Uherské Hradiště


Lokalita:
jižní Morava
Kapacita:
20 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Uherské Hradiště - logo

Domek v Uherském Hradišti se nachází v katastrálním území Sady, má číslo popisné 77. Domek je patrový, má novou, béžovou fasádu. Bezprostředně k domku přiléhá dvoreček (uzamykatelný, ohrazený), kde si například lze uložit kola.

Dům je sevřen okolními nemovitostmi a těsně kolem něj procházejí schody vedoucí k místnímu kostelu. Několik metrů od domu je zeleně natřený vinný sklípek. Pozor, je v péči místního vinařského sdružení, obdivujte ho prosím jen z uctivé vzdálenosti. Na dobrých sousedských vztazích nám záleží nadevše.

Bezprostřední přítomnost sousedů je také důvodem pro to, aby byl v objektu striktně dodržován noční klid. Není myslitelné, aby po 22. hodině zaznívaly jakékoliv hlasité zvuky ven z domu či dvorečku.

Správcem je soused pan Crla.

Adresa základny

Domeček u sklípku
Solná cesta 77
686 01 Uherské Hradiště - Sady

Popis cesty

Z ulice Solná cesta (směr od Zlína) zabočíte hned za kulturním domem doleva. Zde, v domku obrostlém vínem, bydlí pan správce, naše základna je nad ním.

Cesta z vlakové zastávky Kunovice: Ze zastávky Kunovice jděte podél trati směrem k domům (směr od Uherského Hradiště) až k ulici Železniční. Touto projděte až k hlavní silnici, kde je třeba zatočit vpravo a jít podél hlavní silnice, přejde se náměstíčko (vpravo se míjí kulturní dům). Jakmile toto náměstíčko přejdete, zatočte první ulici vlevo. Na jejím pravém rohu je dům pana správce. Za ním pak základna (nová - béžová fasáda). Pro lepší pochopení mrkněte na navigační mapku, která je výše.

Parkování

Před naším domečkem může nepřekročitelně parkovat pouze 1 auto! Prosíme, striktně to respektujte, jinak hrozí neshody se sousedy. Kde tedy parkovat? Podle sdělení pane správce Crly je možno parkovat (další 2 až 3 auta) před kulturním domem v U.H. - Sadech. K tomu odbočíte o jednu odbočku dřív (též do leva při cestě od benzinky). Zkrátka toto místo je v podstatě na dohled od našeho domu.

Obsazování

Domeček obsazuje ústředí v Roztokách:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Správce

Josef Crla
Solná cesta 63
686 01 Uherské Hradiště - Sady
mobil: 605 712 604 (pouze do 19 hod.)

Vážení hosté, dva týdny před pobytem odešlete prosím, zcela bezpodmínečně, správci chalupy vytištěnou, vyplněnou a podepsanou návratku (formulář schválení rezervace). Na návratku prosím rovněž uveďte přesný příjezd a odjezd. Správce nemusí být vždycky doma, pokud nebude vědět hodinu, kdy dorazíte. Správce nemá mail, je nutné použít konzervativní poštu. Na odeslání prosím určitě nezapomeňte!

Kapacita

Maximálně pro 20 osob. K dispozici je 14 lůžek, dalších 5 lidí najde skromnější lože na vlastní karimatce na podlaze.

Ostatní praktické informace

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správce pana Crlu, tel: 605 712 604.

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, přezutí, utěrku a toaletní papír.

Na chalupu psi nesmí.

Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu. Návštěvníky velmi naléhavě žádáme, aby si veškerý svůj odpad ze základny odvezli.

Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude v chalupě k dispozici.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 70 Kč, pro LLM, KČT a skauty 90 Kč a pro ostatní 130 Kč. Cena za elektřinu je 7 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 500 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 700 Kč + energie.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Vybavení

Typ objektu

Zděný patrový dům.

Ubytování

K dispozici je 14 lůžek, dalších 5 lidí najde skromnější lože na vlastní karimatce na podlaze.

Topení

Dům je vytápěn přímotopy, ubytovaní si kompletně hradí propálenou energii. Doporučujeme např. před odchodem na výpravu ztlumit topení.

K dispozici jsou i krbová kamna - topivo si musíte dovézt vlastní (naporcované dřevo, peletky nebo dřevěné brikety), to neposkytujeme.

Sociální zařízení

Objekt je vybaven sprchami a WC, odděleně pro dívky a pro chlapce.

Kuchyňka

Součástí velké obývací místnosti v přízemí je i kuchyňský kout se sporákem, troubou, lednicí, rychlovarnou konvicí a základním vybavením (příbory, hrnce, talíře pro max. 15 osob).

