Uherské Hradiště


Lokalita:
jižní Morava
Kapacita:
20 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Uherské Hradiště - logoDomek v Uherském Hradišti se nachází v katastrálním území Sady, má číslo popisné 77. Domek je patrový, má novou, béžovou fasádu. Bezprostředně k domku přiléhá dvoreček (uzamykatelný, ohrazený), kde si například lze uložit kola.

Dům je sevřen okolními nemovitostmi a těsně kolem něj procházejí schody vedoucí k místnímu kostelu. Několik metrů od domu je zeleně natřený vinný sklípek. Pozor, je v péči místního vinařského sdružení, obdivujte ho prosím jen z uctivé vzdálenosti. Na dobrých sousedských vztazích nám záleží nadevše.

Bezprostřední přítomnost sousedů je také důvodem pro to, aby byl v objektu striktně dodržován noční klid. Není myslitelné, aby po 22 hodině zaznívaly jakékoliv hlasité zvuky ven z domu či dvorečku.

Domeček v Uherském Hradišti - Sadech má k dispozici  14 lůžek, dalších 5 lidí najde skromnější lože na vlastní karimatce na podlaze. Je zde zřízen kuchyňský kout s dvouvařičem a několika kousky nádobí (hrnce,talíře,varná konvice). V objektu jsou stoly, židle a lednice,koupelna a wc.

Správcem je soused pan Crla, obsazování se děje standardně přes ústředí. Oddíly si kompletně hradí propálenou energii, dům je vytápěn přímotopy. K dispozici jsou nově také kamna.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314(Po - Pá od  8.00 do 14.00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz).

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Domeček u sklípku
Sady č. 77
686 70 Uherské Hradiště

Popis cesty

Z ulice Solná cesta (směr od  Zlína) zabočíte hned za kulturním domem doleva. Zde, v domku obrostlém vínem, bydlí pan správce, naše základna je nad ním.

Cesta z vlakové zastávky Kunovice
Ze zastávky Kunovice jděte podél trati směrem k domům (směr od Uherského Hradiště) až k ulici Železniční. Touto projděte až k hlavní silnici, kde je třeba zatočit vpravo a jít podél hlavní silnice, přejde se náměstíčko (vpravo se míjí kulturní dům). Jakmile se toto náměstíčko přejdete, zatočte první ulici vlevo. Na jejím pravém rohu je dům pana správce. Za ním pak základna. Pro lepší pochopení mrkněte na navigační mapku, která je v horní liště.

Správce

Josef Crla
Sady č. 63
686 70 Uherské Hradiště
tel: 605 712 604 (pouze do 19 hodin)
Pan správce sousedí s naším objektem.

Kapacita

K dispozici je 14 lůžek, dalších 5 lidí najde skromnější lože na vlastní karimatce na podlaze.

Na základnu psi nesmí.

NUTNÝ VLASTNÍ SPACÁK, PŘEZUTÍ A TOAL.PAPÍR.

Ostatní praktické informace

  • Důležité - je nutné dodržovat proticovidová opatření - při příjezdu prosím předložte panu správci čestné prohlášení o bezinfekčnosti (Očkování-prodělání Nemoci-Test)!
  • Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.
  • Prosím přivezte si s sebou i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.

Parkování
Před naším domkem v U.H. může nepřekročitelně parkovat pouze 1 auto ! Prosíme, striktně to respektujte, jinak hrozí neshody se sousedy. Kde tedy parkovat? Podle sdělení pana správce Crly je možno parkovat (další 2 až 3 auta) před kulturním domem v U.H. - Sadech. K tomu odbočíte o jednu odbočku dřív (též do leva při cestě od benzinky). Zkrátka toto místo je v podstatě na dohled od našeho domu.

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021 / cena za energie platná od 1.12.2021:

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 70,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 90,- Kč a pro ostatní 120,- Kč. Cena za energii činí 7,- Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 500,- Kč za noc (pro všechny, jejíchž celková platba za jednu noc je menší) + energie.

Je možné si na místě u pana správce přikoupit brikety na přitopení (1ks/15,- Kč).

Platba musí být odeslána na ústřední účet č. 164456389/0800 pod variabilním symbolem složeným z čísla faktury, kterou Vám po skončení pobytu zašleme.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12 do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

STORNO:

 

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

 

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,- Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

 

Záloha na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- Kč na pobyt delší než jeden týden.
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt.
Pro ostatní 50% z ceny na týdenní a delší pobyty.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas-před začátkem pobytu na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Vybavení

Typ objektu

Zděný patrový dům.

Typ ubytování

K dispozici je 14 lůžek, dalších 5 lidí najde skromnější lože na vlastní karimatce na podlaze.

Kapacita

Max.20 osob

Sociální zařízení

Objekt je vybaven sprchami a WC, odděleně pro dívky a pro chlapce.

