Dědov


Dědov
Lokalita:
Teplice nad Metují
Kapacita:
23 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Dědov - logoVýchodočeský Dědov pamatuje možná Marii Terezii! Anebo alespoň Leopolda! (1790-1792) Opravdu bytelná dřevěnice u řeky Metuje je podle údajů Kamila Podroužka-Bocmana z kladenských Roháčů, který se památkovou ochranou objektů profesionálně zabývá, nejméně dvě stě let stará. Chalupa je ovšem určena hlavně pro ty, kterým nevadí vrzavá podlaha, vaření na sporáku zrekonstruované kachlové pece, stoletá cihlová dlažba v síni a suchý záchod ... Televizi, tekoucí vodu ani sterilní čistotu zde nehledejte. Uvidíte zato krásnou východočeskou vesničku a okolí, které je zrovna natřískané pozoruhodnostmi (Adršpašsko-Teplické skály, stolová hora Ostaš, Náchod, Nové Město nad Metují, Dobrošov, romantické Peklo, Broumovské stěny). Chalupa je hodně využívaná a je určena pro kolektivy nepřesahující 23 osob.

Obsazování

Chalupu obsazuje ústředí v Roztokách, telefon 220 910 314 (Po - Pá od  8.00 do 14,00) - Denisa Stanislavová (chalupy@a-tom.cz). Nástup na chatu oznamte správci vždy včas a uveďte předpokládaný příjezd. Je nutné panu správci poslat klasickou poštou vytištěné potvrzení o rezervaci-návratku. Ubytovat se můžete na chalupě nejpozději do 20,00 hodin, v pozdějších hodinách není možné pana správce rušit.

Během pobytu udržujte na chatě pořádek, rozbité věci a závady nahlaste správci při předávání chaty.

Upozorňujeme, že během pobytu je nutné dodržovat všechna aktuální vládní protiepidemická opatření.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na chalupě ubytován (zda člen či nečlen).
Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

 

Do rezervačního formuláře  byla přidána nová funkce.
Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledech obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odjede), na domluvě, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho  tedy automaticky u všech rezervací.

Adresa základny

Dědov - Javor 39
549 57 Teplice nad Metují

https://mapy.cz/s/3qOzc

Popis cesty

Teplice nad Metují, místní část Javor - Dědov, čp. 39. Chalupa je hned vedle bývalého obchodu a školy (za cedulí Javor). Podle toho vás každý usedlík v Dědově bezpečně pošle až na místo. Před chalupou je vzrostlý stříbrný smrk.

Správce

Jaroslav Veselý
Dědov - Javor č.40
549 57 Teplice nad Metují
telefon: 777 983 637

Kapacita

20 míst na postelích, 1 na peci, 2 kdekoli. V létě lze na louce postavit maximálně 2 týpí nebo 5 stanů.

Ostatní praktické informace

Upozorňujeme, že ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit.

Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Nezapomeňte si pro pobyt v chalupě přivézt i prostředky PRVNÍ POMOCI, chalupa jimi není vybavena.

Psi na chalupu nesmí.

Pokud se chystáte stavět na louce stany, dejte to vědět ústředí i panu správci dopředu.

Na četné stížnosti správců důrazně připomínáme odddílům, že palivové dřevo nařezané pro topení uvnitř chalupy NENÍ ROZHODNĚ URČENO PRO PÁLENÍ NA TÁBOROVÝCH OHNÍCH !!! Správce bude dodržování tohoto nařízení kontrolovat a oddíl, který bude přistižen, bude muset uhradit 500 Kč pokuty, respektive nebude příšte na chalupě vítán. Palivové dříví je velmi drahé, pro táboráky prosím používejte dříví donesené z lesa. Děkujeme za pochopení.

Nezapomeňe vlastní spacáky, přezutí a toal.papír.

 

Turistické známky a nálepky

U pana správce Veselého je možné si zakoupit dřevěnou turistickou známku naší chalupy a nově od ledna 2015 také turistickou nálepku.

 

Ceník

Ceny za ubytování platné od 1.11.2021:

Cena pro tomíky činí 60,- Kč, pro LLM, KČT a skauty 70,- Kč a pro ostatní 90,-Kč. Cena za energii je 5,- Kč/kWh.

Je stanoven minimální paušál 600,- Kč za noc (pro všechny, jejíchž celková platba za jednu noc je menší) + elektřina.

Platba musí být odeslána na ústřední účet č. 164456389/0800 pod variabilním symbolem složeným z čísla faktury.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12 do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace.

STORNO:

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7- 14 dnů předem – 400,- Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600,- Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dní před pobytem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dní před pobytem - 600,- Kč

Odhlášení méně jak 7 dní - 1000,- Kč

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha na pobyt 80% z ceny pobytu, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

 

Záloha na dlouhodobé pobyty:

Pro členy A-TOM 500,- Kč na týdenní pobyt, 1000,- Kč na pobyt delší než jeden týden.
Pro spřátelené organizace 1000,- Kč na týdenní pobyt, 3000,- Kč na delší pobyt.
Pro ostatní 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

 

Vybavení

Typ objektu

Roubená chalupa

Typ ubytování

Postele - nutný vlastní spacák, 2x letiště s matracemi + 2 separé malé místnosti. Spát se dá i ve velké světnici, pec unese pouze jednu lehkou osobu.

Topení

Topí se pouze dřevem v peci. Dřevo na zatápění se připraví vlastními silami a před odjezdem doplní do plného stavu.

Pokud vám při roztápění příliš kouří kamna, je nutné v černé kuchyni odvíčkovat kouřovod a zapálit v něm papír. Dveře do černé kuchyně jsou vedle dveří do velké světnice. Kouřovod je v černé kuchyni vpravo nad hlavou.

