, kterou Vám po skončení pobytu vystavíme.

Zálohy na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt
Pro ostatní 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovská cena je dvojnásobná (od 23. 12. do 2. 1.).Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,-Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

 

Upozornění k obsazování:

V době hlavních prázdnin a prodloužených víkendů (státní svátky, Velikonoce, podzimní prázdniny) musí cizí (ostatní) návštěvníci obsadit hlavní budovu minimálně v počtu 15 osob.

Menší skupinky v případě zájmu musí doplatit cenu do výše 15 osob za noc.

Pro malé skupinky (rodiny apod.) je k dispozici domeček, kde jsou 4 lůžka a 2 osoby se vyspí na karimatce v podkroví.

 

 

Stanování

Vlastní stan pro dvě osoby 20,- Kč / den (za používání sociálního zázemí).

Podsadový stan (jen pro oddíly) - nutno dohodnout dopředu. Tento typ stanů si z podsad uložených ve mlýně oddíl staví sám. Minimum 7 dní.

Na louce za mlýnem je možné postavit nejvýše 6 stanů, jak osobních, tak podsadových.

Na louce lze dále postavit týpí pro šest osob. Pronájem na den činí 120,- Kč. Týpí pronajímáme na týdenní pobyt.

 

 

 

 

Vybavení

Typ objektu

Areál mlýnských zděných staveb.

Typ ubytování

V pěti pokojích na postelích, nebo na zemi na karimatkách.

Topení

V některých místostech kachlová kamna, jinde elektrické přímotopy.

Sociální zařízení

V každém z objektů je WC a sprcha s teplou vodou.

Kuchyňka

K dispozici je kuchyňka s dvěma velkými dřezy v domečku a hrázděném stavení. Kuchyňky jsou plně vybavené nádobím, nově přibyl i elektrický sporák.

Vážení hosté,

setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

 

 

Rozmístění postelí

Hlavní chalupa-hrázděné stavení

5 postelí (nevytápí se) – spaní pod střechou

mlýnice

1. patro – pokoj s 8 postelemi

Kuchyně

WC, koupelny

 

Domeček

Samostatné bydlení

2 postele + 1 palanda

2 místa na karimatce v patře

WC, koupelna

Kuchyňka

 

Stodola

10 postelí v 1 pokoji – v patře

WC, sprchy

 

Vážení hosté,

upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurované a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nového.

Historie

V jihozápadní části CHKO České středohoří pod svahem Lovoše se v zeleném Oparenském údolí nachází na Milešovském potoce řada historických mlýnů. První dva směrem od Malých Žernosek slouží jako chaty, ve třetím mlýně přímo pod vlakovou zastávkou Opárno byla do roku 2008 svérázná, leč malebná výletní hospoda. Dnes je tento objekt pozoruhodně upraven. Čepuje se zde vcelku dobré pivo, ale okolní zahradní úpravy se hodí na okraj lesa asi tak jako příslovečná pěst na oko. Poslední z mlýnů, zvaný Oparenský, se nachází pod železniční tratí v cípu louky na cestě do Chotiměře a Velemína. Mlýn, jehož starší názvy Konradsmühle a Deutschmühle prozrazují, kdo byli jeho původní obyvatelé, je velmi hodnotnou součástí celého údolí a má dlouhou a zajímavou historii. Areál mlýna tvoří obytné stavení, mlýnice, menší obytný domek a stodola. Jeho nejstarší částí je pozdně renesanční mlýnice, kde se kromě původního zdiva dochovala i renesanční okenní mříž. Ostatní budovy vznikly kolem roku 1830. Větší obytný dům s hrázděním v patře má dnes klasicistní podobu. Poslední významnou stavební úpravou prošel Opárenský mlýn v roce 1932. Z této doby pochází několik pěkných detailů secesní fasády, včetně německých nápisů nad dveřmi zanášky. Při této stavební úpravě dostala mlýnice pozoruhodnou střechu se skeletovou konstrukcí. Mlecí zařízení se bohužel nedochovalo, z pramenů ale víme, že klasické mlýnské kolo bylo ve třicátých letech nahrazeno turbínou. Mlýn už po poslední rekonstrukci nesloužil svému účelu, turbína zřejmě vyráběla elektrickou energii. V terénu lze přesto dodnes vysledovat relikty mlýnského náhonu a retenční nádrže, které přímo vybízejí k obnovení. Ačkoli mlýn katastrálně patří ke vsi Oparno, v minulosti mlel mouku pro vzdálenější Chotiměř. Dnes kolem mlýna vede naučná stezka Lovoš – Boreč a cyklostezka.