Kuchyňka

Součástí velké obývací místnosti v přízemí je i kuchyňský kout s dvouvařičem, rychlovarnou konvicí a základním vybavením (příbory, hrnce, talíře pro max.15 osob).

Historie

Příběh domku v Sadech, místní části Uherského Hradiště, také sahá někam do přelomu 19. a 20. století. Znalecký posudek, který jsme dostali v roce 2002 od prožluklého Fondu dětí a mládeže neblahé paměti, uvádí, že dům je užíván už 104 let. Sousedé vzpomínají na Marii Miklovou, švadlenku, která v domku žila až do 60. let, i na to, jak zde obec po její smrti vybudovala dočasně knihovnu. Poté dům sloužil svazákům.

Dům se po revoluci roku 1989 ocitl na seznamu někdejšího svazáckého majetku určeného sněmovnou pro děti a mladé lidi. Náš spolek získal objekt rozhodnutím Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v listopadu 2001. Fakticky nám byl převeden v roce 2003 – Fond dětí a mládeže si dal jen rok na čas. Hodnota převáděného majetku (domku a pozemku pod ním) byla v té době 218 000 Kč. Shnilý a veskrze zchátralý přízemní domeček, jehož předchozí úpravy byly tím správným socialistickým flikováním, jsme během pěti let přetvořili k obrazu svému.

Náročná byla také úprava přiléhajícího svahu, bylo třeba vybudovat kanalizační přípojku. Domek byl generálně přestavěn, v některých částech nezůstal kámen na kameni. Delší doba úprav byla dána jednak nedostatkem finančních prostředků, ale také naší nespokojeností s prací první stavební firmy. V roce 2007 Dušana Majerova vystřídal stavitel Josef Sabo a věci se pohnuly - zjara roku 2008 jsme mohli předat domek do užívání oddílům.

Díky za angažmá kolem obnovy domku patří Zdenku Rolincovi z TOM Pawnee, zlínskému tomíkovi Jiřímu Slívovi a také Rosťovi Kašovskému. Dnes patří Sady k příjemným základnám s menší kapacitou. Do domku, vybaveného sprchami a kuchyňským koutem, se vejde dvacítka tomíků, kteří zde naleznou východisko k cyklistickým i pěším výletům po malebném Slovácku.

Už poloha v obci je zajímavá: domek je téměř přitulen k vinařskému sklípku, zelenému “bunkříku“ stojícímu doslova na dosah od naší základny. Sousedním stavením je dům porostlý vinnou révou, ve kterém bydlí Josef Crla, náš pan správce. Kolem stavení vedou schody – a je jich nepočítaně. Končí u kostela Narození Panny Marie, který rozhodně stojí za to navštívit.

Stejně zajímavý a originální je i místní hřbitov. Farníci si dávají na tom, jak vypadá místo posledního odpočinku jejich blízkých, opravdu záležet - hřbitov je netradičně výstavný. Nelze snad minout monumentální Baťův kanál, regionální technickou památku prvního řádu, dostupný je Velehrad i nedaleká Kroměříž. A vandr do Chřibů jistě také není k zahození! Samo Uherské Hradiště, šestadvacetitisícové královské město založené Přemyslem Otakarem II. roku 1257, je malebné – stačí se projít pěknou pěší zónou přes Masarykovo či Mariánské náměstí. Přímo v Sadech, v lokalitě Špitálky, je možno navštívit unikátní archeologické naleziště z doby Velkomoravské říše, s dochovanými prastarými hroby. Milovníci filmového umění si mohou svůj pobyt v Sadech naplánovat na konec července, kdy město hostí proslulou Letní filmovou školu. Zkrátka, Zlínský kraj, na jehož území naše základna leží, má tomíkům i dalším návštěvníkům věru co nabídnout!

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

Uherské Hradiště je malebné královské město založené 1257 Přemyslem Otakarem II. Za prohlídky stojí náměstí – Masarykovo s komplexem jezuitským budov a kostelem svatého Františka Xaverského, půvabné je i Mariánské náměstí s mnoha barokními památkami. Nejstarší stavbou ve městě je kaple svaté Alžběty z počátků 15. století. Více o Uherském Hradišti na www.uherske-hradiste.cz .

Naše základna je jako stvořená pro pěší i cyklistické výlety do Chřibů, lákavá je i poměrně nedaleká Kroměříž, Baťův Zlín nebo grandiózní Baťův kanál (www.batacanal.cz). Zlínský kraj je krajem vinařským, ale s tím si každý jistě poradí sám…

 

Náměty k výpravám v okolí Uherského Hradiště (Sadů)

Pokud jezdíte na naše chaloupky a základny hojně stejně jako náš oddíl, dovolíme si Vám předložit pár tipů, které nejsou třeba hned v okolí základny, ale pokud máte možnost přepravy (vlastními auty, busem, hromadnou dopravou, na kolech…) několika desítek kilometrů, určitě se nudit nebudete.

