Dědov


Dědov
Lokalita:
Teplice nad Metují
Kapacita:
23 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Dědov - logo

Východočeský Dědov pamatuje možná Marii Terezii! Anebo alespoň Leopolda! (1790-1792) Opravdu bytelná dřevěnice u řeky Metuje je podle údajů Kamila Podroužka-Bocmana z kladenských Roháčů, který se památkovou ochranou objektů profesionálně zabývá, nejméně dvě stě let stará. Chalupa je ovšem určena hlavně pro ty, kterým nevadí vrzavá podlaha, vaření na sporáku zrekonstruované kachlové pece, stoletá cihlová dlažba v síni a suchý záchod... Televizi, tekoucí vodu ani sterilní čistotu zde nehledejte. Uvidíte zato krásnou východočeskou vesničku a okolí, které je zrovna natřískané pozoruhodnostmi (Adršpašsko-Teplické skály, stolová hora Ostaš, Náchod, Nové Město nad Metují, Dobrošov, romantické Peklo, Broumovské stěny). Chalupa je hodně využívaná a je určena pro kolektivy nepřesahující 23 osob.

Adresa

Základna Asociace TOM
Dědov - Javor 39
549 57 Teplice nad Metují

Popis cesty

Teplice nad Metují, místní část Dědov - Javor, č.p. 39. Chalupa je hned vedle bývalého obchodu a školy (za cedulí Javor). Podle toho vás každý usedlík v Dědově bezpečně pošle až na místo. Před chalupou je vzrostlý stříbrný smrk.

https://mapy.cz/s/3qOzc

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Správce

V současné době se o správcovství dělí paní Miloslava Veselá a pan Pavel Kaválek.
Dědov - Javor 40
549 57 Teplice nad Metují

Nástup na základnu prosím oznamte paní Veselé na tel. 776 330 764 alespoň dva dny před pobytem. Ohlášený čas příjezdu je potřeba bezpodmínečně dodržet! Příjezd do chalupy je možný nejpozději do 20 hod. S ohledem na její zdravotní stav pouze předá klíče na prahu svého domu.

Při odjezdu od vás chalupu převezme pan Kaválek. Na tel. 776 269 165 se s ním prosím předem domluvte na času odjezdu (bydlí ve vedlejší obci).

Kapacita

20 míst na postelích, 1 na peci, 2 kdekoli. V létě lze na louce postavit maximálně 2 týpí nebo 5 stanů.

Pokud se chystáte stavět na louce stany, dejte to vědět ústředí i správci dopředu.

Ostatní praktické informace

 

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurovaná a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nových.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky první pomoci, chalupa jimi není vybavena. Dále vlastní spacáky, přezutí, utěrku a toaletní papír.

Na chalupu psi nesmí.

Rezervujte si prosím před odjezdem dostatek času na závěrečný úklid objektu. Vzhledem k tomu, že nikdo po vašem pobytu chalupu nepřevezme, důrazně žádáme o perfektní úklid, aby chalupa byla připravena pro další návštěvníky.

Při úklidu věnujte zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chatě k dispozici.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

Cena pro tomíky činí 70 Kč, pro LLM, KČT a skauty 80 Kč a pro ostatní 100 Kč. Cena za elektřinu je 7 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Je stanoven minimální paušál 600 Kč za noc - pro všechny, jejichž celková platba za jednu noc je menší + elektřina.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Vybavení

Typ objektu

Roubená chalupa.

Ubytování

Postele, 2 letiště s matracemi + 2 separé malé místnosti. Spát se dá i ve velké světnici, pec unese pouze jednu lehkou osobu. V létě lze na louce postavit maximálně 2 týpí nebo 5 stanů.

Topení

Topí se pouze dřevem v peci. Dřevo na zatápění se připraví vlastními silami a před odjezdem doplní do plného stavu.

Pokud vám při roztápění příliš kouří kamna, je nutné v černé kuchyni odvíčkovat kouřovod a zapálit v něm papír. Dveře do černé kuchyně jsou vedle dveří do velké světnice. Kouřovod je v černé kuchyni vpravo nad hlavou.

Sociální zařízení

Sprcha a teplá voda z kohoutku v chalupě nejsou. Suché WC. Na zahradě je pumpa.

Kuchyňka

V chalupě je funkční černá kuchyně z 18. století, kde lze upéci chleba. Ke standardnímu vaření slouží zrekonstruovaný kachlový sporák, případně elektrický dvouvařič plus varná konvice.

Historie

Dědovská chalupa byla sroubena v 18. století. Vypadá ale svěže! Žije totiž přítomností - jezdí do ní tomíci.

