Kamenka


Kamenka
Lokalita:
Oderské vrchy
Kapacita:
30 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

V polovině prosince roku 2002 zakoupila Asociace TOM vysněnou základnu (nejen) pro slezské tomíky. Domek z počátku 20. století se nachází na samém okraji vísky Kamenka (mezi Vítkovem a Odrami).

Okolí Kamenky je protkáno cyklotrasami a turistickými trasami, bezprostředně na objekt navazují louky. Les je co by dalekonosnou puškou dostřelil. Necelé 3 km od základny je přírodní přehrada Vítkovský Balaton, dostupné jsou řeky Odra a Moravice.

Pro zimní vyžití může posloužit lyžařský areál v Tošovicích (8 km), případně v Guntramovicích (20 km). Základna má kapacitu 35 osob - 23 na postelích, zbytek na matracích. Krajina okolo základny je ideální pro běžkařské nebo cyklistické výlety. U základny je 4000 m2 pozemek, travnaté hřiště, ohniště, velká louka na táboření. Ústředí děkuje za obětavou a náročnou práci Pavlu Vaňáskovi a oddílům, které se podílejí na brigádnických činnostech v Kamence.

Obsazování

Případné dotazy pište mailem či volejte, pan správce ale zásadně nebude odepisovat na SMS.

Rezervaci objektu proveďte prosím přes rezervační systém.

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

 

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Turistická základna TOM Kamenka
Kamenka 50
742 35 Odry

Popis cesty

Uprostřed vesnice je kostel, hospoda a autobusová zastávka odtud cca 200 metrů. Z hlavní cesty odbočte dolů, jděte kolem hospody a kontejnerů na tříděný odpad a vedlejší cesty, zahněte doprava a jděte rovně. Jakmile po levé straně narazíte na dřevěný, světlý plot, jste u chalupy. Ta je nahoře na kopci. Kdo jedete autem, jeďte podél plotu až do horní brány.

 

Popis cesty vlakem : nejlépe do Vítkova a odtud pěšky po červené do Kamenky, vhodné zvláště za špatného počasí. Nebo můžete dojet do Heřmének a pak po zelené do Kamenky. Upozorňujeme, že v dešti, blátě a sněhu je cesta nevhodná, navíc se dá v noci

zabloudit.

Do Klokočova: je nejbližší, ale cesta tam skoro neexistuje. Téměř každý zabloudil.

 

Cesta autobusem: z Vítkova nebo Oder nebo Fulneku ve všední dny

Správce

Pavel Vaňásek
tel.: 608 444 722
email: dr.vanasek@seznam.cz

Kapacita

Kapacita chalupy je 30 osob (18 míst na postelích + 12 na matracích)

Počet pokojů:
1x2, 1x3, 2x4, 1x5, 1x10 - nově vybudované podkroví
k dispozici je 12 ks molitanů

V létě je u základny postavena stanová základna v počtu 10 -12 podsadových stanů pro cca 24 osob.

Ostatní praktické informace:

Prosíme o stoprocentní dodržování nočního klidu. Po desáté hodině večerní je zakazané pouštět reprodukovanou hudbu venku. Prosím akceptujte noční klid i v rámci případných oslav, které na chalupě plánujete. Děkujeme.

Základna je striktně nekuřáckým objektem! Kouřit se může pouze venku.

Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.

Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.

Dále si prosím přibalte přezůvky, prostěradlo, utěrky, mycí prostředky, pytle do košů 70 l.

Upozornění: Na Kamenku si můžete - pouze po dohodě s panem správcem- vzít maximálně 1 zvíře. Pokud pan správce o zvířeti nebude vědět, nebude možné jej na základně ubytovat. Pro zvíře mějte vlastní misku.


Informace k topení na základně:
Z důvodu bezpečnosti, neúsporného topení a přetápění objektu mají do kotelny přístup pouze osoby starší 18 let, které budou poučeny o způsobu topení.
Skupině hostů,  která s sebou nebude mít zodpovědného - plnoletého vedoucího, nepotvrdí správce objektu rezervaci.
V případě, že správce při kontrole v kotelně nachytá děti do 18 let, bude návštěvníkům pobyt zrušen. Díky za pochopení i akceptování tohoto rozhodnutí.

