Mezholezy


Mezholezy
Lokalita:
Domažlicko
Kapacita:
21 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Mezholezy - logo

Legendární základna tomíků v Mezholezích na Domažlicku. Blízkost rozhledny Koráb, Domažlic, Kdyně, možnost toulek kouzelným krajem odbojných Chodů a zpupného Lomikara. Klenčí Jindřicha Šimona Baara... Mnozí ze stávajících vedoucích, zejména středního a vyššího věku, pamatují doby, kdy se svým oddílem jezdili do Mezholez. Od dob rozvinuté socialistické společnosti až do začátku 90. let fungovaly Mezholezy jako objekt Rady mládeže Svazu turistiky ČSTV, poté krátce Rady mládeže KČT. Několik let zde pobýval i jeden ze členů rady mládeže...

Posléze základna ztratila tuto jistou "výlučnost", ale jako rekreační objekt pro tomíky i dospělé členy KČT sloužila dál. Po roce 2000 byla základna poněkud sešlá a zanedbaná, a poslední pobyt zde byl dokonce přerušen na popud hygienika. Majitel, odbor KČT, Chodsko, neměl již dostatek sil ani prostředků základnu udržovat. K velké cti domažlických turistů se jejich vedení rozhodlo velkoryse nabídnout tento dům Asociaci TOM. Domažličtí mohli svůj majetek jistě dobře prodat, ale volili tuto cestu a tomíci jsou jim velmi zavázáni.

Základnu nám domažlický odbor převedl bezplatně v létě 2003. Do jara roku 2006 Asociace TOM s podporou prostředků od ministerstva školství objekt zrekonstruovala, vybavila sprchami a novým podkrovím. Dům získal novou fasádu. V roce 2007 byla dokončena přestavba podkroví a vybudována velká ložnice, která může zároveň sloužit jako společenská místnost. Bylo také pokročeno v opravě podezdívky a osazeny nové zadní dveře do objektu. Dům je od března 2007 vybaven též novými přímotopy.

Adresa základny

Mezholezy 33
345 06 Kdyně u Domažlic

Popis cesty

Do Mezholez se dostanete přes Domažlice a Kdyni. Upozorňujeme, že dopravní spojení do těchto končin je třeba pečlivě nastudovat, pokud se nedopravujete autem.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Správce

Jana Vejvančická
mobil: 724 554 895
mail: Arm.J@seznam.cz

Mezholezy 70
345 06 Kdyně

Nástup na základnu prosím oznamte správci vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd, který dodržujte.

Kapacita

Kapacita chalupy je 21 lidí. V přízemí jsou dva pokoje, v jednom jsou 4 palandy, v druhém 3 palandy, v podkroví v menším pokoji jsou 3 postele, v dalších dvou 2 palandy.

Ostatní praktické informace

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správcovou paní Vejvančickou, tel: 724 554 895.

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurovaná a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nových.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, přezutí, utěrku a toaletní papír.

Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu.

Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chatě k dispozici.

A co chceme po návštěvnících?

Prosíme o zcela bezvadný úklid a šetrné zacházení s veškerým vybavením domu. Při odchodu se opravdu dobře přesvědčte, že jsou všechny přímotopy vypnuté. Elektřina, která by se propálila po vašem odjezdu - pokud byste zapomněli některý přímotop vypnout, by vám byla připočtena k úhradě. Jedinou výjimkou je v období říjen až březen (pokud je tuhá zima) přímotop u záchodu, který temperuje proti zamrznutí. I ten však musí být nastaven při odjezdu pouze na minimum.

Hospodaření s odpady

Mezholezy patří k základnám s problematickým odpadovým hospodařením. Motorizované návštěvníky proto velmi naléhavě žádáme, aby si svůj odpad z chalupy odvezli. Popelnice u chalupy je určena pouze na popel z krbu. Ostatní odpad je nutno důsledně třídit! Kontejnery na tříděný odpad jsou umístěny v Mezholezích za obchodem u sběrného dvora. Popel ani jiný odpad nepatří za chalupu, do škarpy, zkrátka nikam do přírody. Nespoléhejte prosím také na to, že odpad zlikviduje paní správcová.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 80 Kč, pro LLM, KČT a skauty 100 Kč a pro ostatní 130 Kč. Cena za elektřinu je 7 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 500 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 600 Kč + energie.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Vybavení

Typ objektu

Zděná budova.

Ubytování

Postele, palandy v 5 pokojích. Nutný je vlastní spacák, doporučeno je i prostěradlo.

Topení

Topí se  dřevem v krbu. Od října 2014 lze v chalupě zatopit také uhlím v kotli na ústřední topení. Upozorňujeme, že topení v kotli není snadné. Postupujte prosím bedlivě podle návodu, jinak poškodíte kotel a způsobíte základně i sobě velkou škodu.

Návod k obsluze kotle

Za pomocí papíru a třísek se zapálí oheň v ohništi skrz rošt.

Po rozdělání ohně a zvýšení teploty se zatáhne roztápěcí klapka směrem k sobě.

Jakmile se kotel ohřeje na požadovanou teplotu, voda v radiátorech se automaticky začne ohřívat, pak už jen průběžně přikládáme uhlí.

Neměňte prosím nastavení kotle, neotáčejte s páčkami na zdi!

Náhradní zdroj se nesmí vytahovat ze zásuvky a při výpadku elektřiny se nesmí přikládat!

S uhlím prosím šetřete!

V případě nejasností  prosím požádejte o pomoc pana správce - za tuto pomoc se mu revanšujte, třeba kávou nebo sladkostmi pro děti.