 

Historie

Příběh domku v Sadech, místní části Uherského Hradiště, také sahá někam do přelomu 19. a 20. století. Znalecký posudek, který jsme dostali v roce 2002 od prožluklého Fondu dětí a mládeže neblahé paměti, uvádí, že dům je užíván už 104 let. Sousedé vzpomínají na Marii Miklovou, švadlenku, která v domku žila až do 60. let, i na to, jak zde obec po její smrti vybudovala dočasně knihovnu. Poté dům sloužil svazákům.

Dům se po revoluci roku 1989 ocitl na seznamu někdejšího svazáckého majetku určeného sněmovnou pro děti a mladé lidi. Náš spolek získal objekt rozhodnutím Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v listopadu 2001. Fakticky nám byl převeden v roce 2003 - Fond dětí a mládeže si dal jen rok na čas. Hodnota převáděného majetku (domku a pozemku pod ním) byla v té době 218 000 Kč. Shnilý a veskrze zchátralý přízemní domeček, jehož předchozí úpravy byly tím správným socialistickým flikováním, jsme během pěti let přetvořili k obrazu svému.

Náročná byla také úprava přiléhajícího svahu, bylo třeba vybudovat kanalizační přípojku. Domek byl generálně přestavěn, v některých částech nezůstal kámen na kameni. Delší doba úprav byla dána jednak nedostatkem finančních prostředků, ale také naší nespokojeností s prací první stavební firmy. V roce 2007 Dušana Majerova vystřídal stavitel Josef Sabo a věci se pohnuly - zjara roku 2008 jsme mohli předat domek do užívání oddílům.

Díky za angažmá kolem obnovy domku patří Zdenku Rolincovi z TOM Pawnee, zlínskému tomíkovi Jiřímu Slívovi a také Rosťovi Kašovskému. Dnes patří Sady k příjemným základnám s menší kapacitou. Do domku, vybaveného sprchami a kuchyňským koutem, se vejde dvacítka tomíků, kteří zde naleznou východisko k cyklistickým i pěším výletům po malebném Slovácku.

Už poloha v obci je zajímavá: domek je téměř přitulen k vinařskému sklípku, zelenému “bunkříku“ stojícímu doslova na dosah od naší základny. Sousedním stavením je dům porostlý vinnou révou, ve kterém bydlí Josef Crla, náš pan správce. Kolem stavení vedou schody - a je jich nepočítaně. Končí u kostela Narození Panny Marie, který rozhodně stojí za to navštívit.

Stejně zajímavý a originální je i místní hřbitov. Farníci si dávají na tom, jak vypadá místo posledního odpočinku jejich blízkých, opravdu záležet - hřbitov je netradičně výstavný. Nelze snad minout monumentální Baťův kanál, regionální technickou památku prvního řádu, dostupný je Velehrad i nedaleká Kroměříž. A vandr do Chřibů jistě také není k zahození! Samo Uherské Hradiště, šestadvacetitisícové královské město založené Přemyslem Otakarem II. roku 1257, je malebné - stačí se projít pěknou pěší zónou přes Masarykovo či Mariánské náměstí. Přímo v Sadech, v lokalitě Špitálky, je možno navštívit unikátní archeologické naleziště z doby Velkomoravské říše, s dochovanými prastarými hroby. Milovníci filmového umění si mohou svůj pobyt v Sadech naplánovat na konec července, kdy město hostí proslulou Letní filmovou školu. Zkrátka, Zlínský kraj, na jehož území naše základna leží, má tomíkům i dalším návštěvníkům věru co nabídnout!

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

Uherské Hradiště je malebné královské město založené 1257 Přemyslem Otakarem II. Za prohlídky stojí náměstí - Masarykovo s komplexem jezuitských budov a kostelem svatého Františka Xaverského, půvabné je i Mariánské náměstí s mnoha barokními památkami. Nejstarší stavbou ve městě je kaple svaté Alžběty z počátků 15. století. Více o Uherském Hradišti na www.uherske-hradiste.cz.

Naše základna je jako stvořená pro pěší i cyklistické výlety do Chřibů, lákavá je i poměrně nedaleká Kroměříž, Baťův Zlín nebo grandiózní Baťův kanál (www.batacanal.cz). Zlínský kraj je krajem vinařským, ale s tím si každý jistě poradí sám…

 Náměty k výpravám v okolí Uherského Hradiště (Sadů)

Pokud jezdíte na naše chaloupky a základny hojně, stejně jako náš oddíl, dovolíme si Vám předložit pár tipů, které nejsou třeba hned v okolí základny, ale pokud máte možnost přepravy (vlastními auty, busem, hromadnou dopravou, na kolech…) několika desítek kilometrů, určitě se nudit nebudete.