Helena Podroužková, Kamil Podroužek

Mapa

Tipy na výlet

Turisticky zajímavé okolí mlýna nabízí mnohé atraktivní cíle: zřícenina hradu
Oparno (0,5km), Košťálov (4km), Ostrý (4,5km) Oltářík (7km), daleký rozhled z Lovoše
(4km) a Milešovky (8km), přírodní rezervace Boreč (5km), Malé a Velké Žernoseky s vinicemi (4km), městská památková rezervace Litoměřice,
krásným zážitkem může být i plavba lodí po Labi slavnou Portou Bohemicou.

Kolem mlýna také vede cyklotrasa č. 25 Lužice – Malé Žernoseky.

Oparenský mlýn je také dobrým východiskem pro poznávání německé strany východního
Krušnohoří.

Blízké okolí německého Cínovce (Zinnwald, 37km od Oparna) nabízí množství turistických tras s vyhlídkami a horskými boudami s možností občerstvení, dále návštěvu unikátního rašeliniště v Georgenfeld či prohlídku staré štoly v Cínovci a hornického
muzea v Altenbergu.

Dále je možné doporučit návštěvu muzea východních Krušných hor v zámku Lauenstein (10km od Cínovce), pro děti pak oboru Hartmannmühle (8km od Cínovce) či kilometrovou letní bobovou dráhu v Altenbergu.

Projekt AD FONTES

Hlavním cílem projektu bylo vytvořit celkem osm vzdělávacích výchovných programů – tzv. modulů. Výukové programy jsou zaměřeny především na environmentální výchovu (EVVO). Důraz je kladen na poznání formou prožitku, praktické vyzkoušení dovedností, zapojení všech smyslů a rozvíjení tvořivosti a fantazie. Výukové programy je možné využít při naplňování školních vzdělávacích programů.

Ve vznikajícím Středisku environmentální a kulturní výchovy v Oparenském mlýně v Ústeckém kraji, nedaleko česko-německé hranice, mají účastníci možnost během 3 až 5 dní poznat lokální ekosystém, vznik a vývoj zdejší krajiny, život v prostředí mlýna v 19. století nebo život praprababiček a využití síly vody. Na to jsou zaměřeny moduly 1 až 6.

V Krušnohoří mají účastníci možnost poznat historicky významné milníky a bude jim nabídnutá možnost ponořit se do různých říší – bažin, vodních tvorů, hor, nočních tvorů. Poznatky a znalosti budou předávány věku odpovídající formou, zážitkově a interaktivně. Smyslem je především podnítit a zlepšit povědomí o projektových tématech. Na to jsou zaměřeny moduly 7 a 8.

Více informací včetně podrobnějších popisů modulů naleznete na stránce projektu http://adfontes.a-tom.cz/cs/

Níže naleznete ke stažení metodické příručky ke všem zmíněným modulům.

Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Asociace TOM byla lead partnerem v kooperaci se třemi německými partnery. Realizace projektu byla od 1.10.2017 do 31.12.2020.

PřílohaVelikost
PDF icon Modul 1_DE_final2.11 MB
PDF icon Modul 1_1.stupen_CZ_final6.49 MB
PDF icon Modul 1_2.stupen_CZ_final2.39 MB
PDF icon Modul 2_CZ_final1.75 MB
PDF icon Modul 2_DE_final1.33 MB
PDF icon Modul 3_CZ_final2.47 MB
PDF icon Modul 3_DE_final1.28 MB
PDF icon Modul 4_DE_final1.69 MB
PDF icon Modul 4_CZ_final2.32 MB
PDF icon Modul 5_CZ_final5.31 MB
PDF icon Modul 5_DE_final4.74 MB
PDF icon Modul 6_DE_final3.01 MB
PDF icon Modul 6_CZ_final4.23 MB
PDF icon Modul 7_CZ_final212.47 KB
PDF icon Modul 7_DE_final131.74 KB
PDF icon Modul 8_CZ_final731.23 KB
PDF icon Modul 8_DE_final599.09 KB