Kamenka


Kamenka
Lokalita:
Oderské vrchy
Kapacita:
30 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

V polovině prosince roku 2002 zakoupila Asociace TOM vysněnou základnu (nejen) pro slezské tomíky. Domek z počátku 20. století se nachází na samém okraji vísky Kamenka (mezi Vítkovem a Odrami).

Okolí Kamenky je protkáno cyklotrasami a turistickými trasami, bezprostředně na objekt navazují louky. Les je co by dalekonosnou puškou dostřelil. Necelé 3 km od základny je přírodní přehrada Vítkovský Balaton, dostupné jsou řeky Odra a Moravice.

Pro zimní vyžití může posloužit lyžařský areál v Tošovicích (8 km), případně v Guntramovicích (20 km). Krajina okolo základny je ideální pro běžkařské nebo cyklistické výlety. U základny je 4000 m2 pozemek, travnaté hřiště, ohniště, velká louka na táboření. Ústředí děkuje za obětavou a náročnou práci Pavlu Vaňáskovi a oddílům, které se podílejí na brigádnických činnostech v Kamence.

Adresa základny

Turistická základna TOM Kamenka
Kamenka 50
742 35 Odry

Popis cesty

Uprostřed vesnice je kostel, hospoda a autobusová zastávka odtud cca 200 metrů. Z hlavní cesty odbočte dolů, jděte kolem hospody a kontejnerů na tříděný odpad a vedlejší cesty, zahněte doprava a jděte rovně. Jakmile po levé straně narazíte na dřevěný, světlý plot, jste u chalupy. Ta je nahoře na kopci. Kdo jedete autem, jeďte podél plotu až do horní brány.

Popis cesty vlakem: nejlépe do Vítkova a odtud pěšky po červené do Kamenky, vhodné zvláště za špatného počasí. Nebo můžete dojet do Heřmének a pak po zelené do Kamenky: upozorňujeme, že v dešti, blátě a sněhu je cesta nevhodná, navíc se dá v noci zabloudit.

Do Klokočova: je nejbližší, ale cesta tam skoro neexistuje. Téměř každý zabloudil.

Cesta autobusem: z Vítkova nebo Oder nebo Fulneku ve všední dny.

Obsazování

Případné dotazy pište mailem či volejte, pan správce ale zásadně nebude odepisovat na SMS.

Rezervaci objektu proveďte prosím přes rezervační systém.

Správce

Pavel Vaňásek
mobil: 608 444 722
mail: dr.vanasek@seznam.cz

Nástup na základnu prosím oznamte správci vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd, který dodržujte.

Kapacita

Kapacita chalupy je 30 osob (18 míst na postelích + 12 na matracích).

Počet pokojů:
1 x 2, 1 x 3, 2 x 4, 1 x 5, 1 x 12 na matracích - nově vybudované podkroví

V létě je u základny postavena stanová základna v počtu 10 -12 podsadových stanů pro cca 24 osob.

Ostatní praktické informace

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správce pana Vaňáska, tel: 608 444 722.

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, prostěradla, přezutí, utěrku, prostředek na mytí nádobí a pytle do košů 70 l.

Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu. Návštěvníky velmi naléhavě žádáme, aby si veškerý svůj odpad ze základny odvezli.

Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chatě k dispozici.

Na Kamenku si můžete po dohodě s panem správcem vzít maximálně 1 zvíře. Pro zvíře mějte vlastní misku.

Základna je striktně nekuřáckým objektem! Kouřit se může pouze venku.

Prosíme všechny ubytované o stoprocentní dodržování nočního klidu, nerušte prosím v žádném případě sousedy v okolí!

Informace k vytápění objektu

Z důvodu bezpečnosti, neúsporného topení a přetápění objektu mají do kotelny přístup pouze osoby starší 18 let, které budou poučeny o způsobu topení.
Skupině hostů,  která s sebou nebude mít zodpovědného - plnoletého vedoucího, nepotvrdí správce objektu rezervaci.
V případě, že správce při kontrole v kotelně nachytá děti do 18 let, bude návštěvníkům pobyt zrušen.

Díky za pochopení a akceptování tohoto rozhodnutí.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

 

 

 

  

 

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Letní sezóna (dále LS) - 1. květen - 30. září

Zimní sezóna (dále ZS) - 1. říjen - 30. duben

LS: Cena pro tomíky činí 90 Kč, pro LLM, KČT a skauty 100 Kč a pro ostatní 140 Kč. Cena za elektřinu je dvojí, a to 5 Kč/kWh přes den (9:00 - 22:00) a noční 2 Kč/kWh, za vodu se platí 34 Kč/m3.

ZS: Cena pro tomíky činí 100 Kč, pro LLM, KČT a skauty 120 Kč a pro ostatní 160 Kč. Cena za elektřinu je dvojí, a to 5 Kč/kWh přes den (9:00 - 22:00) a noční 2 Kč/kWh, za vodu se platí 34 Kč/m3.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Upozornění k obsazování:

Minimální obsazenost je v létě 20 lidí, během roku 15 lidí. 