Uherské Hradiště – Sady. Nenechte se zmýlit, že naše malá základna leží přímo ve městě, byť v okrajové vesnické části. Tato část Slovácka má mimochodem bohatou historii a udržují se zde tradiční zvyky! Ty si můžete prohlédnout mimo jiné na historických fotografiích v místní příjemné hospůdce, která leží kousek od chalupy.

V samotném historickém městě a jeho okolí určitě nevynecháte krásná muzea a památky, cyklostezky, Baťův kanál, Památník Velké Moravy, sousední moderní chrám, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, Letecké muzeum v Kunovicích, KOVOZOO, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, o těchto památkách máte většinou podvědomí.

Chcete-li si udělat třeba jenom půldenní vycházku a z rozhledny vidět široko daleko, vydejte se kolem kostela do městské části Mařatice a vystoupejte k rozhledně Rovnina, odkud za pěkného počasí uvidíte krásné panorama Chřibů. Když se nebudete chtít vracet zpět stejnou trasou a věnujete výpravě skoro celý den, vydejte se po značené cestě do Popovic, kde se nachází Potomákovo muzeum lidových krojů, ale také si zde tomíci užijí speciálních akcí, hřišť, prolézek nebo lanového centra v areálu Bukovina. www.amfikbukovina.cz Přes Vésky nebo polními cestami se již lehce dostanete zpět do Sadů.

Vydáte-li se směrem Bílé Karpaty, čekají Vás historická města a obce spojené především s Komenským (Uherský Brod, Nivnice, Komňa, Bojkovice…) nebo s lidovými tradicemi, muzei, zámečky, tvrzemi, rozhlednami, pálenicemi, lidovou architekturou a Jízdami králů (Vlčnov, Hluk, Slavičín…).

Lázně Luhačovice s krásnými stavbami architekta Jurkoviče stojí za samostatný výlet. Samotné Bílé Karpaty jsou tajemné a taky vysoké a náročné pohoří. Nejvyšší horu Velkou Javořinu (970 m.n.m.) lze zdolat z několika směrů po značených trasách a pokud zde zavítáte v srpnu nebo na Silvestra, možná se trefíte do pravidelného setkání Čechů a Slováků a to nejen na Holubyho chatě, ale také na samotném vrcholu. Zde naleznete několik pomníčků a můžete si zazpívat nejen státní hymny u zapálené vatry, ale také lidové písně nejen ze Slovácka, pěvecké sbory se pravidelně obměňují. Scházejí se zde dobří lidé, které nedokázali rozdělit ani politici v roce 1993 a posledního Silvestra nás zde bylo přes pět tisíc. Nechybí zde samozřejmě proslulá Bošácká slivovička, špek či jiné tradiční pochutiny ze Slovácka.

Chcete-li zdolat druhou nejvyšší horu Velký Lopeník (911 m.n.m.) s rozhlednou a nádhernými výhledy především na slovenské hory, vyrazte nejlépe z obce Lopeník nebo z Mikulčického vrchu. I zde se scházejí dobří lidé z obou stran hranice a to nejen poklonit se u pomníčku vojákům, kteří zde zahynuli při osvobozování ještě v dubnu 1945. Koneckonců, celé pohoří a okolí je poseto pomníčky padlým letcům, protože za druhé světové války zde proběhla největší letecká bitva ve Střední Evropě. I v této zapomenuté a drsné krajině můžete ale projít krásné naučné stezky. Kdo hodně čte a má rád tajemství, může vyrazit na NS Moravskými Kopanicemi, která prochází obcí Žítková, která je známá svými „bohyněmi“. Prý se chystá i zfilmování těchto románů. Druhá udržovaná stezka se jmenuje Okolo Hrozenkova a jak již název napovídá, start najdete ve Starém Hrozenkově.

Vydáte-li se jižně od Sadů, najdete ideální terén pro cyklo a v každém městečku památky, Strážnice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou…. Nebo třeba specialitku, muzeum oskeruší ve Tvarožné Lhotě.

Popisovat možnosti na Chřibech, to je opravdu na dlouho. Středisko Bunč, nejvyšší hora Brdo s rozhlednou, Ranč Kostelany, nedokončená dálnice, ještě novotou vonící velmi zajímavá rozhledna v obci Salaš, zřícenina hradu Cimburk nebo vyhlídkové skály v okolí.

Náš poslední absolvovaný okruh (cca 13 km) začínal na Buchlově a pokračoval přes Buchlovské kameny do obce Chabaně, která se pyšní mimořádným Sekvojovcem obrovským. Kolem Břestecké skály a Čertovo sedlo se lze vrátit na Buchlov.  Na Chřibech se nudit nebudete ani pěšky, na kolech či v létě na běžkách!

 Pěkné turistické zážitky  přejí  Čmoudíci z Ostravy.