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí 90,- Kč/noc, pro KČT, LLM a skauty 100,- Kč a pro ostatní 120,- Kč/noc + spotřebovaná el. energie + voda. Sazba za elektřinu je dvojí, a to 5,- Kč/kWh přes den (9:00 - 22:00) a noční 2,- Kč/kWh, za vodu se platí 34,- Kč/m3. Platbu za ubytování prosíme odeslat na účet č. 164456389/0800 pod var. symbolem složeným z čísla faktury, kterou Vám po skončení pobytu vystavíme.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. - 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

Minimální obsazenost je v létě 20 lidí, během roku 15 lidí. 

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400 Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 1000 Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

 

Záloha na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- na pobyt delší než jeden týden.
Pro spřátelené organizace 1000,-Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt.
Pro ostatní 50 % z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

 

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova

Typ ubytování

Spaní v pokojích na postelích a matracích- nutný vlastní spacák, sklad pro kola a lyže.

Topení

ústřední topení

Upozornění

Z důvodu neúsporného topení a přetápění objektu mají do kotelny přístup pouze osoby starší 18 let, které budou poučeny o způsobu topení.
Skupině hostů,  která s sebou nebude mít zodpovědného - plnoletého vedoucího, nepotvrdí správce objektu rezervaci.
V případě, že správce při kontrole v kotelně nachytá děti do 18 let, bude návštěvníkům pobyt  zrušen. Díky za pochopení a akceptování tohoto rozhodnutí.

Sociální zařízení

sprchy, WC

Kuchyňka

výborně vybavená kuchyňka

 

 

Historie

Jeseníky? Už ne. To spíše Nízký Jeseník. Oderské vrchy? Na jejich okraji. Můžu to takto napsat, protože Oderské vrchy jsou považovány za část Nízkého Jeseníku. Kde to leží základna tomíků v Kamence (ano, s krátkým e), malé slezské vsi, součástí devět kilometrů vzdálených Oder? V Přírodním parku Oderské vrchy ji najdete na mapě KČT č. 59, Opavsko. Zapomínaný kraj na hranicích Moravy a Slezska, kde asi žádný čtenář a málo místních obyvatel umístí historickou hranici přesně. Není to lehké, sousední obec Vlkovice má dvě části, moravskou a slezskou. To protékající Husí potok uprostřed obce a historický vývoj ... Základna Kamenka slouží turistům od roku 2003. Na začátku bylo rozhodnutí o zakoupení domku s velkou zahradou, ve svahu, kousek od středu obce, na pokraji nekonečných strání a blízkých lesů. Nadmořská výška? Okolní vrchy mají i přes 550 metrů. Základně do pětiset metrů mnoho nechybí. Důležitý údaj i pro zimní období, sněhové podmínky, pro běžkaře. Příznivé zimy přívaly sněhu potvrzují, že náplní základny může být i lyžařská turistika. Vraťme se však k objektu. Zprovoznění si vyžádalo úsilí, práci a peníze.

Asociace TOM a tomíci Moravskoslezského kraje (připomeňme, že v 57 oddílech je jich v kraji téměř 1700), tiše a nenápadně, docela rychle, vybudovali základnu, která je k dispozici. Především tomíkům, ale i ostatním turistům. Práce spočívaly ve změně objektu z rodinné vilky. Jídelna - klubovna, kuchyně, sociální zařízení, vodní a elektro rozvody, ložnice v patře (20 lůžek), zahrada s hřištěm a možností stanování. Bývalá stodola slouží jako sklad. Stavebníci a chalupáři dobře ví, ostatní tuší ...

S odbornými pracemi si poradila firma jednoho z vedoucích TOM - Rosti Kašovského a současný správce, zároveň vedoucí oddílu Šlápoty Vítkov, Pavel Vaňásek, obklopeni dalšími přáteli.

Jan Sládek

Mapa

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém viedochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.