Psí zub


Psí zub
Lokalita:
Posázavská stezka
Kapacita:
13 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Babička Mary, štěchovická laguna, kovbojové. Znáte tuhle píseň, parodii na předvolební agitace z pera Voskovce a Wericha? Zveme vás do toho kraje, zveme vás do Posázaví. Zveme o to srdečněji, že si tomíci od února 2010 pronajali v téhle krásné končině srub. Jak se jmenuje? Psí zub!

Srub Psí zub je malebný sroubek z třicátých let. Stojí na Posázavské stezce, cca 4 kilometry od Petrova, který je i přirozeným východiskem, pokud na srub jedete vlakem. Povězme hned úvodem, že patří Sokolu Malá Strana, který ho tomíkům v roce 2010 pronajal k úžívání. I z tohoto důvodu budeme srub půjčovat jen a pouze organizovaným skupinám (tomíci, junáci, woodcrafteři atd.), které známe, se kterými máme dobré zkušenosti a na které je - třeba přes jejich ústředí - jistá páka v případě, že by na pronajatém majetku něco poškodili nebo udělali ve srubu jinou nezdobu.

Neznámým soukromým osobám ho půjčovat není možné. Srub je fantastický svou malebností (stojí vyvýšen nad řekou skále v místě, kde se stezka prudce zdvíhá do kopce), historií - pochází z roku 1932 , i skromností vybavení. Stavení určené maximálně pro 15 osob je bez vody (ta se bere ve studánce cca 400 metrů vzdálené), bez zavedené elektřiny, s interiérem, který od 30. roků zůstal v zásadě nezměněn.

Je to stařeček víc než sedmdesátiletý, bytelný sice, ale....Podle toho se k němu prosím chovejte. Cedulky a nápisy, kterými se srub jen hemží a kterými ho vybavil dlouholetý správce Karel Vosátka (spravoval chatu bezmála 50 let!) z odboru turistiky Sokol Malá Strana, ke srubu neodmyslitelně patří. Respektujte je prosím a nikterak na ně nesahejte. Tomíci přidali přísný zákaz svícení svíčkami či petrolejkami - doslova striktní! Používejte prosím jednak solární miniosvětlení, které vcelku spolehlivě funguje, rozhodně ale buďte vybaveni kvalitními čelovkami či jinými svítilnami.

Obsazování

Srub obsazuje ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314 (Po - Pá od  8,00 do 14,00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz).

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

 

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Předávání klíčů od srubu:

Klíče od srubu je možné vyzvednout osobně na ústředí tomíků v Roztokách u Prahy. S předstihem alespoň tří dnů se prosím telefonicky ohlašte, abyste na ústředí vždy někoho zastihli, kdo vám klíče předá. Na ústředí zastihnete vždy někoho do 16 hodin.

Ve výjimečných případech je možné domluvit se včas s kolegy z ústředí, kteří do Roztok dojíždějí, na předání v Praze. Pouze po předchozí telefonické domluvě.

Mimopražští hosté ať se hlásí nejméně deset dnů dopředu, ať se domluvíme. Stejným způsobem se také klíče vracejí.

Děkujeme za pochopení.