Všichni, kdo jste Dědov navštívili ještě ve 20. století, víte, že světnice v přízemí byla rozdělena přepážkou na kuchyni a ložnici, stěny byly pobity umakartem, černá kuchyně na chodbě chalupy byla až na malý otvor zazděna. Bylo jasné, že původní podoba chalupy byla jiná. Málokdo z nás laiků si dokázal představit každodenní soužití tří generací lidí v těchto prostorách. Památkář Kamil Podroužek - Bocman, vedoucí kladenských Roháčů, chalupu důkladně prohlédl a zjistil, kde co bylo, k čemu to sloužilo a jak se to jmenuje.

Černá kuchyně byla v době postavení chalupy, tedy v druhé polovině l8.století, přirozeným centrem dění. Na podestě (kamenná plošina) hořel otevřený oheň, na kterém se vařily různé pochutiny. Jednou za týden se zatopilo v peci, pořádně se nahřála, uhnětlo se chlebové těsto a upekl chleba. Při práci v černé kuchyni hospodyňka používala - kozlík, drajfus, roháče, háky, rožně, plátek, chlebovou lopatu, hráblo, věchet či ošatku na chleba. Většinu z těchto pomůcek v dědovské chalupě najdete také, i s popisem. Podlaha kuchyně je mírně pod úrovní chodby - když je špatné počasí a komín hůř táhne, můžou mít vysoké osoby problémy s přísunem kyslíku. Do komínu jsme byli navíc donuceni z důvodů bezpečnosti a lepší funkčností nasunout komínové roury.

Ve světnici je dnes krásně vidět, z jak obrovských stromů je chalupa postavena. Mohutné stropní trámy mají sraženy hrany, stěny jsou ošetřeny proti kůrovci. Malá místnost za světnicí je vejminek. Zde bydleli prarodiče. Světnici vévodí kachlový sporák, který jsme obnovili na pravděpodobném místě sporáku původního a kterému návštěvníci chalupy poněkud nesprávně říkají pec. Svůj název nemá náhodou, opravdu šetřil palivo a usnadnil vaření. Malá místnost u schodů do poschodí sloužila dříve jako chlívek. Patro chalupy je dnes upraveno pro spaní dětí. v předminulém století by zde mohly spát pouze na seně. Malým skvostem ukrytým na půdě jsou dveře s kovaným zámkem a reliéfem tzv. selského baroka, pravděpodobně z 18. století. Na opačné straně chalupy je vozová kůlna. Je přístupná ze dvou stran. Koně dotáhli žebřiňák se senem a to se házelo do patra.

Chalupa je postavena v zátopové oblasti řeky Metuje. Zažila už jistě desítky povodní, a přesto stojí dál. Podlaha chodby je z položených cihel, nad zadními dveřmi a v lednici jsou větrací otvory. Povodeň se přehnala krajem, bahno se odstranilo, vlhkost vyvětrala.

Máte-li tedy chuť prožít s oddílem pár dní podobných dnům lidí venkova 19. století, navštivte Dědov. Nikde jinde nedostanete příležitost vařit v černé kuchyni, spát na peci, mýt se v ledové řece. Buďte však k chalupě nanejvýš ohleduplní. Žijeme v šílené době, kdy krásné staré věci neuvěřitelně rychle mizí a není síly, která by je vrátila zpět.

podle údajů Kamila Podroužka zpracoval Zdeněk Šmída

 

 

Mapa

Tipy na výlet

Ostaš a Hejda, dominanty krajiny kousek od naší chalupy, hrad Skály, Broumov s malebným náměstím a dochovanými secesními skvosty, jakož i unikátním benediktinským opatstvím, překrásná Police nad Metují, blízká, poněkud ospalá (ale při letním festivalu horolezeckých filmů ožívající).

Teplice nad Metují, nedaleký Kříž smíření, pietní připomenutí vraždy neozbrojených německých obyvatel z července 1945, Teplicko-adršpašské skály, Náchod, Opočno, Ratibořice kněžny Zaháňské a jejího milence knížete Metternicha.

Hronov s Jiráskovým rodným domkem, Česká Skalice Boženy Němcové, Nové Město
nad Metují s přilehlým Peklem, Broumovské stěny a chata Hvězda, blízké polské hranice,
pevnostní systém Dobrošov a třeba Rozkoš, vodní nádrž lákající ke koupeli…

To vše zasazeno do překrásné krajiny s dosud zachovanou původní architekturou.

Zajímavé stránky o Dědovu najdete zde: http://www.dedov.euweb.cz/historie.html

Navštivte v Polici nad Metují Muzeum papírových modelů.

 

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém videochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.