Dřevo

Na četné stížnosti správců důrazně připomínáme, že palivové dřevo nařezané pro topení uvnitř chalupy NENÍ ROZHODNĚ URČENO PRO PÁLENÍ NA TÁBOROVÝCH OHNÍCH! Palivové dřevo je velmi drahé, pro táboráky prosím používejte dříví donesené z lesa. Správcové budou dodržování tohoto nařízení kontrolovat a oddíl, který bude přistižen, bude muset uhradit 500 Kč pokuty, respektive nebude příště na chalupě vítán. Děkujeme za pochopení.

Sociální zařízení

Teplá voda, el. ohřev vody, 2x sprcha, WC. Sociální zařízení jsou nově vybavena.

Spotřeba energie

V chalupě jsou dva bojlery, kuchyňský a koupelnový (ten stačí zapnout 4 hodiny před sprchováním). Vyplatí se sledovat elektroměr, pak vás nic nezaskočí.

Kuchyňka

Kuchyně je plně vybavená (sporák, talíře, hrnce, příbory, varná konvice, lednice).

Vybavení je z dílny Ivoše Skočka a Jiřího Paláta a oddíly i ostatní uživatelé se prosí, aby se v kuchyni chovali šetrně a civilizovaně!

Z kuchyňky se dá vyjít na terasu, to je lákavé zejména v létě.

Hospodaření s odpady

 

Mezholezy patří k základnám s problematickým odpadovým hospodařením. Motorizované návštěvníky proto žádáme, aby si svůj odpad z chalupy odvezli. U chalupy jsou dvě popelnice, z nichž jedna je určena pouze na popel z krbu. Ostatní odpad je nutno důsledně třídit! Kontejnery na tříděný odpad jsou umístěny v Mezholezích za obchodem u sběrného dvora. Popel ani jiný odpad nepatří za chalupu, do škarpy, zkrátka nikam do přírody. Nespoléhejte prosím také na to, že odpad zlikviduje paní správcová.

 

 

Historie

Jméno Mezholezy nebylo uším tomíků cizí nikdy. Někdejší prázdninová základna TOM je pamětníky vzpomínána jako země zaslíbená, kam oddíly rády jezdily již v dávných osmdesátých letech. Třeba v rámci odměny za celoroční soutěž TOM nebo za vítězství v turistických závodech. Svého času tu bydlel jeden z vůdců našeho hnutí, pražský krajánek Bořek Bartoš.

Když se mi někdy v zimě roku 2003 dostala do rukou překvapivá nabídka paní Jany Küfnerové, předsedkyně odboru KČT Chodsko z Domažlic, rozjel jsem se do kraje Jindřicha Šimona Baara a vzpurného Koziny předem rozhodnut, že nabízený domek odmítnu. Vlastnili jsme v té době již asi devět základen, várku dalších pro nás chystaly české soudy. Moje předsevzetí nic nového nebrat začalo lehce tát někde za Staňkovem, o něco víc v Domažlicích. Chodsko je prostě krásné! V malebné Kdyni jsem vzpomněl na dávného zakladatele našeho oddílu, který má ke zdejšímu kraji mnohé vazby, před ostrými zatáčkami se pak z mraků vyloupla rozhledna Koráb - a to už jsem byl u nabízeného domku. Oprýskaný, ošuntělý, s rozvrzaným bytelným schodištěm a chromovanými postelemi, z nichž některé pietně uchováváme dodnes. Prošel jsem dům jednou, dvakrát, třikrát - a nesmyslné předsevzetí bylo fuč.

O dva měsíce jsme podepsali s přáteli z domažlického odboru KČT darovací smlouvu, jíž nám domek (původně prvorepublikové obytné stavení, pak školku a posledních cca třicet let turistickou základnu) bezplatně převedli. Nad znaleckým posudkem, který dům i pozemek ocenil na bratru půlmilión, jsem si uvědomil, jak ohromně velkorysí domažličtí turisté byli. Jistě, zbavovali se zátěže, kterou nemohli v posledních letech finančně ani organizačně utáhnout a ctili přitom i tradici tomíckých pobytů zde… Mohli také ale domek prodat a za stržené peníze si dopřát exkluzivní turistický rok na cestách v cizině! Nic takového neudělali a budiž jim za to čest. Nebo znáte takové druhé?

Domek jsme postupně nákladem cca 2 000 000 státních korun zrekonstruovali, vyměnili střechu, vybudovali zcela nové pokoje v podkroví a nově vybavili podzemní kuchyň. Část domu je dnes vytopitelná horkovzdušným krbem. Na rekonstrukci se podílela firma KARO, Dušan Majerov, Josef Votava a Josef Sabo. Měl bych výčet našich budovatelských úspěchů ukončit konstatováním, že dům je vybaven jímkou. Ano, je to tak. Plastovou, velkou a drahou jímkou, na kterou v létě roku 2008 najel - decentně řečeno - při nešťastném navigování fekální vůz. Muselo to šplouchnout pořádně, kdoví, kam až lejna při tom proboření vylétla! Úsměvná historka, ale za dlouhé peníze.

Tomáš Novotný

Mapa

Tipy na výlet

http://www.kdyne.cz/zajimavosti/v-okoli-kdyne.htm

http://www.hrady.cz/?OID=871

http://www.domazlice.info/pro-turisty/turisticke-trasy/turisticke-trasy-okoli-domazlic.html

 

Koupaliště

Němčice - velký bazén se skluzavkou, vedle malý bazén pro děti

(najdete zde i domeček s hračkami, pískoviště, houpačky, prolézačky). V areálu je občerstvení, šatny, WC, tenisový kurt

Kdyně - letní koupaliště Kdyně Hájovna je za městem, na úpatí vrchu Koráb s rozhlednou a výletní restaurací

Kryté centrum vodní zábavy ve Kdyni

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém videochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.