Adresa základny

Chata 347, Hradišťko

Popis cesty

GPS: 49°51'57.5"N 14°27'31.4"E

Nadchnou vás už první metry cesty z železniční stanice Petrov. Z oprýskaného nádraží se dáte přes lávku, pod sebou máte Sázavu. V létě bude plná vodáků, kteří právě v místech pod mostem končí vodácké putování na jednom z nejatraktivnějších úseků řeky. Pozor - zastávce Petrov u Prahy předchází Petrov-Chlomek. V Chlomku nevystupovat, to byste si cestu zbytečně prodloužili! Spolehlivě vás povede už zmíněná Posázavská stezka. Cesta zbudovaná nákladem Klubu československých turistů hned po skončení první světové války dodnes fascinuje svou spletitostí, dovedností, s jakou byla vytesána v některých místech do skály, úchvatností vyhlídek. Od listopadu roku 2009 jsou vybudovány nové panely naučné stezky, rádi dodáváme, že pěkné, interaktivní, psané srozumitelným jazykem. Ve dvou místech panely doprovodí hříčky pro děti - mohou si například lanem pospojovat vlakové zastávky, které stezku kopírují na protější straně... Pod stezičkou, místy širokou sotva půl metru, stříká a hřmotí Sázava. Ale nebojte se, exponovaná místa jsou opatřena zábradlím, do vody spadne opravdu jen dvojnásobný nešika! Cestou jsou k vidění chatičky všech tvarů a velikostí. Slavná Starcova restaurace na začátku stezky se svým jménem už nehonosí, zbyly jen obrysy písmen. Jinak je tu ale všechno při starém. Trampské sruby z první republiky na obou stranách řeky udivují tvarem i místem, kde jsou postaveny. Některé jsou opravdovými orlími hnízdy nad řekou... Po čtyřiceti minutách ostré chůze (s dětmi počítejte raději přes hodinu) od zastávky narazíte na studánku, sroubenou u země a opatřenou dvířky s petlicí. Je "vrostlá do skály", je v ní pitná voda. Zbystřete, jste už poblíž srubu. Minete pak ještě pár chat, potůček, kam určitě půjdete pro užitkovou vodu (pít jsme to nikdy nezkoušeli, nedoporučujeme, zato k umytí poslouží spolehlivě), to jste už opravdový kousek od našeho cíle. Stezka se po chvíli mění ve schody, stáčí doprava a prudce stoupá. Uf, vyfuněli jste ten asi dvacátý schod, hlavu vzhůru - vlevo uvidíte srub. Je to on. Červenohnědé barvy a bytelných okenic. Kandík psí zub, bylinu, podle které je srub pojmenován, v bezprostředním okolí asi hned tak nenajdete, museli byste mít obrovské štěstí a přijít tábořit někdy v březnu...Kousek dál pod Medníkem ale tušíme kandíky rostou, kde ale přesně, nepovíme. Srub je váš.

Cesta autem na Psí zub

Z Hradištka směr Pikovice, při výjezdu ze vsi, tam, kde dlážděná silnice přechází v asfaltovou, zbystříme. Po cca 500 m odbočka vpravo, po té cestě jedeme až k altánku, kde zahnete druhou odbočkou dolů doleva. Odtud je do srubu cca 700 m směrem z kopce do lesa.

Správce

Správcem je ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314 (Po - Pá od  8.00 do 14,00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz). Klíče se vyzvedávají a následně odevzdávají v Roztokách na ústředí!

Kapacita

12 pohodlně, v nouzi i 15, víc není možné. 13 míst na spaní. Jsou zde spacáky, ale jen dekáče vhodné na léto, vlastní vložky do spacáku nutné. Nezapomeňte na baterky, nutný je i toal.papír. V noci úřadují ve srubu různí živočichové, tak se nevylekejte podivnými zvuky:).

Ostatní praktické informace

Varování
Bezvadný úklid, solidní přístup a odnesení veškerých (bez výjimky!!!) odpadků je nutností. V zimě je potřeba si přinést na noc 2-4 brikety, jinak nevytopitelné. Prosíme o info, pokud by se Vám zdálo, že dochází plynová bomba. Děkujeme!

Věnujte prosím také zvýšenou pozornost kamnům a topení v nich!

Malé ohniště lze zřídit (využít postavené) před srubem. Žádné vatry, jen pidiohýnek, jsme v rezervaci! Při odjezdu prosíme také o důkladný úklid ohniště.

Dřevo
Pilu a sekyru zde najdete (dříví je třeba doplnit, ne ale z pokácených živých stromů, jen a jen ze souší či z klestu, kterého je v okolí poskrovnu). Prosíme, abyste rozhodně nebrali dřevo ze zásob okolních chatařů - především je třeba upozornit děti, neradi bychom si kazili sousedské vztahy.

Radíme - přibalte do báglu každý dospělý briketu. Koupí se spolehlivě na benzínkách. Dál od srubu, kilometr či dva směrem ke Třebsínu, je to se dřevem lepší, o fous.

Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace - v tomto případě TJ Malá Strana - a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.

Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Dále prosíme o dohled nad dětmi, aby neházely ze stráně kameny!

Studánka

Popis cesty ke studánce:  Jděte po schodech za srubem po červené turistické značce a dále po proudu řeky, kde minete přepad užitkové vody a pokračujte  dále po proudu. Tam uvidíte po pravé straně dvě sportovní přírodní hřiště, za nimi se dojde ke studánce s dřevěnou stříškou.

Nejspíš od podzimu 2018 dojde na Posázavské stezce ke změně – bude se zamykat studánka s pitnou vodou. Situaci zapříčinili bezohlední turisté, kteří studánku používají jako myčku kol a odpadní jámu…bohužel. Jakmile tedy místní ochranáři instalují zámek, dostaneme samozřejmě klíč. Ten bude na klíčích od srubu, takže smrti žízní se obávat nemusíte.

 

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí 50,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 60,- Kč a pro ostatní 70,- Kč.

Je stanoven minimální paušál 400,- Kč/noc (pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší).

Vánoční a silvestrovská dvojnásobná sazba platí od 23.12 .-2.1. Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

 

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem  - zdarma

odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty: 

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,- Kč 

Odhlášení méně jak 7 dní 100,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty: záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Po skončení pobytu nám zašlete vyplněné potvrzení se skutečným počtem účastníků, vystavíme Vám fakturu a při platbě jako var.symbol uveďte prosím číslo faktury.

Zálohy na dlouhodbé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt
Pro ostatní 50% z ceny na týdenní a delší pobyty

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

 

Vybavení

Typ objektu

Dřevěný srub

Typ ubytování

12 míst na spaní na palandách a letištích, třinácté ve světnici na posteli. Další tři lidi se vejdou všude po srubu na karimatky, víc vážně ale ani omylem ne! Spacáky pro 12 osob (tenké dekáče jsou ve srubu k dispozici, pokud je použijete, přineste si vlastní vložku či prostěradlo dovnitř).

Topení

Ve srubu jsou zabudována kamna.

Sociální zařízení

Suché cca 15 metrů od srubu, Voda ze studánky cca 400 metrů vzdálené pitná, z potůčku cca 250 metrů užitková, koupání v Sázavě

Kuchyňka

Pro 10-12 lidí je sroubek vybaven nádobím a příbory, talíři.

Svícení

Na srubu jsou dva světelné okruhy. Jeden zářivkový, který je napájen asi ze solarů a je poměrně komplikovaný, proto radíme do něj příliš nezasahovat. Všechny zářivky svítí.

Druhý světelný okruh je na 6 V  a návštěvníci si musí dovézt 4 ks 1,5 V monočlánků (buď těch největších buřtíků, nebo ty normální. Je tam i varianta na ty 9V placaté baterečky se zalupovacím koncem). Pak se světelný okruh zapojí podle typu zdroje. V tomto systému také všechny žárovky svítí. Jsou to všechno 3,5 V  klasické baterkové žárovečky. POZOR! Vzhledem k napětí zdroje musí svítit vždy alespoň dvě žárovečky. Pokud třeba ze spořivosti necháte svítit jen jednu žárovku, tak se spálí.

Mapa

Tipy na výlet

Kam vyrazit na jídlo, pokud si nechcete jen vařit?

Určitě do Třebsína. Po stezce dál, asi dva kilometry...Minete zátiší s vodníky, projdete se pěkným lesem a narazíte na soukromou hospodu, kde jsou vcelku levní, rychlí jako sen (bez ironie). Jedinou nevýhodou je, že se v hospodě kouří, ale skoro radím, vydržte. Výlety jsou jen na vás. Medník, Kamenný Přívoz, Žampach, možná dojdete až do Jílového u Prahy, to už je přeci jen pěkná procházka. Prvně jmenovaný Medník ale nepomiňte. Na vrcholu se můžete začíst do vandrovní knížky, jakési vrcholové knihy. Pestré čtení na krásném kopci.

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém viedochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.