Sociální zařízení

Sprcha a teplá voda z kohoutku v chalupě nejsou. Suché WC. Na zahradě je pumpa.

Kuchyňka

V chalupě je funkční černá kuchyně z 18. století, kde lze upéci chleba. Ke standardnímu vaření slouží zrekonstruovaný kachlový sporák, případně elektrický dvouvařič plus varná konvice.

Vážení hosté,

upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurované a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nového.

 

 

Historie

Dědovská chalupa byla sroubena v 18.století. Vypadá ale svěže! Žije totiž přítomností - jezdí do ní tomíci.

Všichni, kdo jste Dědov navštívili ještě ve 20.století, víte, že světnice v přízemí byla rozdělena přepážkou na kuchyni a ložnici, stěny byly pobity umakartem, černá kuchyně na chodbě chalupy byla až na malý otvor zazděna. Bylo jasné, že původní podoba chalupy byla jiná. Málokdo z nás laiků si dokázal představit každodenní soužití tří generací lidí v těchto prostorách. Památkář Kamil Podroužek - Bocman, vedoucí kladenských Roháčů, chalupu důkladně prohlédl a zjistil, kde co bylo, k čemu to sloužilo a jak se to jmenuje.

Černá kuchyně byla v době postavení chalupy, tedy v druhé polovině l8.století, přirozeným centrem dění. Na podestě (kamenná plošina) hořel otevřený oheň, na kterém se vařily různé pochutiny. Jednou za týden se zatopilo v peci, pořádně se nahřála, uhnětlo se chlebové těsto a upekl chleba. Při práci v černé kuchyni hospodyňka používala - kozlík, drajfus, roháče, háky, rožně, plátek, chlebovou lopatu, hráblo, věchet či ošatku na chleba. Většinu z těchto pomůcek v dědovské chalupě najdete také, i s popisem. Podlaha kuchyně je mírně pod úrovní chodby - když je špatné počasí a komín hůř táhne, můžou mít vysoké osoby problémy s přísunem kyslíku. Do komínu jsme byli navíc donuceni z důvodů bezpečnosti a lepší funkčností nasunout komínové roury.

Ve světnici je dnes krásně vidět, z jak obrovských stromů je chalupa postavena. Mohutné stropní trámy mají sraženy hrany, stěny jsou ošetřeny proti kůrovci. Malá místnost za světnicí je vejminek. Zde bydleli prarodiče. Světnici vévodí kachlový sporák, který jsme obnovili na pravděpodobném místě sporáku původního a kterému návštěvníci chalupy poněkud nesprávně říkají pec. Svůj název nemá náhodou, opravdu šetřil palivo a usnadnil vaření. Malá místnost u schodů do poschodí sloužila dříve jako chlívek. Patro chalupy je dnes upraveno pro spaní dětí. v předminulém století by zde mohly spát pouze na seně. Malým skvostem ukrytým na půdě jsou dveře s kovaným zámkem a reliéfem tzv. selského baroka, pravděpodobně z 18.století. Na opačné straně chalupy je vozová kůlna. Je přístupná ze dvou stran. Koně dotáhli žebřiňák se senem a to se házelo do patra.

Chalupa je postavena v zátopové oblasti řeky Metuje. Zažila už jistě desítky povodní, a přesto stojí dál. Podlaha chodby je z položených cihel, nad zadními dveřmi a v lednici jsou větrací otvory. Povodeň se přehnala krajem, bahno se odstranilo, vlhkost vyvětrala.

Máte-li tedy chuť prožít s oddílem pár dní podobných dnům lidí venkova 19. století, navštivte Dědov. Nikde jinde nedostanete příležitost vařit v černé kuchyni, spát na peci, mýt se v ledové řece. Buďte však k chalupě nanejvýš ohleduplní. Žijeme v šílené době, kdy krásné staré věci neuvěřitelně rychle mizí a není síly, která by je vrátila zpět.

Podle údajů Kamila Podroužka zpracoval Zdeněk Šmída

Mapa

Tipy na výlet


Ostaš a Hejda, dominanty krajiny kousek od naší chalupy, hrad Skály, Broumov s malebným náměstím a dochovanými secesními skvosty, jakož i unikátním benediktinským opatstvím, překrásná Police nad Metují, blízké, poněkud ospalé (ale při letním festivalu horolezeckých filmů ožívající).

Teplice nad Metují, nedaleký Kříž smíření, pietní připomenutí vraždy neozbrojených německých obyvatel z července 1945, Teplicko-adršpašské skály, Náchod, Opočno, Ratibořice kněžny Zaháňské a jejího milence knížete Metternicha.

Hronov s Jiráskovým rodným domkem, Česká Skalice Boženy Němcové, Nové Město
nad Metují s přilehlým Peklem, Broumovské stěny a chata Hvězda, blízké polské hranice,
pevnostní systém Dobrošov a třeba Rozkoš, vodní nádrž lákající ke koupeli…

To vše zasazeno do překrásné krajiny s dosud zachovanou původní architekturou.

Zajímavé stránky o Dědovu najdete zde: http://www.dedov.euweb.cz/historie.html

 

 

Navštivte v Polici nad Metují  Muzeum papírových modelů.

Více zde: http://www.mpmpm.cz/cs/podporte-muzeum-papirovych-modelu/

Video průvodce

Naši základnu si také můžete prohlédnout v našem zbrusu novém viedochalupáři, který pro vás natáčí ve spolupráci se správci objektů Michal Merhaut - Chroští.