Uherské Hradiště - Sady. Nenechte se zmýlit, že naše malá základna leží přímo ve městě, byť v okrajové vesnické části. Tato část Slovácka má mimochodem bohatou historii a udržují se zde tradiční zvyky! Ty si můžete prohlédnout mimo jiné na historických fotografiích v místní příjemné hospůdce, která leží kousek od chalupy.

V samotném historickém městě a jeho okolí určitě nevynechejte krásná muzea a památky, cyklostezky, Baťův kanál, Památník Velké Moravy, sousední moderní chrám, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, Letecké muzeum v Kunovicích, KOVOZOO, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, o těchto památkách máte většinou podvědomí.

Chcete-li si udělat třeba jenom půldenní vycházku a z rozhledny vidět široko daleko, vydejte se kolem kostela do městské části Mařatice a vystoupejte k rozhledně Rovnina, odkud za pěkného počasí uvidíte krásné panorama Chřibů. Když se nebudete chtít vracet zpět stejnou trasou a věnujete výpravě skoro celý den, vydejte se po značené cestě do Popovic, kde se nachází Potomákovo muzeum lidových krojů, ale také si zde tomíci užijí speciálních akcí, hřišť, prolézek nebo lanového centra v areálu Bukovina (www.amfikbukovina.cz). Přes Vésky nebo polními cestami se již lehce dostanete zpět do Sadů.

Vydáte-li se směrem Bílé Karpaty, čekají Vás historická města a obce spojené především s Komenským (Uherský Brod, Nivnice, Komňa, Bojkovice…) nebo s lidovými tradicemi, muzei, zámečky, tvrzemi, rozhlednami, pálenicemi, lidovou architekturou a Jízdami králů (Vlčnov, Hluk, Slavičín…).

Lázně Luhačovice s krásnými stavbami architekta Jurkoviče stojí za samostatný výlet. Samotné Bílé Karpaty jsou tajemné a taky vysoké a náročné pohoří. Nejvyšší horu Velkou Javořinu (970 m.n.m.) lze zdolat z několika směrů po značených trasách a pokud sem zavítáte v srpnu nebo na Silvestra, možná se trefíte do pravidelného setkání Čechů a Slováků a to nejen na Holubyho chatě, ale také na samotném vrcholu. Zde naleznete několik pomníčků a můžete si zazpívat nejen státní hymnu u zapálené vatry, ale také lidové písně nejen ze Slovácka, pěvecké sbory se pravidelně obměňují. Scházejí se zde dobří lidé, které nedokázali rozdělit ani politici v roce 1993 a posledního Silvestra nás zde bylo přes pět tisíc. Nechybí zde samozřejmě proslulá Bošácká slivovička, špek či jiné tradiční pochutiny ze Slovácka.

Chcete-li zdolat druhou nejvyšší horu Velký Lopeník (911 m.n.m.) s rozhlednou a nádhernými výhledy především na slovenské hory, vyrazte nejlépe z obce Lopeník nebo z Mikulčického vrchu. I zde se scházejí dobří lidé z obou stran hranice a to nejen poklonit se u pomníčku vojákům, kteří zde zahynuli při osvobozování ještě v dubnu 1945. Koneckonců, celé pohoří a okolí je poseto pomníčky padlým letcům, protože za druhé světové války zde proběhla největší letecká bitva ve Střední Evropě. I v této zapomenuté a drsné krajině můžete ale projít krásné naučné stezky. Kdo hodně čte a má rád tajemství, může vyrazit na NS Moravskými Kopanicemi, která prochází obcí Žítková, a která je známá svými „bohyněmi“. Prý se chystá i zfilmování těchto románů. Druhá udržovaná stezka se jmenuje Okolo Hrozenkova a jak již název napovídá, start najdete ve Starém Hrozenkově.

Vydáte-li se jižně od Sadů, najdete ideální terén pro cyklo a v každém městečku památky, Strážnice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou…. Nebo třeba specialitku, muzeum oskeruší ve Tvarožné Lhotě.

Popisovat možnosti na Chřibech, to je opravdu na dlouho. Středisko Bunč, nejvyšší hora Brdo s rozhlednou, Ranč Kostelany, nedokončená dálnice, ještě novotou vonící velmi zajímavá rozhledna v obci Salaš, zřícenina hradu Cimburk nebo vyhlídkové skály v okolí.

Náš poslední absolvovaný okruh (cca 13 km) začínal na Buchlově a pokračoval přes Buchlovské kameny do obce Chabaně, která se pyšní mimořádným sekvojovcem obrovským. Kolem Břestecké skály a Čertova sedla se lze vrátit na Buchlov. Na Chřibech se nudit nebudete ani pěšky, na kolech či v létě na běžkách!

Pěkné turistické zážitky přejí Čmoudíci z Ostravy