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova.

Ubytování

Spaní v pokojích na postelích a matracích - nutný vlastní spacák, sklad pro kola a lyže.

Topení

Ústřední topení.

Informace k vytápění objektu

Z důvodu bezpečnosti, neúsporného topení a přetápění objektu mají do kotelny přístup pouze osoby starší 18 let, které budou poučeny o způsobu topení.
Skupině hostů,  která s sebou nebude mít zodpovědného - plnoletého vedoucího, nepotvrdí správce objektu rezervaci.
V případě, že správce při kontrole v kotelně nachytá děti do 18 let, bude návštěvníkům pobyt zrušen.

Díky za pochopení a akceptování tohoto rozhodnutí.

Přiměřené vytápění

Vážení ubytovaní, vezměte prosím s pochopením na vědomí, že naše objekty vytápíme cca na 20-21 stupňů. Nepožadujte prosím po správcích, aby vytápěli místnosti na vyšší teplotu. Ceny za ubytování by pak vzhledem k nákladům na energie musely být výrazně vyšší. Děkujeme za pochopení.

Sociální zařízení

Sprchy, WC.

Kuchyňka

Výborně vybavená kuchyňka.

Historie

Jeseníky? Už ne. To spíše Nízký Jeseník. Oderské vrchy? Na jejich okraji. Můžu to takto napsat, protože Oderské vrchy jsou považovány za část Nízkého Jeseníku. Kde to leží základna tomíků v Kamence (ano, s krátkým e), malé slezské vsi, součástí devět kilometrů vzdálených Oder? V Přírodním parku Oderské vrchy ji najdete na mapě KČT č. 59, Opavsko. Zapomínaný kraj na hranicích Moravy a Slezska, kde asi žádný čtenář a málo místních obyvatel umístí historickou hranici přesně. Není to lehké, sousední obec Vlkovice má dvě části, moravskou a slezskou. To protékající Husí potok uprostřed obce a historický vývoj... Základna Kamenka slouží turistům od roku 2003. Na začátku bylo rozhodnutí o zakoupení domku s velkou zahradou, ve svahu, kousek od středu obce, na pokraji nekonečných strání a blízkých lesů. Nadmořská výška? Okolní vrchy mají i přes 550 metrů. Základně do pětiset metrů mnoho nechybí. Důležitý údaj i pro zimní období, sněhové podmínky, pro běžkaře. Příznivé zimy přívaly sněhu potvrzují, že náplní základny může být i lyžařská turistika. Vraťme se však k objektu. Zprovoznění si vyžádalo úsilí, práci a peníze.

Asociace TOM a tomíci Moravskoslezského kraje (připomeňme, že v 57 oddílech je jich v kraji téměř 1700), tiše a nenápadně, docela rychle, vybudovali základnu, která je k dispozici. Především tomíkům, ale i ostatním turistům. Práce spočívaly ve změně objektu z rodinné vilky. Jídelna - klubovna, kuchyně, sociální zařízení, vodní a elektro rozvody, ložnice v patře (20 lůžek), zahrada s hřištěm a možností stanování. Bývalá stodola slouží jako sklad. Stavebníci a chalupáři dobře ví, ostatní tuší...

S odbornými pracemi si poradila firma jednoho z vedoucích TOM - Rosti Kašovského a současný správce, zároveň vedoucí oddílu Šlápoty Vítkov, Pavel Vaňásek, obklopeni dalšími přáteli.

Jan Sládek

Mapa

Tipy na výlet

Pokud se budete toulat Vítkovskem, doporučujeme navštívit rozhlednu Halaška.

My se na výlet vydali z turistické základny TOM Kamenka.

Rozhledna Halaška vyrostla v květnu 2021 u Budišova nad Budišovkou na kopci Kopřivná ve výšce 641 m.n.m. Své jméno dostala na počest budišovského rodáka Františka Ignáce Kassiána Halašky, známého fyzika a astrofyzika. Tyčí se do výšky 33 metrů a na vyhlídku se dostanete po 153 schodech.

Ono se to nezdá, ale být 33 metrů nad zemí, to už je něco. Do 10 metrů to jde, ale čím výše, tím větší strach někteří měli. Pro odvážné jedince je nahoře v podlaze zabudováno sklo.

Kdo vystoupal nahoru, byl odměněn parádním výhledem na Moravskoslezské Beskydy, Jeseníky včetně Pradědu a z blízkého okolí jsme viděli Červenou horu, Libavu, Malý a Velký Roudný, Slunečnou a další.

Do Budišova nad Budišovkou dojedete vlakem i autobusem, případně autem. Na vrchol Kopřivná vede červená turistická značka.

Rozhledna rozhodně stojí za návštěvu.

Pavel Vaňásek, TOM Šlápoty, Vítkov 

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém videochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.